Prodej bytů podle RPG: firma jich v Ostravě nabízí jen pár a draze

  8:30aktualizováno  8:30
Když stát prodal OKD, získal kupec za "hubičku" i 44 tisíc bytů. Současný vlastník část bytů, domů i ubytoven nabízí k prodeji, ale draze. "Je to nehoráznost," míní předseda sdružení nájemníků Bytyokd.cz Roman Macháček.

Domy v Porubě, mnoho bytů zde vlastní RPG. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nájemníci stovky hornických bytů v Ostravě-Porubě mají konečně šanci stát se jejich vlastníky.

"Nabízíme k odprodeji pět samostatných vchodů se zhruba stovkou bytů. Vybrali jsme bloky domů, ve kterých nám patří jen některé vchody. Nájemníci se mohou rozhodnout do 18. dubna," říká mluvčí společnosti RPG Byty Petr Handl. "Pokud přistoupí na naši nabídku, založí družstvo a dům koupí do družstevního vlastnictví. Pokud se na tom nedohodnou, nic se pro ně nezmění, nadále zůstanou našimi nájemníky."

Co prodává RPG

  • 100 bytů v pěti vchodech v Ostravě-Porubě si mohou odkoupit nájemníci za cenu 8 900 korun za metr čtvereční
  • ubytovny Merkur a Impuls v Havířově nabízí městu, zatím se vyjednává o ceně
  • tři domy v Trnkovecké ulici určené k demolici už koupila radnice obvodu za téměř 2 miliony korun, teď jedná o koupi dalšího v lokalitě Pod Kaplí
  • desítky finských domků

Ačkoli nájemníci hornických bytů v kraji už roky marně usilují o jejich koupi, a založili dokonce sdružení nájemníků Bytyokd.cz, které o podmínkách prodeje donedávna vyjednávalo se současným majitelem, nad jeho nabídkou nejásají. A sdružení nájemníků dokonce jednání s firmou v únoru ukončilo.

"Jejich přístup se nám nezdál seriózní, jednání natahovali a chtěli, ať stáhneme stížnost na nedovolenou veřejnou podporu, což jsme odmítli," líčí Roman Macháček, předseda sdružení nájemníků Bytyokd. cz, které se už šest let snaží docílit toho, aby RPG prodávalo byty nájemníkům za podmínek privatizační smlouvy.

Sdružení požadovalo, aby prodejní cena bytů v Porubě nepřevýšila cenu, za jakou v lokalitě prodává byty obec, tedy šest, maximálně sedm tisíc korun za metr čtvereční. Společnost RPG přitom podle Macháčka navrhovala původně ceny dokonce až kolem 14 tisíc, pak klesla na 12 tisíc s tím, že 3 100 korun bude dotace společnosti.

Výsledná cena je tedy 8 900 korun za metr čtvereční, což se zdá většině nájemníků silně přemrštěné a mnoha nepřijatelné.

Dvě ubytovny RPG jsou na prodej

"Když stát privatizoval OKD, získali tehdejší vlastníci 44 tisíc bytů za průměrnou cenu kolem 40 tisíc korun, a navíc další nemovitosti - například ubytovny - zcela zdarma, protože nebyly vůbec oceněné. A teď nabízejí byty nájemníkům za téměř tržní ceny a zchátralé ubytovny či zdevastované domy kupují města za peníze daňových poplatníků. To je přece nehoráznost," míní Macháček.

Ubytovny RPG jsou zatím na prodej jen dvě - Merkur a Impuls v Havířově. Impuls chce společnost údajně nabídnout přednostně současnému provozovateli, ale Merkur, který je v horším technickém stavu, městu.

Mluvčí Havířova Eva Wojnarová řekla, že město stále řeší koupi obou ubytoven. "Zastupitelé o tom budou jednat 7. dubna," sdělila. Odmítla ale poskytnout bližší informace. Podobně reagoval i mluvčí RPG Handl. Problém je totiž v tom, že se zatím obě strany nemohou shodnout na ceně.

"Jednání s městem na toto téma stále probíhají, proto je do jejich skončení nebudeme blíže komentovat. V každém případě bychom ale chtěli jednání ukončit nejpozději do konce června," zmínil Handl.

Co bude město s ubytovnami dělat, pokud je získá, není zatím jasné. "Čekáme na koncepci sociálního bydlení. Merkur není v dobrém technickém stavu, je otázka, zda by nebylo lepší ho zbourat," naznačila Wojnarová.

Proti vzniku sociálních bytů se vzbouřili místní

Přesně s tím cílem nedávno vykoupila tři vybydlené domy v Trnkovecké ulici za zhruba dva miliony korun radnice ostravského obvodu Radvanice a Bartovice. "Koupili jsme je v prosinci a co nejdříve je chceme zbourat," říká starostka obvodu Šárka Tekielová.

Pro odkup domů se radnice rozhodla loni v prosinci. Když totiž v letních měsících řešila nutnost deratizace a demolic v lokalitách Lipina a Trnkovec, zjistila, že společnost RPG prodala tři prázdné a zdevastované domy soukromníkům. Ti v nich plánovali vznik sociálních bytů či ubytoven se sociálním programem, který by měla zajišťovat společnost Centrom. Proti tomu se ale vzbouřili místní obyvatelé.

"Naštvalo je i to, že společnost RPG Byty porušila prodejem domů bez vědomí obce dohody z minulých let, že nejdříve nabídne své nemovitosti k odkupu obvodu," říká starostka.

Soukromník, který postupně skoupil všechny tři budovy, nejdříve trval na budování sociálního bydlení, ale nakonec souhlasil s tím, že je prodá obci. Ta chce nechat pozemky o rozloze 3 600 metrů čtverečních prázdné.

"V budoucnu může být tato lokalita atraktivní zónou pro výstavbu rodinných domků," míní starostka obvodu Šárka Tekielová s tím, že v dané lokalitě by radnice mohla odkoupit i další domy.

Máme v plánu opravy, říká mluvčí RPG

Podle mluvčího ale RPG s prodejem dalších domů v lokalitě Trnkovecká nepočítá. "Naopak, v plánu máme opravy stávajících domů a bytů. Již loni jsme tam ve spolupráci se sdružením Centrom zrekonstruovali dům se 13 byty, který je plně obsazen novými nájemníky, a letos budeme pokračovat rekonstrukcí domu Trnkovecká 240. Po rekonstrukci budou opravené byty pronajímány opět ve spolupráci s Centromem," říká Handl.

 "S vedením radnice jednáme už jen o odprodeji bytového domu v lokalitě Pod Kaplí, který přímo navazuje na dům ve vlastnictví obce," vysvětlil mluvčí.

Podle Handla stále platí, že bytový fond RPG je určený především pro nájemní bydlení. "Jiných domů než těch, jejichž nájemníci byli s naší nabídkou přímo osloveni, se proto prodej netýká. Výjimkou jsou pouze samostatně stojící nemovitosti typu takzvaných finských domků, které zájemcům prodáváme již několik let. Každý rok jich prodáme několik desítek."

Šéf sdružení nájemníků Bytyokd. cz Roman Macháček se ale s takovou situací nechce smířit.

"Jednání o prodeji bytů jsme sice se společností RPG ukončili, ale podnikneme další kroky. Znovu oslovíme vládu, která by měla vymáhat peníze, o které stát přišel při privatizaci OKD. Od loňska je u Evropské komise naše stížnost na nedovolenou podporu, která dosáhla podle nás 20 miliard korun. Policie zatím vyčíslila minimální podhodnocení prodeje na 3,4 miliardy. Jde o rozdíl skutečné ceny a sumy, za kterou stát prodal OKD včetně přidružených firem a nemovitostí," říká Macháček.

"Vlastníkům za to hrozí vysoká pokuta, kterou by měl stát vymáhat co nejdříve. Na podzim bude totiž celá transakce promlčená, pak už nevymůže nic," dodal.

Nejčtenější

Na chatě v Beskydech se přiotrávilo dvanáct lidí, snědli grilované maso

PŘIOTRÁVENI Z GRILOVANÉHO MASA: Dvanáct mladých lidí s vážnými zdravotními...

Dvanáct mladých lidí s vážnými zdravotními potížemi museli v sobotu ošetřit ve špatně přístupném terénu v horách...

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Na dálnici u Frýdku zemřela osmnáctiletá řidička, vůz skončil v příkopu

V Janově Vsi na Mělnicku sjelo auto do rybníka Harasov. Na místě zasahují...

O život přišla v úterý večer osmnáctiletá řidička při jízdě po D56 poblíž Paskova na Frýdecko-Místecku. O rok mladší...

PONEDĚLNÍK: Když šéf fotbalu patří před disciplinárku

Marek Malík na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR.

Křiklavě fosforové dresy karvinských fotbalistů ještě rozzářil obránce Matúš Čonka. Ze zajetí u rohového praporku se...

Další z rubriky

Silnice mezi Porubou a dálnicí je blíže, kraj uznal důležitou studii

Snímek ze staveniště úseku dálnice D1 z Lipníku nad Bečvou do Přerova. (srpen...

Další krok k zahájení stavby Severního spoje, propojujícího severní část porubského obvodu s dálnicí a následně i...

Opravu polikliniky v Třinci pozdrželi rorýsi hnízdící pod střechou

Rorýs obecný je bravurním letcem.

Pacienti Nemocnice Podlesí v Třinci si opět zvykají na stavební ruch, který potrvá až do podzimu. Tento týden tam totiž...

Na Novojičínsku zemřeli při čelní srážce dvou vozů čtyři lidé

Ilustrační snímek

Velmi tragická dopravní nehoda se podle serveru dopravniinfo.cz nedlouho před půlnocí stala na silnici I/48 mezi Novým...

Najdete na iDNES.cz