Podle primátora Tomáše Macury letos Ostrava získá na daních zhruba o 1,3 miliardy korun méně, než původně počítala. Výpadek příjmů ze sdílených daní pro příští rok zatím odhaduje na 1,15 až 1,2 miliardy.
„Doba nás nutí šetřit. Zatímco letos jsme mohli těžit z loňského přebytku, příští rok to nepůjde. Musíme omezit i výdaje, které zatím zůstaly beze změny,“ uvedl Macura (ANO), když vysvětloval, jak město sestaví rozpočet pro příští rok.
Zatím počítá s výpadkem příjmů ve výši asi 12,5 procenta. Peníze hodlá ušetřit krácením rozpočtů města, obvodů i městských organizací a také všech dotací.
„Oproti letošnímu roku, kdy jsme díky rezervám vytvořili jakýsi polštář, aby na městské obvody nedopadla koronavirová krize v plném rozsahu, příští rok si to dovolit nemůžeme. Proto musíme zkrátit dotace pro městské obvody o 12,5 procenta, čímž ušetříme asi 200 milionů. O polovinu zkrátíme i příspěvky do fondů pro nemocnici a koncertní síň, takže místo 300 milionů tam vložíme polovinu a 150 milionů ušetříme. Dalších 100 milionů, možná i víc, ušetříme na provozních výdajích magistrátu,“ nastínil primátor.
O peníze přijdou i kulturní, sportovní a další organizace. Kromě sociální oblasti budou dotace nižší o 20 procent. Organizace poskytující sociální služby přijdou o 10 procent. „Letošní dotace pro sociální oblast činí 161 milionů, z toho je 68 milionů určeno na smluvně dohodnuté víceleté dotace. Ty krátit nebudeme,“ ujistil náměstek primátora Zbyněk Pražák (KDU-ČSL) po dotazu opozice.
„Při krácení celé částky by sociální oblast přišla o 17,3 procenta dotací, což by mohlo ohrozit poskytování služeb nejvíce ohroženým skupinám obyvatel,“ dodal.
Opozice kritizovala i tenis bez diváků
Opoziční zastupitelé kritizovali, že na jedné straně město peníze šetří, ale jinde je investuje neúčelně.
Například Josef Babka (KSČM) navrhl, aby město příští rok nedávalo 50 milionů korun do fondu na výstavbu koncertní síně. Prohrál.
Neuspěl ani Lukáš Semerák (Ostravak), který nechtěl, aby město dotovalo opravu fasády soukromé budovy, kde platí plné nájemné městská organizace MAPPA.
A kritizoval i dotaci ve výši tří milionů pro mezinárodní tenisový turnaj žen, který se kvůli koronaviru nemohl na jaře odehrát v Číně. Díky podpoře města i kraje začne 17. října v Ostravar Aréně. Do města už přijely nejlepší světové hráčky včetně českých hvězd, i když teprve ve středu dostala akce výjimku od ministra zdravotnictví. Kvůli protiepidemickým opatřením však nesmí do haly diváci.
„Za normálních okolností bych hlasoval pro, ale v tomto případě by bylo vhodnější podpořit veřejnými penězi místní podnikatele nebo zmiňovaný parahokej,“ řekl Semerák.
Podpoříme tím hotely a další, hájí dotaci primátor
Náměstkyně pro sport Andrea Hoffmanová (Piráti) totiž předtím navrhla snížit dotaci pro mistrovství světa v parahokeji na příští rok z osmi na 6,5 milionu. K tenisu řekla, že tak prestižní turnaj se v Česku ještě nehrál.
„Bude ho vysílat asi 70 světových televizních stanic. Ostrava tak získá dobrou reklamu i naději, že se k nám tato akce možná někdy z Číny vrátí,“ uvedla.
Podle Macury by bylo nefér odvolat slíbenou dotaci těsně před začátkem akce. Peníze navíc získá městská společnost Vítkovice Aréna za pronájem haly, energie a ubytování. „Podpoříme tím i místní hotely, bezpečnostní služby či cateringové firmy, které nemají práci,“ zmínil.
A dodal, že i přes velké škrty se ani v příštím roce nezastaví podpora významných akcí a investic. Na to si město bere úvěr 1,8 miliardy. Menší úvěry si berou i obvody.