Senátní volby, díl druhý. V Moravskoslezském kraji zůstanou tři jména

  7:59aktualizováno  7:59
Tři noví lidé budou v Senátu zastupovat Moravskoslezský kraj. Voliči je v pátek a v sobotu vybírají v obvodech Ostrava-město, Karviná a Frýdek-Místek. V těchto dnech usilovně shánějí podporu voličů kandidátů, kteří byli v prvním kole méně úspěšní.

Už zítra začne druhé kolo senátních voleb. Očekává se však značně nízká účast. Ilustrační snímek | foto: Jan Smekal, 5plus2.cz

Jejich neúspěšní protivníci z prvního kola senátních voleb se pro MF DNES vyjadřovali, kterého z kandidátů podpoří. (Podrobné výsledky prvního kola senátních voleb najdete zde.)

Ostrava-město

V Ostravě proti sobě stojí gynekolog Peter Koliba, který jako bezpartijní kandiduje za hnutí ANO, a místostarosta Poruby Petr Mihálik z ČSSD. Jejich souboj v prvním kole dopadl velice těsně. Koliba získal 20,04 % hlasů, Mihálik 19,81.

Peter Koliba, ANO

Peter Koliba, ANO

Neúspěšní kandidáti z prvního kola ostravských senátních voleb se v pohledu na to, kterému z finalistů vyjádří podporu, dělí.

„Mou podporu získá Peter Koliba. Důvod? Dávám přednost jeho orientaci a zaměření na systémové řešení směřující k lepší zdravotní i sociální péči našich marodů. On v podstatě marodí téměř celý národ. Myslím mentálně,“ uvedla Věra Racková, která šla do voleb za Ostravské fórum. Kandidáta ANO podpořil i lidovec Lukáš Curylo.

Naopak komunista Petr Gajdáček ve druhém kole podporuje Petra Mihálika. „Je za ním už kus pořádné práce, na rozdíl od pravicového kandidáta, který je mi naprosto neznámý, bydlí mimo tento volební obvod a nevím o tom, že by cokoli v tomto volebním obvodu už pro občany vykonal.“

Petr Mihálik, ČSSD

Petr Mihálik, ČSSD

Část z neúspěšných ostravských uchazečů o senátorské křeslo nepodporuje ani jednoho z finalistů. Tento postoj zastává Jiří Joneš (TOP 09 + STAN), Radim Žebrák (Ostravak), Petr Chodura (Toryové) nebo třeba Pavel Bartoš (ODS).

„Velmi rád bych podpořil kandidáta, který ví, co potřebuje náš kraj, a je schopen pro náš kraj pracovat. Bohužel poslední senátor z Ostravy, pro kterého to platilo, byl dnes již zesnulý profesor Václav Roubíček,“ zdůvodnil svůj postoj Bartoš.

Frýdek-Místek

Volební obvod 69, tedy západní část Frýdecko-Místecka, bude zastupovat buď majitel cestovní kanceláře Kovotour Plus Jiří Hájek (ČSSD), nebo lidovecký starosta Dobré Jiří Carbol. Většina neúspěšných kandidátů z prvního kola vyjádřila podporu právě jemu. Carbol získal v prvním kole 21,94 % hlasů, Hájek 19,62.

Jiří Carbol, KDU-ČSL

Jiří Carbol, KDU-ČSL

„Má volba je jednoznačná. Jiří Carbol je dobrý starosta a doufám, že se do Senátu dostane,“ řekla prezidentka občanského sdružení Kiwanis Eva Pastušková, která kandidovala v 1. kole za ODS.

Podporu vyjádřil Carbolovi také lékař Martin Adamec, který kandidoval do Senátu za hnutí Naše město F-M. „S panem Carbolem jsem mluvil hned po po prvním kole voleb a vyjádřil mu svou jednoznačnou podporu do druhého kola. Program KDU-ČSL je mi bližší než program ČSSD,“ vysvětlil Adamec.

Stejně to vidí i Slavomír Bača, agronom, který kandidoval za TOP 09: „Já osobně podporuji pana Carbola a dám mu svůj hlas.“

Jiří Hájek, ČSSD

Jiří Hájek, ČSSD

Jako jediný z neúspěšných kandidátů se na stranu Jiřího Hájka postavil komunistický kandidát Ivan Vrba. „Už jsem s panem Hájkem podepsal nějaké tiskoviny, kde vyzývám voliče, aby podpořili sociálně demokratického kandidáta,“ sdělil Vrba.

Stanislav Fridrich z hnutí ANO, který skončil jen o 137 hlasů za druhým Jiřím Hájkem, se rozhodl, že podporu žádnému z kandidátů nedá. „Nechám to na voličích. Senátní volby beru jako uzavřenou kapitolu,“ uvedl Fridrich.

Karviná

V Karviné se o Senát o víkendu utkají dva lékaři. Gynekolog Martin Gebauer (ANO) a gastroenterolog Radek Sušil (ČSSD).

Radek Sušil, ČSSD

Radek Sušil, ČSSD

Ten první kolo senátních voleb vyhrál. Získal 35,73 % hlasů. Martin Gebauer jich posbíral 21,55 %.

„Mou podporu ve druhém kole senátních voleb bude mít pan Sušil, a to s ohledem na jeho působení v Senátu a především na jeho vklad ve prospěch regionu,“ řekl Vladislav Szkandera, který kandidoval za KDU-ČSL.

Martin Gebauer (hnutí ANO).

Martin Gebauer, ANO.

Kandidát ODS Werner Bernatík nepodpoří nikoho: „Volit nepůjdu a mám k tomu několik důvodů. Tím hlavním je, že ve výběru nyní postrádám člověka, který by měl ekonomicko-právní orientaci, což považuji za klíčové.“

Ani jeden z kandidátů také nemůže počítat s hlasem Tomáše Gallika (KSČM).

Kdo koho podpoří?

Ostrava
Petera Kolibu (hnutí ANO)
podpoří Věra Racková (Ostravské fórum) a Lukáš Curylo (KDU-ČSL)
Petr Mihálik (ČSSD)
může počítat s hlasem Petra Gajdáčka (KSČM)

Karviná
Radek Sušil (ČSSD)
dostane hlas Vladislava Szkandery (KDU-ČSL)
Martina Gebauera (hnutí ANO)
oslovení politici nepodpoří

Frýdek-Místek
Jiří Carbol (KDU-ČSL)
získá podporu Evy Pastuškové (ODS), Martina Adamce (Naše město F-M) a Slavomíra Bači (TOP 09)
Jiří Hájek (ČSSD)
může počítat s hlasem Ivana Vrby (KSČM)

Autor:

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Rys potravou neplýtvá, tvrdí ochranáři. Bojují i s dalšími mýty

Mladou tříletou šelmu zachytila fotopast v lesích horského sedla Pindula mezi...

Rys neplýtvá potravou, jak často tvrdí myslivci, a s vlky by mohli hospodářům pomoci pastevečtí psi. I to vyplynulo ze...

Při víkendových požárech zemřeli v Moravskoslezském kraji tři lidé

Při pátečním požáru ve Stachovicích na Novojičínsku utrpěl muž rozsáhlé...

Tři lidé zemřeli při víkendových požárech v Moravskoslezském kraji. Naposledy hořelo v neděli k večeru ve...

Kvůli smogu a prachu na severní Moravě platí regulace i pro Třinecko

Ostrava už několik dní opět trpí zahalená ve smogu.

Kvůli smogu a prachu platí v Moravskoslezském a také Zlínském kraji smogová situace. Meteorologové pak kvůli špatnému...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz