Sdílených kol přibude. Ostrava firmu hledá, Frýdek-Místek zůstane u staré

  17:43aktualizováno  17:43
Růžová kola, která letos zaplavila Ostravu i Frýdek-Místek, si získala tak velkou oblibu, že obě města chtějí systém sdílených kol, takzvaný bikesharing, nabízet i příští rok.

Růžové bicykly projektu Rekola si můžete půjčit už i v Českých Budějovicích. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Zatímco do Frýdku-Místku se asi vrátí firma Rekola Bikesharing, pro jejíž kola je typická růžová barva odrazující zloděje, Ostrava o provozovateli jasno nemá. Chce jej vysoutěžit. 

„Pilotní projekt ukázal, že o službu je zájem, proto bude pokračovat. Radní schválili zakázku na koncesi pro provozování bikesharingu a vyzvali dodavatele k podání nabídek do 16. ledna,“ řekl za ostravský magistrát Petr Havránek.

Na sdílených městských kolech vyjeli Ostravané poprvé až 1. května a naposledy 21. listopadu. Příští rok bude služba fungovat od 1. dubna do 30. listopadu. Letos bylo ve městě maximálně 240 kol a 58 parkovacích stanic, příští rok chce město až 600 kol i více stanic.

„Bikesharing měl úspěch. Lidé si denně půjčili téměř 600 kol a najeli přes 130 tisíc kilometrů. Proto počítáme s navýšením počtu kol i jejich rozšířením do dalších obvodů,“ říká náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Ceny služby budou téměř stejné, včetně prvních patnácti minut zdarma. Město přidá provozovateli nejvýše 20 korun na jednu výpůjčku a nejvíce osm milionů za sezonu. 

Nově musí mít sdílená kola třístupňovou přehazovačku a stojany v Moravské Ostravě a Přívoze, Slezské Ostravě, Petřkovicích, Vítkovicích, Mariánských Horách, Porubě i na Jihu.

Fotogalerie

V minulosti Ostrava soutěžila sdílená kola neúspěšně a nakonec se dohodla na testování s firmou Rekola Bikesharing. Její zástupce Lubomír Fridrich ale zatím neví, zda se do soutěže přihlásí. 

„Městu jsme předali výsledky a doporučili, ať vyhlásí výběrové řízení. Dřív se hlásili tři zájemci, teď jich možná bude víc. My si prostudujeme podmínky, a pokud budou finančně přijatelné, přihlásíme se také,“ nastínil.

Přehazovačky ani vyšší počet parkovacích stanic s koly nepovažuje za problém. „Část našich kol už přehazovačku má. A jelikož se chceme rozšířit do dalších měst, tak počítáme s vyšším počtem kol,“ říká.

Cíl: vracet jinde, než půjčovat

Kam chtějí expandovat, neřekl s odůvodněním, že nejsou podepsané smlouvy. Netají ale, že cílem společnosti je dostat sdílená kola do všech měst a systémy propojit tak, aby je mohli zájemci vracet jinde, než si je vypůjčili. Takto by to mohlo brzy fungovat například mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem.

„Smlouvu ještě nemáme podepsanou ani s Frýdkem-Místkem, ale pokud tam budeme pokračovat, rádi bychom naše kola propojili s Ostravou, bez ohledu na to, který provozovatel tam vyhraje. Bude-li vůle, fungovat to může. Například v Praze už jsme podepsali memorandum o spolupráci mezi provozovateli bikesharingu,“ líčí Fridrich.

Mluvčí Frýdku-Místku Jana Matějíková říká, že město testovalo bikesharing jen tři měsíce, ale s výsledky je spokojeno a uvažuje o další spolupráci s firmou Rekola. 

„Radní jí mohou zadat zakázku přímo. Ale protože teprve nyní dostali analýzu s výsledky, prostudují ji až v lednu a pak rozhodnou,“ uvedla.

Firma oslovila s nabídkou také Opavu i jiná města v kraji, ale jednání jsou v začátcích. Velký zájem měl už letos Hlučín, tam to však zatím nedopadlo. 

„Město má o bikesharing zájem stále, ale podle předběžné kalkulace měl stát statisíce ročně. Proto hledáme cesty, jak službu zlevnit. Chtěli jsme se připojit k Ostravě, ale zatím se zástupci obou měst nedohodli,“ vysvětlila mluvčí Hlučína Ivana Gračková.

Nejčtenější

Smrt tři lidí u Opavy zavinilo předjíždění v zatáčce, stav dítěte se lepší

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

Vážně zraněná pětiletá holčička, která jediná přežila čtvrteční nehodu na Opavsku, se podle lékařů dostala z...

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

Skupinu turistů v Beskydech zasáhl odpoledne blesk. Jeden z nich je popálený, další utrpěli otřes a poranění způsobená...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Jediný český kybernetický nůž dosluhuje. Přibývá poruch, říká onkolog

Přednosta onkologie Jakub Cvek s dosluhujícím ozařovacím přístrojem.

Lékař Jakub Cvek je už dva roky přednostou onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Je mu 40 let, patří tedy...

Za sto milionů je volný, řekl o něm kouč. Reiter teď přestoupil do Baníku

Denis Granečný (v bílém) z Ostravy v souboji s Rudolfem Reiterem z Bohemians.

Ofenzivní záložník Rudolf Reiter po dvou letech opouští Bohemians 1905 a přestupuje do Baníku Ostrava, který o něj měl...

Další z rubriky

Ostravské stopy: Ostrava? Pro dítě z vesnice velkoměsto, vzpomíná Dita Pepe

Fotografka Dita Pepe v roce 2012 získala ocenění Osobnost české fotografie a o...

Fotografka Dita Pepe se věnuje zejména portrétní fotografii. Nejznámější je její dlouhodobý cyklus Autoportréty, kde se...

Unikátní loď zatím nemůže vozit výletníky na Hartě, čeká na osvědčení

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Ačkoliv o objednávky není nouze a každý den se na vyhlídkovou plavbu po přehradě Slezská Harta ptají další zájemci,...

Cyklisté se dočkají mnoha nových tras, kraj přidá obcím 18 milionů

Most u Odravy brzdí cestu po Cyklostezce Ohře.

Radnice měst a obcí, které mají zájem opravovat cyklostezky a budovat nové, mohou až do konce roku 2020 žádat o...

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVASCRIPT PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz