Setkání ostravských Židů? Často je to dojetí jako v Poště pro tebe

  10:12aktualizováno  10:12
To místo leží od Ostravy stovky kilometrů, přesto k ní má blízko. Proťaly se v něm osudy Židů, kteří v Ostravě kdysi žili. Hlavní iniciátor setkávání David Lawson teď přijel. Ještě před deseti lety nevěděl, kde Ostrava leží.

Iniciátor setkávání ostravských Židů David Lawson. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Na počátku všeho byla Tóra, tedy svitky s židovskými posvátnými texty. Ty z ostravské hlavní synagogy, kterou nacisti vypálili stejně jako další temply ve městě, se ocitly v synagoze v londýnském obvodu Kingston. "O těch svitcích jsme samozřejmě věděli, ale netušili jsme, kde se nachází Moravská Ostrava. Ani co znamenají slova Märisch Ostrau, která byla uvedena v závorce," vypráví David Lawson a s úsměvem dodává: "Brzy jsme zjistili, že obě označení znamenají totéž."

To byl ale stále teprve začátek. Zástupci kingstonské židovské obce, již David Lawson, dnes již důchodce, vede, uspořádali přednášku o Moravské Ostravě a rozhodli se pátrat po tom, kde dnes žijí bývalí ostravští Židé. Přednášky se zúčastnil i jistý Michael Karen. "Vzájemně jsme se neznali. Michael mi řekl, že bydlí blízko Kingstonu, ale že má taky bratrance ve Vídni a v Ostravě," vzpomíná jednasedmdesátiletý David Lawson.

Cesta vedoucí k "ostravskému bratranci", jenž je rovněž Michael, příjmením Salomonovič, dodala celému pátrání nové obzory.

Účastníků setkání stále přibývá

David Lawson se seznámil s ostravskou rodinou Salomonovičových, klíčové pro něj bylo hlavně setkání s Michaelovou ženou Libuší. Ta totiž před časem začala tvořit databázi Židů, kteří v Ostravě před válkou žili, a jejich příbuzných. Databáze je zřejmě vůbec nejrozsáhlejší ve střední Evropě (podrobněji o databázi zde).

Libuše Salomonovičová na výstavě Nezapomněli jsme na ně? v Ostravském muzeu.

Libuše Salomonovičová.

Davidu Lawsonovi pomohla učinit, po čem toužil. Ve spolupráci s Libuší Salomonovičovou zkontaktoval bývalé židovské obyvatele Ostravy i jejich potomky. V roce 2005 se poprvé setkali v synagoze v Kingstonu. Tamní Kroužek Ostraváků se od té doby schází každý rok. A účastníků stále přibývá.

"Mnozí jsou z Velké Británie nebo Ameriky, přijíždějí ale i lidé z Kanady, Izraele nebo třeba Austrálie," vypráví David Lawson. A připomíná i některá takřka zázračná setkání, která se odehrála i díky již zmíněné databázi. Dojetí občas připomíná Poštu pro tebe.

Shledání bratranců po desítkách let

Po desítkách let se třeba znovu setkali dva bratranci žijící v Británii. Kdysi si jako kluci spolu hráli v Ostravě a později si vzájemně mysleli, že ten druhý zahynul za holocaustu. Když jim bylo sedmdesát, dostali od Libuše Salamonovičové dopis s informací, že jejich bratranec žije, a to ve vedlejším hrabství. Radost obou byla nevýslovná.

David Lawson teď zamířil do Ostravy i proto, že chystá knihu o dějinách města a zdejší židovské komunity, která do války čítala přes 12 tisíc lidí. Na knize, která vyjde v angličtině, se podílejí i Libuše Salomonovičová, děkan Filozofické fakulty Ostravské univerzity Aleš Zářický a archivářka firmy Vítkovice Hana Šústková.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Nakažená klíšťata útočí a přibývá zánětů mozku. Očkuje se jen málo lidí

Hladové klíště připravené zaútočit na teplokrevné zvíře nebo člověka. Potřebuje...

Hygienici v Moravskoslezském kraji varují před klíšťaty, která jsou přemnožená, v tomto období velmi aktivní a...

Další z rubriky

Dálnici u Ostravy zatarasil převrácený kamion, tvoří se kolony

Polský kamion naložený šamotovými cihlami blokoval provoz na dálnici D1...

Dlouhé kolony se tvoří na dálnici D1 nedaleko Ostravy. Dopoledne tam havaroval kamion, který se převrátil a takřka...

Zájem o obědy pro chudé stále roste. Najedí se tisíce dětí

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Na obědy chudým dětem do Moravskoslezského kraje míří miliony. Podpora pro školáky, jejichž rodiny na stravné samy...

Ostravské stopy: Z Karoliny, ještě z továrny, mám klip, vzpomíná Nagy

Peter Nagy má novou desku ROCKami overené

Hvězda slovenské popové scény Peter Nagy slaví letos šedesátku a nedávno roztančil se svou kapelou Indigo návštěvníky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz