Firmy se neshodly, kdo chyboval. Reklamace mostu v Ropici míří k soudu

  17:06aktualizováno  17:06
Silnice na hrádeckém koridoru je popraskaná, most v Ropici má zničený povrch. Stavby leží na důležité rychlostní silnici I/11 na Frýdecko-Místecku, která vede od hranice se Slovenskem přes Třinec do Polska. Ředitelství silnic a dálnic tvrdí, že obě závady reklamovalo. Jeden případ řeší právníci, druhý už spěje k soudu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Průtah Hrádkem, kde lze do okrajů rozsáhlých prasklin na mnoha místech strčit prsty, byl hotový v roce 2011. Budovalo ho sdružení firem Alpine Bau CZ a Subterra. Trhliny se na betonovém povrchu začaly objevovat už čtyři roky po zprovoznění koridoru a stále se zvětšují.

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Rýdla poslal první reklamační dopis státní podnik coby investor zhotovitelům před třemi lety, tedy ještě v šedesátiměsíční záruční době.

„Jelikož se konsorcium po dokončení stavby rozpadlo, vrátil se nám jako nedoručený. Ihned jsme ho přeposlali jednomu z hlavních dodavatelů ze sdružení - firmě Alpine Bau CZ. Odehrálo se několik schůzek a zjišťovali jsme rozsah vad. Loni v červenci jsme však od Alpine Bau CZ obdrželi dopis, že odstupují od reklamačního řízení,“ sdělil Rýdl.

Mluvčí Alpine Bau CZ Zuzana Krajčiová odpověděla stručně. „Po konzultaci s ředitelem ostravského závodu jsme se rozhodli, že se nebudeme k tomuto tématu vyjadřovat do médií,“ uvedla pouze.

Koridor zrekonstruují, až se dokončí jiné stavby

Rýdl podotkl, že ŘSD nezbude než pokračovat v reklamačním řízení právní cestou. Pokud by však došlo na déletrvající soudní spor, řidiči se nemusejí obávat děravé silnice.

„Budeme postupovat stejně jako u dvou špatných mostů na dálnici D1. Koridor opravíme na vlastní náklady a částku pak budeme vymáhat po zhotoviteli, protože reklamace byla uplatněná včas,“ ujistil Rýdl.

Doplnil, že rekonstrukci koridoru státní podnik chystá, až budou hotové všechny ostatní významné stavby na silnici I/11 v úseku Třinec - hranice ČR v roce 2019. Odklad je daný velkou koncentrací současných oprav. Dalším omezením by se zhoršila již tak komplikovaná dopravní situace na jedné z nejvytíženějších komunikací v kraji.

Stále dokola se rekonstruuje další stavba na vytížené silnici I/11 - obloukový most v Ropici. Naposledy tomu tak bylo v roce 2013. A jeho povrch už je zase plný výmolů. Starostka Ropice Uršula Waniová uvedla, že opravy už ani nepočítá. Starý most už nezvládá nápor kamionové dopravy.

Most se otřásá, hlučí a trhá

„Pamětníci však tvrdí, že dokud se na něm po desítkách let nedělala v roce 2005 generální rekonstrukce, žádné potíže s ním nebyly. Pravda je, že mostu chybí dilatační spáry. Když na něj vjede kamion, celý se otřásá, silně hlučí a vlastně se i trhá. Pro lidi bydlící kolem je to utrpení. Tady pomůže až dokončení obchvatu na Hnojník,“ poznamenala Waniová s tím, že most by se měl opět co nevidět opravovat. 

Dle Rýdla se tak ale stane až příští rok. „Na tomto mostě dělal před pěti lety jeden zhotovitel beton a druhý podloží. U reklamace se firmy neshodly, čí nekvalitní práce se podepsala na poškozeném povrchu. Proto věc skončí u soudu. Nyní pracujeme na znaleckých a právních posudcích,“ konstatoval Rýdl.

Státní podnik pak teoreticky může firmy, u nichž uplatňuje reklamace kvůli chybám na dopravních stavbách, vyřadit z výběrového řízení.

„Ale jen do jisté míry. Avšak stává se, že stavební společnost jedno dílo zvládne na výbornou a druhé se jí nepovede. Jde o velké stavby a závady se na nich sem tam objevují,“ vysvětlil Rýdl.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Pracovníky třídírny papíru na Ostravsku vyděsila mrtvola, přijela na pásu

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídící lince na...

Policie žádá veřejnost o pomoc při identifikaci mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku....

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Ostrava je proti plánům na novou spalovnu, vadí jí emise i nárůst dopravy

Spalovna z Pustiměře na Vyškovsku nezlikvidovala včas zdravotnický odpad,...

Plán postavit novou spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě budí vášně. Firma Suez chce rozšířit současný provoz, proti...

Jmelí se nedaří dostat pod kontrolu, radnice zkoušejí postřik

Ve Vsetíně vyzkoušeli nový postřik stromů proti jmelí, které ničí stromy v...

Terénní průzkumy stromů, ořezy, kácení, nově i postřik. Boj proti jmelí v Moravskoslezském kraji graduje. Šířícího se...

Pracovníky třídírny papíru na Ostravsku vyděsila mrtvola, přijela na pásu

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídící lince na...

Policie žádá veřejnost o pomoc při identifikaci mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku....

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR VE STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz