Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. září 2023 Zlata

Salamander zachrání nohy diabetiků před amputací pomocí kostní dřeně

  12:12
Lidé, jimž kvůli ucpaným cévám hrozí amputace nohy, mají i po vyčerpání všech možností léčby šanci na záchranu. Díky výzkumné studii Salamander. Zapojilo se do ní třicet evropských center včetně Fakultní nemocnice v Ostravě.

Cévní specialista Václav Procházka při zákroku. | foto: Fakulrní nemocnice Ostrava

Silné bolesti nohy ničily 69leté Ireně Nespešné z Ostravy život. Jako poštovní doručovatelka kdysi šlapala kilometry, ale v poslední době nemohla ujít ani dvacet metrů, i když se opírala o hole.

„Jsem diabetik, mám ucpané tepny. Lékaři zkoušeli všechno, ale nic nepomohlo. Noha bolela pořád, při chůzi i v klidu. Polykala jsem spousty prášků od bolesti, až mě bolel žaludek a zvracela jsem,“ popsala problémy seniorka, která se musí starat o sebe, domek i dva postižené bratry. 

Proto bez zaváhání souhlasila, když jí cévní specialista z Fakultní nemocnice v Ostravě Václav Procházka nabídl jako poslední možnost zapojení do mezinárodní výzkumné studie Salamander.

„Před dvěma týdny mi vzali kostní dřeň z kyčle a po třech dnech mi ji píchli do nohy. Za pár dní se mi ulevilo. Bolesti ustupují, objevují se méně často, takže už neberu tolik prášků a lépe se mi chodí. Bez opory ujdu asi 50 metrů, pak už se objeví bolest. Ale trénuji a zlepšuji se každým dnem,“ svěřila se žena.

Je jedním z prvních čtyř pacientů s takzvanou kritickou končetinovou ischémií v Česku, kterým Procházka aplikoval nově testované léčivo vyrobené z jejich kostní dřeně.

Procházkovo pracoviště dříve léčilo stejný problém podobně: kmenovými buňkami. Má zkušenosti i status tkáňového centra, což byla podmínka pro zapojení do poslední fáze mezinárodní studie Salamander, tedy do testování na lidech. Výsledky jsou zatím velmi slibné.

Černal, nic nepomáhalo

„Uzdravuji se,“ říká i další z pacientů, 63letý Milan Svatonský. V 70. letech minulého století hrál fotbal za Baník. Už dlouho má ale ucpané tepny, před pěti lety mu lékaři chtěli amputovat palec levé nohy.

„Černal a nic nepomáhalo. Lékaři se báli otravy a chtěli prst amputovat. Tehdy mi ho zachránil Václav Procházka kmenovými buňkami,“ zavzpomínal muž, který se letos dostal do podobné situace. V únoru mu úzké boty způsobily otlaky na dalších dvou prstech, ty se v nedostatečně prokrvené noze opět nehojily. 

Stejnou léčbu jako v roce 2014 už mu ale Procházka nabídnout nemohl, brání mu v tom nové zákony. Muži ale pomohl podobným způsobem – novým léčivem, které testuje projekt Salamander.

„Na zákroku jsem byl začátkem května. Výsledek je znát. Prsty se hojí, noha je mnohem prokrvenější,“ zhodnotil výsledek Svatonský, který tak zažil dvojí podobnou léčbu s využitím vlastní kostní dřeně.

„V rámci jiných výzkumných studií jsme v minulosti pacientům ohroženým amputací odebrali kostní dřeň z pánevní kosti a po zpracování ji aplikovali do dolní končetiny s ucpanými tepnami. 

Vše během jednoho zákroku na sále, který trval asi 45 minut. Kmenové buňky se většinou velmi rychle postaraly o vznik nových kapilár, kterými se noha prokrvila a okysličila,“ uvedl cévní specialista Václav Procházka.

Zpřísnila se legislativa

Zachránit prsty či větší část nohy před amputací nebo utlumit silné klidové bolesti se tehdy ostravským lékařům dařilo asi u 70 procent pacientů, což je vysoké číslo. Požádali o možnost úhrady léčby z veřejného pojištění, ale neuspěli. A poslední tři roky už tuto léčbu nenabízejí.

„Zpřísnila se legislativa. Kostní dřen se musí zpracovávat jen v superčistých prostorách, ale ty v naší nemocnici nejsou,“ vysvětlil lékař.

I proto se jako jediný v Česku zapojil do evropské studie Salamander, která je téměř shodná. Rozdíl je v tom, že odebranou kostní dřeň pacienta musí poslat do laboratoří v německém Frankfurtu. 

Tam z ní vyrobí koncentrované léčivo s mnohonásobně vyšším počtem kmenových buněk i dalších důležitých složek, jako jsou například růstové faktory či krevní destičky, a do tří dnů pošlou zpět. Pacient tak musí podstoupit dva zákroky, léčba bude dražší, ale bezpečnější a snad i účinnější. To se však teprve ukáže.

„Do studie je zapojeno 30 evropských center. Postupně teď nabírají pacienty. My jich můžeme vzít asi 20. Pro lidi z větší dálky by to ale bylo náročné. Zařazení každého totiž schvaluje mezinárodní komise. Příprava včetně vyšetření proto trvá dva týdny,“ zmínil Procházka.

  • Nejčtenější

Šílený střelec v nemocnici. Fotka ukrytých zdravotnic ukázala děs v Ostravě

Seriál Skutečnost byla horší než nejhorší sen. Před čtyřmi roky zastřelil dvaačtyřicetiletý Ctirad Vitásek sedm pacientů...

Na Dny NATO přišlo 185 tisíc lidí. Diváci počkali na stroj s kolmým startem

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR na letišti v Mošnově na Novojičínsku letos uvítaly celkem 185 tisíc lidí, uvedli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Karviná odmítla přejmenovat třídu Těreškovové, petičníkovi poplivali stánek

Jednoznačná většina zastupitelů Karviné odmítla změnit pojmenování jedné z důležitých ulic ve městě. Od 70. let je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už vidíme, že zabíjíme civilisty, nejsme v právu. Jak Rusové mění názor na válku

Premium Svých ruských známých se na válku ptá už od začátku konfliktu na Ukrajině. „U některých je to pořád stejné. Ukrajinci...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Třetí volby za rok. Lidé z Hrčavy si už přejí klid, ten však zůstává nejistý

Už to připomíná politickou frašku. Voliči v Hrčavě, nejvýchodnější tuzemské obci, šli o víkendu ke třetím komunálním...

Úroky, penále i sankce z dluhů odpustí i některé radnice v kraji

Dostat se aspoň k jistině dluhu, zbavit se zatěžující administrativy s vymáháním a pomoci lidem v nesnázích. To jsou...

Nejen brambory a jahody. Lidé spěchají na samosběry i kvůli astrám či libečku

Ze samosběrů se v době drahoty stal velký hit. Lidé jsou ochotní přijet na pole a sami si nasbírat na příznivou cenu...

Všechny tramvaje i autobusy v Ostravě budou mít kamery. Jako první v zemi

Takřka šest stovek tramvají, autobusů a trolejbusů, které jezdí v rámci městské hromadné dopravy v Ostravě, bude mít...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...