Po několika úpravách může ČEZ Aréna v Ostravě-Vítkovicích hostit hokejový...

Po několika úpravách může ČEZ Aréna v Ostravě-Vítkovicích hostit hokejový šampionát 2015. Otevřena přitom byla už v polovině 80. let. | foto: Archiv MF DNES

Šampionát v hokeji vyjde Ostravu na 30 milionů. Zatím

  • 4
Řádově levněji než v roce 2004 vyjdou Ostravu přípravy na pořádání mistrovství světa v ledním hokeji, které proběhne v příštím roce. Zatímco před lety přišly město téměř na miliardu korun, letos počítá zatím jen s několika desítkami milionů.

Problémy doprovázející přípravu ČEZ Arény na hokejové mistrovství světa, které se v roce 2004 konalo také v Ostravě, by se tentokrát opakovat neměly.

"Pokud jde o nás, může se začít hrát třeba hned zítra," říká výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti ČEZ Aréna Kamil Vrubl. "Ze sportovního pohledu jsme nachystaní jako nikdo v České republice, možná v Evropě," dodává.

Nepřipravenost ostravské arény na šampionát v roce 2004 byla přitom jedním z problémů tehdejšího mistrovství. Kvapík před zahájením totiž provázely problémy s dotacemi i nepřehledným přidělováním zakázek na opravu sportoviště, které nakonec bezvýsledně šetřila i policie.

Co se v ostravské hale bude stavět?

Pro mistrovství světa by měly vzniknout čtyři nové skyboxy pro VIP návštěvníky, kam povedou i další výtahy, přibude nová multimediální kostka a kompletní rekonstrukcí projde také osvětlení haly.

Náklady na opravu vítkovické haly se tehdy vyšplhaly z původních 400 na více než 700 milionů korun a nepříliš kvalitně odvedené práce se projevily například zvlněním schodiště na jedné z tribun těsně před zahájením samotného šampionátu. Další problémy pak město řešilo v souvislosti s dostavbou areálu haly, kdy kvůli poněkud svéráznému přístupu k penězům daňových poplatníků tehdejší vedení haly padlo.

Ostravskou ČEZ Arénu ale i přesto ještě některé úpravy čekají. "Do začátku mistrovství světa bychom ještě chtěli provést některé doplňky hlavně v hale samotné," přibližuje nejbližší plány Kamil Vrubl.

"Vedle stávajících obrazovek by měla ještě přibýt klasická kostka nad středem kluziště. V plánu máme také přidání čtyř nových skyboxů a postavit bychom chtěli i nové výtahy k nim, protože ty stávající kapacitně nestačí," vyjmenovává výkonný ředitel arény plánované změny, které by měly být dokončeny ještě před zahájení mistrovství světa v hokeji. I přes výstavbu nových skyboxů by pak měla kapacita haly zůstat nad deset tisíc diváků.

Plány vedení haly potvrzuje rovněž Andrea Vojkovská, tisková mluvčí ostravského magistrátu, který společnost ČEZ Aréna plně vlastní. "Na úpravy haly pro blížící se mistrovství světa v ledním hokeji v současnosti město počítá s třiceti miliony korun," vysvětluje. "Částka ale ještě nemusí být konečná. Bude záviset také na tom, jaké další požadavky případně vznesou zástupci mezinárodní hokejové federace IIHF, kteří do Ostravy přijedou na inspekční cestu," dodala mluvčí s tím, že s některými požadavky IIHF už město počítá.

"Jedná se hlavně o výměnu osvětlovací soustavy haly za úspornější z důvodu zastínění multimediální kostky," doplňuje mluvčí.

I multimediální kostky prošly vývojem

Instalace multimediální kostky nad středem kluziště je jedním z neoficiálních požadavků IIHF. Její funkci zatím nahrazovaly dvě velkoplošné obrazovky na kratších stěnách haly.

Pohled do ostravské ČEZ Arény při přípravě jednoho z mnoha tenisových utkání.

O instalaci kostky se přitom uvažovalo už v roce 2004, tehdy z plánu ale kvůli nosnosti střechy haly sešlo. "V současnosti by to už neměl být problém, technika se posunula o obrovský kus kupředu," vysvětluje důvody návratu ke staré myšlence Kamil Vrubl.

"Stačí si jen uvědomit, jak vypadaly monitory počítačů nebo televizory v roce 2004 a jak vypadají dnes. Tehdy to byly těžké krabice, dnes lidé běžně používají tablety. Vývoj snížil váhu podobných zařízení, takže dnes není problém takovou kostku instalovat," dodal výkonný ředitel ČEZ Arény.

Šampionát je šancí i pro hotely

V hale zůstanou i obě současné obří obrazovky. Kostku totiž půjde v případě nutnosti vytáhnout pod střechu haly a v tom případě by nastoupily tyto boční obrazovky. Také s jejich pořízením byl v roce 2004 problém. I zde se totiž tehdejší vedení haly vyhnulo výběrovému řízení a konkurenční firmy si později stěžovaly na předražený nákup. Navíc se nekupovaly jen dvě obrazovky, ale rovnou tři. Ta třetí pak ležela většinu roku ve skladu a používala se prakticky jen při Zlaté tretře.

"V okamžiku, kdy bude dostavěn oblouk tribuny na vítkovickém stadionu, umístíme na něj tuto třetí obrazovku a budeme ji využívat k propagačním účelům," popisuje Radim Vrubl.

Přes potřebné náklady by mohlo město na mistrovství vydělat. Už nyní může například počítat s tím, že bude obsazena většina hotelů. "Už vedeme jednání o případných rezervacích. Konkrétnější pak přijdou po rozlosování, až budeme vědět, kdo bude v Ostravě hrát," sdělila mluvčí hotelu Imperial Klára Daňková.