ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Kamery z křižovatky na Rudné v Ostravě zmizely, přestupků tam bylo málo

  • 10
Z ostravské křižovatky frekventované ulice Rudné s ulicí Zkrácenou zmizely radary s kamerami, které zaznamenávaly přestupky řidičů ve směru od Poruby do Havířova. Město je tam přitom nechalo nainstalovat teprve loni v červnu s cílem sledovat průjezd aut na červenou v místě přechodu pro chodce.

Město instalací kamer reagovalo na stížnosti místních obyvatel. Ty proto překvapilo, že kamery už zmizely.

„Zařízení jsme nechali do lokality nainstalovat na zkušební dobu šesti měsíců, abychom vyhodnotili množství přestupků. Od jeho spuštění 18. června do 30. listopadu zachytily kamery 159 přestupků. Vzhledem k tomu, že tam denně projede přes 60 tisíc vozidel, se ukázalo, že se tam řidiči dopouštějí přestupků pouze ojediněle,“ vysvětlil náměstek ostravského primátora Vladimír Cigánek důvody, proč kamery zmizely.

Podotkl, že město si kamerový systém jen pronajalo a firma, které patří, už si vše demontovala a odvezla. „V případě potřeby jsme ale připraveni v tomto nebo jiném místě na Rudné nechat uvést tento kamerový systém znovu do provozu,“ uvedl Cigánek.

Městu se zařízení finančně nevyplatilo. Jen pronájem stál asi 300 tisíc a k tomu je třeba přičíst náklady na administraci a přenosová data. Přistižení řidiči dostali výzvu k zaplacení pokuty ve výši tisíc korun.

„Ze 159 řidičů již zaplatilo pokutu 121, město tak získalo 121 tisíc korun. Dalších 38 přestupků je dosud v řízení. Pokud řidiči nezaplatí ve lhůtě, čeká správní řízení provozovatele vozidla, kterým hrozí vyšší pokuta v rozmezí od dvou a půl až do pěti tisíc korun,“ dodal náměstek Cigánek.


Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.