Původní podoba Ivančeny pod Lysou horou v Beskydech. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ivančena se bortí. Skauti chtějí mohylu zpevnit a pořádají sbírku

  • 3
Symbol statečnosti a přátelství může skončit v rozvalinách. Beskydská kamenná mohyla Ivančena, založená na památku zastřelených skautů, se naklání a pomalu bortí. Junák vyhlásil záchranný plán.

K mohyle pod vrcholem Lysé hory přijde dívka a položí kámen ne na nejvhodnější místo, ale tam, kde je nejvíce vidět. O kus dále turista vkládá znatelně větší kámen, nedbá přitom, že pod ním leží menší a není tedy stabilní. A podobné scény se často opakují.

Pohnuté osudy mohyly

Ivančena stojí pod vrcholem Lysé hory, nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd, ve výšce 925 m n.m.. Založena byla skauty
z 30. oddílu Junáka z Moravské Ostravy
6. října 1946
na památku pěti skautů, které nacisté za odbojovou činnost 24. dubna 1945 v polském Těšíně popravili.

Lidé 67 let na mohylu přikládají kameny, proto už "vyrostla" do téměř třímetrové výšky a dlouhá je osmnáct metrů. Zabírá zhruba čtyřicet metrů čtverečných.

Mohyla se v minulosti kvůli bezpečnosti
o několik metrů přestěhovala a přestavěla. Několikrát také byla pobořena. V době socialismu byla vnímána jako symbol protestů proti nesvobodě, takže každoroční dubnové pietní akty u mohyly znepříjemňovali příslušníci Veřejné bezpečnosti, Státní bezpečnost zase několikrát mohylu částečně rozebrala.

V 90. letech část Ivančeny rozbořili vandalové. Skauti ji ale vždy znovu postavili.

Není proto divu, že mohyla Ivančena, kterou skauti založili před 67 lety, není v dobrém stavu.

"Zadní stěna se naklání, Ivančena se částečně bortí. Ačkoliv se pravidelně snažíme část kamenů přeskládat a mohylu upravovat, potřebuje generální rekonstrukci," připustil předseda Krajské rady skautské organizace Junák Václav Dobrozemský.

Nejprve se skauti obávali, že ujíždí celý svah. "To geologický průzkum naštěstí nepotvrdil, ale jasně ukázal, že zásah je opravdu nutný," uvedl Dobrozemský.

Skauti položili za vlast životy

 Lidé, kteří na mohylu pokládají kameny, nejsou podle skautů v nebezpečí, ale jen pokud dodrží určitá pravidla. Rozhodně se například nedoporučuje vybírat už vložené kameny.

Skauti si vůbec nepřipouštějí, že by se takřka třímetrová mohyla změnila v rozvalinu, nebo by ji museli dokonce zcela zlikvidovat.

"Ivančena je památkou na naše bratry, kteří za vlast položili to nejcennější, tedy život," připomínal Stanislav Kučinski, hlavní organizátor dubnové pietní akce u Ivančeny, pět skautů, které nacisté v roce 1945 popravili.

V říjnu následujícího roku další skauti založili vzpomínkové místo, kam lidé přikládají kameny. Leckdy unikáty, například měsíční kámen nebo horniny z různých světových velehor.

"Když jdu okolo, a to je nejméně desetkrát do roka, tak vždycky něco přidám. Kameny sbírám po celém světě," řekl Václav Zařický z Havířova.

Mohylu ručně rozebrat? To bude pořádná fuška

Junák kvůli obnově Ivančeny vyhlásil sbírku, a to na účtu 2700217955/2010 (více o sbírce zde). Zároveň skauti přispívají do kasiček. "Zatím máme asi třicet tisíc korun," uvedl Dobrozemský.

Do projektu na novou podobu Ivančeny i okolí chtějí zapojit i studenty. Až budou mít dokumentaci a všechna povolení, tak hodlají mohylu nejprve do posledního kamene ručně rozebrat.

Letos při tradičním dubnovém výstupu k Ivančeně vládlo ještě tařka zimní

Letos při tradičním dubnovém výstupu vládlo tařka zimní počasí. Přesto přišlo přes tisíc lidí.

Co se v mládí naučíš...skautem v každém věku.

Co se v mládí naučíš...skautem v každém věku.

Ivančena je čestný skautský závazek na celý život.

Ivančena je čestný skautský závazek na celý život.

Pak by místo zpevnili podkladovou deskou a kameny znovu vyskládali. Hotovo by chtěli mít nejpozději do roku 2016, tedy sedmdesátého výročí vzniku Ivančeny.

"Výsledný stav snad umožní pokládání kamenů na dalších dvacet let," dodal předseda Dobrozemský.

Mohyla měla několikrát namále. O zánik se pokoušela například Státní bezpečnost, protože místo lidé vnímali jako symbol protestu proti nesvobodě. V 90. letech kamennou stavbu pobořili vandalové. Skauti však Ivančenu pokaždé znovu poskládali.

Mohyla Ivančena stojí na turistické cestě z Malenovic na nejvyšší beskydský vrchol Lysá hora.

Mohyla Ivančena stojí na turistické cestě z Malenovic na nejvyšší beskydský vrchol Lysá hora.