Loučení se Špinarovou se protáhlo o hodinu, přišlo 40 tisíc fanoušků

  • 78
Tisíce fanoušků se ve Slezské Ostravě rozloučily s Věrou Špinarovou, která zemřela v neděli ve věku 65 let. Před budovou krematoria se od rána tvořila stovky metrů dlouhá fronta, přijeli kolegové z branže i ostravští motorkáři. Pro velký zájem zůstala smuteční síň otevřená o hodinu déle do 13:00. Poté zpěvačku vyprovodila rodina a přátelé.

Se známou rockerkou se dopoledne přišly rozloučit tisíce příznivců. Před budovou krematoria se vytvořila dlouhá fronta ještě před otevřením smuteční síně v devět hodin ráno a zájem postupně zesiloval. Síň se původně měla pro veřejnost uzavřít v poledne, nakonec ji nechali přístupnou o hodinu déle.

Lidé, kteří se dostali dovnitř mezi posledními, čekali ve frontě přibližně hodinu a půl. Všechny čekající nechala hřbitovní správa po domluvě s rodinou květiny položit, po poledni ale přestala do prostor hřbitova pouštět další lidi.

Dámě s hřmotným hlasem dalo podle odhadů ostravské městské policie za čtyři hodiny poslední sbohem přibližně 40 tisíc příznivců. Jde o odhad velitele zodpovědného za bezpečnostní opatření během pietní akce, který počet účastníků konzultoval se správou hřbitova, vysvětlil ČTK mluvčí strážníků.

Podle postřehů lidí, kteří se účastnili celé akce, však mohla být příchozích nanejvýš polovina, a to včetně těch, kteří zůstali venku v prostorách hřbitova a do smuteční síně vůbec nešli. Někteří také zapálili svíčku „jen“ u pietního místa na ostravském Masarykově náměstí.

„Nečekal jsem tak velký zájem, přesvědčilo mě to o tom, jak národ moji maminku miloval,“ řekl novinářům před začátkem rodinného pohřbu syn Věry Špinarové.

Na soukromou část obřadu přišli i blízcí přátelé. Mezi nimi například Marie Rottrová, Heidi Janků či Jaroslav Wykrent. „Nepatřila mezi takzvané celebrity, nemusela se pitvořit v televizi, jak to nyní dělá drtivá většina všech,“ uvedl jeden z blízkých přátel Lešek Semelka.

„Obrovský zájem svědčí o tom, že odešla legenda spjatá s Ostravou a Ostrava ji milovala. I já jsem plný emocí,“ dodal ostravský primátor Tomáš Macura.

Slzy i potlesk

Fanoušci dopoledne obřadní síní plynule procházeli, někteří jen položili kytku, postáli a odešli bočním vchodem, jiní se na chvíli posadili. Z kolegů z branže přišel dát Věře Špinarové poslední sbohem třeba zpěvák Jarek Nohavica, na pohřbu se ale dopoledne ukázaly i další známé tváře.

„Lidé poslouchají její písně plné života, při skladbě Raketou na Mars člověka až napadá, že je apríl, že se otevře rakev, ona vyskočí a začne zpívat,“ přiblížila dopoledne atmosféru ve smuteční síni redaktorka MF DNES.

Naopak při skladbě Jednoho dne se vrátíš měli někteří příznivci slzy v očích. Později začala v síni jedna z žen hlasitě tleskat, nikdo se však nepřidal. Mnoho fanoušků přijelo z daleka. „Je jí škoda, měla zlato v hrdle, ale byla nedoceněná,“ řekla například Stanislava z Brna, která přijela do Ostravy sama vlakem.

Většina lidí smuteční síň opouštěla v podstatě ihned. Byli však i tací, kteří v lavicích s kamarády vesele debatovali a když zvýšili hlasitost, jiní je napomínali. Jedna z příchozích uvnitř smuteční síně kvůli horku zkolabovala, podle všeho byla příliš oblečená a po chvíli se zase vzpamatovala.

Se Špinarovou se rozloučili i ostravští motorkáři

Okolí krematoria dopoledne obestavěly asi dvě stovky motocyklů. „Přijeli jsme hlavně proto, že nás Věra Špinarová vždy podpořila, vždy přišla a zazpívala na našich akcích. Když si vzpomenu na její písničku z filmu Tenkrát na Západě, ještě teď mám husí kůži,“ uvedl Martin Stopa, který za motorkáře hovořil.

Na pohřeb Věry Špinarové dorazily asi dvě stovky motocyklistů (1. dubna 2017).

O půl jedenácté už rakev obklopovaly stovky přinesených květin a věnců. Pod zpěvaččinou fotografií se květiny postupně navršily do zhruba metr vysoké hromady.

Věra Špinarová ve středu 22. března krátce po začátku koncertu v Čáslavi zkolabovala, měla zástavu srdce. Přestože jí lékařky v sále okamžitě poskytly první pomoc, zpěvačka v neděli v nemocnici zemřela.

Na hudební scéně působila od roku 1967 v kapelách Flamingo či Majestic, později přešla na sólovou dráhu. Proslavily ji písně jako Meteor lásky, Bílá Jawa 250, Raketou na Mars nebo Měj mě rád.

První album Andromeda vydala v roce 1972, celkem natočila desek třináct. Ta poslední, výběr Zóna lásky, vyšla u příležitosti zpěvaččiných pětašedesátin. Uzavírá ji melodie Ennia Morriconeho z filmu Tenkrát na západě, kterou textař Zbyšek Malý nazval Jednoho dne se vrátíš.

, ,