Pro období krize je v kraji schovaný cukr a cisterny na pitnou vodu

  17:41aktualizováno  17:41
Sklad v Hnojníku na Frýdecko-Místecku je plný cukru, druhý ve Velkých Albrechticích na Novojičínsku ukrývá techniku pro období nedostatku pitné vody. Že je Státní správa hmotných rezerv důležitá, o tom se letos přesvědčili třeba v Píšti na Opavsku, která se několik měsíců potýkala s následky extrémního sucha.

Státní sklad hmotných rezerv ve Velkých Albrechticích. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Když obci vyschly podzemní vrty, které plnily místní vodovod, poslala tam Správa státních hmotných rezerv v březnu dvě autocisterny o objemu osm metrů krychlových, dva přívěsy a sedm kontejnerů na pitnou vodu na tři měsíce.

„Přímo v terénu jsme si ověřili, jak se dá naše technika využít a co by bylo případně ještě možné zlepšit. Pokud by k tomu došlo i v dalších obcích, máme po republice několik skladů, ve kterých je stejná technika. Operativně ji posíláme tam, kde je potřeba,“ řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. 

Správa státních hmotných rezerv ovšem skladuje nejen techniku. 

„V Hnojníku máme rezervy cukru. Jeho potřeba vyplynula z krizových plánů. Obměňujeme ho v průběhu deseti až patnácti let, množství uskladněného cukru je tajné. Samozřejmě že součástí hmotných rezerv jsou i zásoby soli v jiném skladu v Česku,“ uvedla mluvčí správy Edita Pechalová. 

„A máme také zásoby potravin. Ty však skladujeme u ochraňovatelů, což jsou třeba mrazírny, sýpky. Maso, tavené sýry, máslo a další komodity se obměňují v krátkých časových intervalech přímo ve skladech výrobců, kteří je musí mít stále k dispozici,“ přibližuje.

Počet skladů správa tají

Přívěsy a kontejnery na pitnou vodu, autocisterna, elektrocentrály nebo čerpadla, to vše obsahuje sklad ve Velkých Albrechticích na Novojičínsku.

„Jde o moderní techniku a průběžně ji obměňujeme,“ podotkla Pechalová. Technika z Velkých Albrechtic byla nasazená třeba při povodních v roce 2002.

„Letos už jsme poskytli cisterny v řadě obcí, které nejsou schopné vlastními silami zvládnout zásobování pitnou vodou kvůli dlouhodobému extrémnímu suchu. Naše technika však není jen ve skladech, ale mají ji ve správě i k využití hasiči. Letos s ní zasahovali téměř stokrát,“ zmínila mluvčí.

Počty skladů správa z bezpečnostních důvodů tají. „Musíme být připraveni na všechno,“ poznamenala mluvčí. 

Státní organizace shromažďuje a stará se o dostatečné zásoby strategických surovin včetně asi milionu tun ropy pro krizové situace, jako jsou přírodní katastrofy, průmyslové havárie či teroristický útok. U potravin počítá s pokrytím spotřeby na tři dny, s obilím na měsíc. 

„Pro případ povodní máme třeba provizorní mosty, čerpadla, vysoušeče, protipovodňové zábrany, elektrocentrály. Co se týká extrémního sucha, disponujeme i vysokotlakým potrubím, které dopraví vodu až do třiceti kilometrů,“ doplnila Pechalová.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Hledá se paní Miluše a další, kdo brigádničili s Janem Palachem

Ozve se přátelům nebo redakci paní Miluše, za svobodna Marková (blondýna v...

Ve středu uplyne půl století od chvíle, kdy se v Praze u pomníku svatého Václava polil benzinem a zapálil. Na Jana...

Předškoláci si osahají nářadí a poznají řemesla, kurzy zaplatí město

Ilustrační snímek

Nápad ředitelky jedné z mateřských škol slavil tak velký úspěch, že už za dva týdny se začnou ostravští předškoláci z...

Pro šestnáctiletou lyžařku s poraněnou páteří letěl do Jeseníků vrtulník

Záchranáři jeli a letěli na Ovčárnu k vážně zraněné lyžařce.

K mladé lyžařce letěl ve čtvrtek dopoledne vrtulník záchranářů. Šestnáctiletá dívka upadla při lyžování v areálu...

Najdete na iDNES.cz