„Zeleninu si u nás mohou lidé sbírat celou vegetační sezonu. V tuto chvíli je to například červená řepa, cukety, rajčata, papriky a další české druhy,“ jmenovala spolumajitelka farmy Lička v Sedlnicích na Novojičínsku Iva Ličková.
Ceny za kilogram jednotlivých plodin uvádějí Ličkovi vždy přímo na samosběru. „Měníme je každý týden, přičemž respektujeme aktuální ceny v ceníku Zelinářské unie Čech a Moravy a Ovocnářské unie,“ upřesnila farmářka.
Konkrétně minulou sobotu si na polích mohli lidé nasbírat například kilogram cibule a brambor za deset korun.
Stovky aut na samosběru zablokovaly silnici, farmář ho musel ukončit |
„Zatímco před čtyřmi roky, kdy jsme se samosběrem zeleniny začínali, si u nás lidé vysbírali z polí asi tunu různých druhů, letos to bude zhruba desetinásobek, možná i více,“ odhaduje letošní zájem Ličková.
Připouští, že důvodem většího zájmu o plodiny může být horší ekonomická situace lidí, ale i neustálé zdražování zeleniny a ovoce v obchodních řetězcích.
O tom svědčí i zájem o samosběr ovoce, kterého si lidé letos ze sedlnických sadů odvezli kolem deseti tun, což je množství podobné loňskému roku. Sběratelská sezona ale ještě není u konce.
„Řetězce nabízely nehorázně malé peníze“
Samosběr jablek, hrušek a švestek, které Ličkovi pěstují na dalších pětadvaceti hektarech, začali lidem nabízet už před třiceti lety.
„Přivedla nás k tomu situace na českém trhu,“ řekl Miroslav Lička. „Pro velké obchody a především velké obchodní řetězce jsme nikdy nebyli s našimi dvaceti pěti hektary žádnými partnery. Ano, odkoupit by ovoce chtěli, ale za tak nehorázně malé peníze, že než bychom jim úrodu prodali pod cenou, raději prodáme sami. Buď v naší prodejně, nebo formou samosběru.“
Nově obě rodiny Ličků nabídly lidem na svých farmách i samosběr květin a bylin. „Napadlo nás to loni a překvapilo nás, jak velký zájem o čerstvé květiny byl. Nařezat nebo nastříhat si je opět musí každý sám, jen je třeba ustřihnout celý stonek tak, aby nám kořeny rostlin zůstaly,“ popsala Iva Ličková.
V nabídce Ličkovi mají nejen astry, cínie, hledíky a slaměnky, ale i bylinky, jako jsou bazalka, šalvěj, libeček a saturejka, které se dají ostříhat i třikrát do roka.
Z pole rovnou do kuchyně. Ze samosběrů je hit, přináší však i komplikace |
Zatímco v Sedlnicích nabízejí samosběr ovoce a zeleniny již několik let, v Růžové školce ve Fryčovicích na Frýdecko-Místecku měli letos premiéru.
„Urodilo se nám dýní více, než dokážeme zpracovat, a tak nás napadlo nabídnout je zájemcům v okolí,“ řekl majitel zahrady Petr Filipec. Odhadem si podle něj letos lidé přijeli do Fryčovic posbírat přes sto kusů dýní. „Těch velkých, halloweenských, kde váha jedné se pohybovala kolem třiceti pěti a více kilogramů,“ upřesnil Filipec.
Letos si farmář účtoval jednotnou cenu sto korun za kus. Jak dýně ocení v dalších letech, uvidí podle další úrody.
Protože se letos v Růžové školce dařilo i růžím, mohli si lidé z Fryčovic odvézt při sběru dýní i kytici růží. „Každý dostal nůžky nebo chlapi jednoduše vytáhli z kapes své nože a měli možnost si v růžových záhonech vybrat libovolný počet odrůd i barev, které se jim nejvíc líbily, “ dodal zahradník.
Podmínkou i tady bylo chovat se k růžovým keřům s citem, aby z nich farmáři dokázali nastříhat kytice k prodeji i v dalších letech.
12. července 2023 |