Horské telefonní ticho: Místa, kde si turisté nepřivolají pomoc

  19:18aktualizováno  19:18
V horách Moravskoslezského kraje stále existuje několik oblastí, kde si turista v nouzi nezavolá pomoc. Nepokrývá je signál ani jednoho z operátorů. Podle náčelníka Horské služby Beskydy Radima Pavlici jde přitom často o frekventovaná místa.

V údolí Hluchové na Nýdecku si lidé nezavolají s žádným operátorem. | foto: Jana Gartnerová, MF DNES

Fotogalerie

Beskydech se jedná například o rozlehlé údolí Čeladná Podolánky a oblast Morávky i Slavíče. Dále je to údolí Hluchové v Nýdku včetně části přilehlých kopců a vrcholu Filipka. 

„Tady se lidé ocitnou ve stejné situaci, jako by si zapomněli mobilní telefon doma nebo se jim vybil. Právě v Podolánkách jsme řešili jednu hodně komplikovanou záchranu. Turisté k večeru zabloudili. Zima, hluboký sníh. Naší pomoci se však dovolali až nad ránem, kdy se jim podařilo vyšplhat na kopec,“ uvedl Pavlica.

K dalším hluchým místům patří na Frýdecko-Místecku okolí Šancí v Mostech u Jablunkova, kopce a lesy směrem na Hrčavu či na Starých Hamrech. V určitých místech na Lysé hoře má pokrytí pouze O2. 

Bez signálu T-Mobile se člověk ocitne mezi Pustevnami, Bečvou a Trojanovicemi nebo v okolí Zlatých hor. S operátorem Vodafone si nezavolá ani ve velké části údolí Dolní Lomné, na Velkém Kozinci, Grúni anebo v okolí hory Javorový na FrýdeckoMístecku.

Pavlica míní, že lidé na horách často nesledují, jestli jsou na signálu, a když se něco stane, neumí odhadnout, zda jim zmizel před hodinou nebo deseti minutami.

„Také netuší, kam jít, jestli vpravo, vlevo, aby je záchranáři co nejrychleji našli. Ideální je směr nahoru. Pokud o hluchých místech vědí dopředu, je lepší se do nich vydat nejméně ve třech. Když si jeden zlomí nohu, druhý může vyrazit pro pomoc a třetí u něj počká,“ konstatoval Pavlica. 

V nouzové situaci lze podle něj využít i signál cizího nebo zahraničního operátora, a to s pomocí linky 112, pokud tam tedy alespoň někdo z českých nebo zahraničních operátorů signál má.

Jeseníky jsou na tom lépe

Hluchá místa jsou také v Jeseníkách. Oproti Beskydům je tam situace se signálem o něco méně problémová. Náčelník tamní horské služby Michal Klimeš tvrdí, že hluchých míst je v horách sice dost, nicméně jsou spíše lokální a ne moc rozlehlá.

„V krizové situaci většinou stačí člověku popojít kousek směrem nahoru a mělo by se mu podařit poslat alespoň nouzovou SMS. Díky velké spoustě středisek se totiž operátoři snaží o co nejlepší pokrytí Jeseníků. Jediná kritická a navíc lavinová oblast bez signálu je Velký kotel. Přitom za poslední roky je stále navštěvovanější hlavně skialpinisty,“ zmínil Klimeš.

Bez pokrytí jsou v severní části Moravskoslezského kraje rovněž místa na Bruntálsku v okolí Vrbna pod Pradědem směrem k Jeseníku, u Města Albrechtic a část Osoblažska. 

Frekventovanější turistické trasy se na horách snaží operátoři dokrýt, ale jsou ometeni terénem, který je rozhodující jak pro samotné šíření mobilního signálu, tak i pro možnost připojení základnových stanic do sítě. 

„Velkým problémem jejich výstavby jsou i elektrické přípojky, které bez platných souhlasů majitelů pozemků nevybudujeme. Navíc jde mnohdy o enormní náklady v zalesněných a skalnatých terénech,“ shodli se Ondřej Luštinec z tiskového oddělení společnosti Vodafone, Anna Hroudová ze společnosti T-Mobile a Lucie Jungmannová ze společnosti O2 Czech Republic.

Luštinec dodal, že třeba beskydské údolí Hluchové není možné dokrýt ze stávajících stanic kvůli nepříznivému terénnímu profilu.

Operátoři musí mít také k případným novým telekomunikačním stavbám povolení ochránců přírody. Ti k nim mají podle Ondřeje Luštince zejména v chráněných krajinných oblastech zamítavý postoj.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Bušil pěstí do krytu lavičky. Baroš se proti Slavii zase neovládl

Milan Baroš (vpravo v dlouhém bundě a bílých štulpnách) byl po obdržené brance...

Měl být trumfem z lavičky, žolíkem. Od Milana Baroše si trenér ostravských fotbalistů Bohumil Páník sliboval, že by...

Další z rubriky

Odboráři se bojí o budoucnost ostravské huti. O koupi se zajímá i stát

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Dokončovaný prodej společnosti ArcelorMittal Ostrava, ale hlavně jméno kupce – společnosti Liberty House – vyvolávají...

Ostrava už nepovolí žádný hazard kromě živé hry. Automaty skončí do tří let

Ilustrační snímek

Zastupitelé Ostravy ve středu souhlasili s tím, že město, které už přes dva roky výrazně reguluje hazard, podmínky...

V Ostravě dokončili po 32 letech stavbu skeletu, kde měli sídlit komunisté

Stavba takzvaného skeletu, která začala v roce 1987, je nyní dokončena. Místo...

V Ostravě je u konce stavba budovy na ulici 28. října, která začala už v roce 1987. Jen místo původně plánovaných...

Najdete na iDNES.cz