Prodej bytů podle RPG: firma jich v Ostravě nabízí jen pár a draze

  8:30aktualizováno  8:30
Když stát prodal OKD, získal kupec za "hubičku" i 44 tisíc bytů. Současný vlastník část bytů, domů i ubytoven nabízí k prodeji, ale draze. "Je to nehoráznost," míní předseda sdružení nájemníků Bytyokd.cz Roman Macháček.

Domy v Porubě, mnoho bytů zde vlastní RPG. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nájemníci stovky hornických bytů v Ostravě-Porubě mají konečně šanci stát se jejich vlastníky.

"Nabízíme k odprodeji pět samostatných vchodů se zhruba stovkou bytů. Vybrali jsme bloky domů, ve kterých nám patří jen některé vchody. Nájemníci se mohou rozhodnout do 18. dubna," říká mluvčí společnosti RPG Byty Petr Handl. "Pokud přistoupí na naši nabídku, založí družstvo a dům koupí do družstevního vlastnictví. Pokud se na tom nedohodnou, nic se pro ně nezmění, nadále zůstanou našimi nájemníky."

Co prodává RPG

  • 100 bytů v pěti vchodech v Ostravě-Porubě si mohou odkoupit nájemníci za cenu 8 900 korun za metr čtvereční
  • ubytovny Merkur a Impuls v Havířově nabízí městu, zatím se vyjednává o ceně
  • tři domy v Trnkovecké ulici určené k demolici už koupila radnice obvodu za téměř 2 miliony korun, teď jedná o koupi dalšího v lokalitě Pod Kaplí
  • desítky finských domků

Ačkoli nájemníci hornických bytů v kraji už roky marně usilují o jejich koupi, a založili dokonce sdružení nájemníků Bytyokd.cz, které o podmínkách prodeje donedávna vyjednávalo se současným majitelem, nad jeho nabídkou nejásají. A sdružení nájemníků dokonce jednání s firmou v únoru ukončilo.

"Jejich přístup se nám nezdál seriózní, jednání natahovali a chtěli, ať stáhneme stížnost na nedovolenou veřejnou podporu, což jsme odmítli," líčí Roman Macháček, předseda sdružení nájemníků Bytyokd. cz, které se už šest let snaží docílit toho, aby RPG prodávalo byty nájemníkům za podmínek privatizační smlouvy.

Sdružení požadovalo, aby prodejní cena bytů v Porubě nepřevýšila cenu, za jakou v lokalitě prodává byty obec, tedy šest, maximálně sedm tisíc korun za metr čtvereční. Společnost RPG přitom podle Macháčka navrhovala původně ceny dokonce až kolem 14 tisíc, pak klesla na 12 tisíc s tím, že 3 100 korun bude dotace společnosti.

Výsledná cena je tedy 8 900 korun za metr čtvereční, což se zdá většině nájemníků silně přemrštěné a mnoha nepřijatelné.

Dvě ubytovny RPG jsou na prodej

"Když stát privatizoval OKD, získali tehdejší vlastníci 44 tisíc bytů za průměrnou cenu kolem 40 tisíc korun, a navíc další nemovitosti - například ubytovny - zcela zdarma, protože nebyly vůbec oceněné. A teď nabízejí byty nájemníkům za téměř tržní ceny a zchátralé ubytovny či zdevastované domy kupují města za peníze daňových poplatníků. To je přece nehoráznost," míní Macháček.

Ubytovny RPG jsou zatím na prodej jen dvě - Merkur a Impuls v Havířově. Impuls chce společnost údajně nabídnout přednostně současnému provozovateli, ale Merkur, který je v horším technickém stavu, městu.

Mluvčí Havířova Eva Wojnarová řekla, že město stále řeší koupi obou ubytoven. "Zastupitelé o tom budou jednat 7. dubna," sdělila. Odmítla ale poskytnout bližší informace. Podobně reagoval i mluvčí RPG Handl. Problém je totiž v tom, že se zatím obě strany nemohou shodnout na ceně.

"Jednání s městem na toto téma stále probíhají, proto je do jejich skončení nebudeme blíže komentovat. V každém případě bychom ale chtěli jednání ukončit nejpozději do konce června," zmínil Handl.

Co bude město s ubytovnami dělat, pokud je získá, není zatím jasné. "Čekáme na koncepci sociálního bydlení. Merkur není v dobrém technickém stavu, je otázka, zda by nebylo lepší ho zbourat," naznačila Wojnarová.

Proti vzniku sociálních bytů se vzbouřili místní

Přesně s tím cílem nedávno vykoupila tři vybydlené domy v Trnkovecké ulici za zhruba dva miliony korun radnice ostravského obvodu Radvanice a Bartovice. "Koupili jsme je v prosinci a co nejdříve je chceme zbourat," říká starostka obvodu Šárka Tekielová.

Pro odkup domů se radnice rozhodla loni v prosinci. Když totiž v letních měsících řešila nutnost deratizace a demolic v lokalitách Lipina a Trnkovec, zjistila, že společnost RPG prodala tři prázdné a zdevastované domy soukromníkům. Ti v nich plánovali vznik sociálních bytů či ubytoven se sociálním programem, který by měla zajišťovat společnost Centrom. Proti tomu se ale vzbouřili místní obyvatelé.

"Naštvalo je i to, že společnost RPG Byty porušila prodejem domů bez vědomí obce dohody z minulých let, že nejdříve nabídne své nemovitosti k odkupu obvodu," říká starostka.

Soukromník, který postupně skoupil všechny tři budovy, nejdříve trval na budování sociálního bydlení, ale nakonec souhlasil s tím, že je prodá obci. Ta chce nechat pozemky o rozloze 3 600 metrů čtverečních prázdné.

"V budoucnu může být tato lokalita atraktivní zónou pro výstavbu rodinných domků," míní starostka obvodu Šárka Tekielová s tím, že v dané lokalitě by radnice mohla odkoupit i další domy.

Máme v plánu opravy, říká mluvčí RPG

Podle mluvčího ale RPG s prodejem dalších domů v lokalitě Trnkovecká nepočítá. "Naopak, v plánu máme opravy stávajících domů a bytů. Již loni jsme tam ve spolupráci se sdružením Centrom zrekonstruovali dům se 13 byty, který je plně obsazen novými nájemníky, a letos budeme pokračovat rekonstrukcí domu Trnkovecká 240. Po rekonstrukci budou opravené byty pronajímány opět ve spolupráci s Centromem," říká Handl.

 "S vedením radnice jednáme už jen o odprodeji bytového domu v lokalitě Pod Kaplí, který přímo navazuje na dům ve vlastnictví obce," vysvětlil mluvčí.

Podle Handla stále platí, že bytový fond RPG je určený především pro nájemní bydlení. "Jiných domů než těch, jejichž nájemníci byli s naší nabídkou přímo osloveni, se proto prodej netýká. Výjimkou jsou pouze samostatně stojící nemovitosti typu takzvaných finských domků, které zájemcům prodáváme již několik let. Každý rok jich prodáme několik desítek."

Šéf sdružení nájemníků Bytyokd. cz Roman Macháček se ale s takovou situací nechce smířit.

"Jednání o prodeji bytů jsme sice se společností RPG ukončili, ale podnikneme další kroky. Znovu oslovíme vládu, která by měla vymáhat peníze, o které stát přišel při privatizaci OKD. Od loňska je u Evropské komise naše stížnost na nedovolenou podporu, která dosáhla podle nás 20 miliard korun. Policie zatím vyčíslila minimální podhodnocení prodeje na 3,4 miliardy. Jde o rozdíl skutečné ceny a sumy, za kterou stát prodal OKD včetně přidružených firem a nemovitostí," říká Macháček.

"Vlastníkům za to hrozí vysoká pokuta, kterou by měl stát vymáhat co nejdříve. Na podzim bude totiž celá transakce promlčená, pak už nevymůže nic," dodal.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Po cyklostezce do lyžařské haly. I to je plán na oživení Karvinska po těžbě

Karvinské moře.

Síť cyklostezek, místa k rekreaci i zábavě, ale i možnosti pro nové ekonomické využití prostoru postiženého těžbou uhlí...

Záchranná stanice zažívá vrchol roku, krmí čtyři sta zvířat od sov po srny

Mláďata veverek.

Nekončícím kolotočem je v létě příprava jídelníčku pro ošetřovatele zvířat v Záchranné stanici živočichů v...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ - METODA MAG

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz