Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. září 2021 Darina

Vir urychlil naše zařazení do kritické infrastruktury státu, míní šéf Tevy

  17:50
Jedním z mála výrobců léků v regionu je opavská společnost Teva. Ta byla nedávno, i v souvislosti s epidemií koronaviru, zařazena mezi prvky kritické infrastruktury státu, odvětví, jejichž provoz je nezbytný pro bezpečný chod státu. Jaký měl příchod epidemie vliv na chod farmaceutické firmy, přibližuje Radovan Toman, generální ředitel společnosti Teva Czech Industries.

Radovan Toman měl nakročeno do nizozemské centrály firmy, nakonec ale dostala přednost Opava. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jak se epidemie koronaviru dotkla vaší firmy?
Naštěstí v současnosti nemáme žádného zaměstnance, který by byl zasažen koronavirem. Ale chodu firmy se tato situace samozřejmě dotkla. U pracovníků, u kterých to šlo, jsme nastavili možnost práce z domu s tím, že se zaměstnanci podle potřeby v práci z domova a z kanceláře střídají. Celkem se tak podařilo zajistit home office zhruba dvěma stům lidí z celkových patnácti set, které zaměstnáváme.

Řešili jste shánění roušek pro zaměstnance, kteří zůstali na svých pracovištích?
V rámci naší výroby běžně fungujeme s ochrannými pomůckami. Využíváme respirátory, polomasky i celotělové ochranné kombinézy, jak z důvodů ochrany zaměstnanců, tak ochrany produktů před kontaminací. Pro nás to tedy velká změna nebyla, fungovali jsme tak už před epidemií koronaviru. K tomu jsme přidali ještě roušky pro všechny pracovníky, na vstupech se příchozím automaticky měří teplota a podobně.

Jak se vám vlastně sháněly roušky?
Zajistili jsme si je v předstihu, ještě před tím, než vláda vyhlásila opatření je nosit povinně. Už tak je ale bylo složité sehnat. Jednorázové roušky už nebyly běžně dostupné, a tak jsme si je nechali ušít u jednoho z našich dodavatelů. Když vláda vydala zákazy, už jsme byli zásobení.

Je těžké shánět další ochranné pomůcky?
Co se ochranných pomůcek týče, tak v tomto směru jsme předzásobeni. Když přišla pandemie, tak jsme jen podávali další objednávky.

Dotkla se pandemie provozu vaší firmy i jinak?
V rámci jednání firemního krizového štábu jsme probírali různé scénáře, chystali případné varianty postupu, snažili jsme se minimalizovat možnosti případného přenosu nákazy. Při předávání směn třeba nejsou lidé v takovém kontaktu jako dříve. Minimalizujeme i kontakt mezi jednotlivými zaměstnanci. Ještě více než v běžném režimu vše dezinfikujeme, včetně kanceláří. Na pracovištích jsme instalovali separační stěny, jako mají například pokladny v hypermarketech. V kantýně jsou vyznačeny dvoumetrové rozestupy mezi nakupujícími a podobně.

Taková opatření určitě nejsou zadarmo, kolik vás to už stálo?
Nepočítali jsme to, v provozu na to musíme být vždy připraveni. Ve farmacii pracujeme i v běžném provozu ve speciálním režimu, ať už z hlediska bezpečnosti, či kvality. Každopádně nyní můžeme mluvit o stovkách tisíc korun.

Kolik vašich zaměstnanců zůstalo doma kvůli opatření vlády, třeba proto, že se museli postarat o děti?
Na začátku pandemie jsme se snažili pro děti zaměstnanců zajistit školku. Nakonec se vše vyřešilo samo. Naši zaměstnanci z velké většiny nalezli řešení, jak se o své děti postarat v rámci rodinného kruhu. Kvůli péči o děti zůstalo doma pouze zhruba třicet lidí.

Zvažovali jste třeba nákup testů pro vaše zaměstnance?
Jsme ve fázi, kdy nemáme nikoho nakaženého, což je pro nás dobrá zpráva. Pokud by některý z našich zaměstnanců onemocněl, řešili bychom to individuálně. Hromadný nákup testů jsme zatím neplánovali, jsme ale připraveni se řídit doporučeními ministerstva zdravotnictví.

Vy se netajíte tím, že stále hledáte nové zaměstnance, nepřeruší krize tuto vaši snahu?
Zaměstnance hledáme dlouhodobě, hledali jsme je i před současnou krizí. Celkově jde o desítky lidí. Nábor si zajišťujeme sami, využíváme i zprostředkování agentur a podobně.

Hodně se hovoří i o možnosti půjčování zaměstnanců firem, které nyní nemají takový odbyt. To by vás nezajímalo?
Byli jsme osloveni, zda bychom nepotřebovali více lidí z jedné firmy, ale my musíme nové zaměstnance, než je využijeme, řádně proškolit. A to reálně trvá zhruba tři měsíce. Možnosti kratších výpomocí ale zvažujeme.

Spolu s dalšími farmaceutickými firmami jste usilovali o zařazení mezi objekty patřící do klíčové infrastruktury státu. Jak se vám to daří?
Už jsme tam zařazeni. Jsme rádi, protože díky tomu máme větší možnosti v případě problémů zareagovat. V současnosti pracujeme na tom, které útvary podniku budou do klíčové infrastruktury patřit.

K čemu je takové zařazení vlastně dobré?
Tím se nám nyní snad podaří společně zajistit čistě praktické věci, jako je třeba hladký a nepřetržitý pohyb léků, zabezpečení kontinuální výroby a distribuce léčiv. Toto rozhodnutí je v této době nejen pro naši společnost, ale pro celý farmaceutický průmysl skutečně zásadní. Nejde jen o Tevu, stejným způsobem postupovalo celé odvětví. Všichni si uvědomujeme, že je důležité zabránit velkým výpadkům v zásobování s léčivy nejen v této krizové době, ale i do budoucna.

O zařazení do kritické infrastruktury jste usilovali delší dobu, myslíte, že vám pomohla i současná situace?
Koronavirus naše přijetí určitě urychlil. Jsme jeden z mála států, který donedávna farmaceutický průmysl takto zařazený neměl.

Co by se stalo, kdybyste museli výrobu zastavit? Vyrábíte například očkování?
V Opavě očkovací látky nevyrábíme, vyrábíme zde generika. Mimo jiné zde připravujeme léky pro lidi po transplantacích. Pokud bychom museli přerušit výrobu, zhoršila by se jejich dostupnost.

Jak se epidemie koronaviru projevila například na zásobování vaší firmy?
Zásobování je každopádně náročnější. Hlavně časově. Máme ale partnery a dodavatele, kteří se spolu s námi snaží zajistit pravidelnost dodávek. Zaznamenali jsme mírná zdržení, ale to se stává i mimo současný krizový stav.

A jak je to s prodejem? Zástupci pacientů si stěžují, že některé nemocnice přerušily nebo omezily některé zákroky, neprodává se proto méně léků?
U některých položek jsme zaznamenali vyšší poptávku než v období před příchodem pandemie. Většinou šlo o snahu se předzásobit. Celkově jsou požadavky stabilní. Dodáváme i na americký trh. Tam se poptávka mírně zvedá, zřejmě také kvůli snaze o předzásobení. Takové výkyvy jsou ale běžné a bývají i mimo pandemii.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Lubomír Zaorálek, Leo Luzar, Lubomír Volný, Ivo Vondrák, Tomio Okamura, Jiří Komárek, Zbyněk Stanjura, Lukáš Černohorský

  • Nejčtenější

Za žhářský útok s 11 mrtvými přijme obžalovaný doživotí, pokud kývne soud

Pětapadesátiletý Zdeněk Konopka, který podle obžaloby loni v srpnu zapálil byt v 11. poschodí panelového domu v...

Muž našel při stavbě pergoly poklad. Za tisíce grošů dostane půl milionu

Přes dva tisíce pražských grošů z dob Karla IV. a Václava IV. náhodně objevil muž v červnu 2016 na Vítkovsku. Po pěti...

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Sen o semifinále ME se rozplynul. Slovinci nenechali volejbalistům ani set

Čeští volejbalisté si v semifinále mistrovství Evropy nezahrají. Ve čtvrtfinále v Ostravě prohráli se Slovinskem 0:3...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V opavské škole mají už sedm tříd v karanténě, nakažení jsou i učitelé

Sedm tříd v karanténě, další čekají na výsledky testů. Dramatický začátek školního roku zažívá opavská základní škola...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Nejdřív ze všeho se ptala, jestli mě strejda taky bije, vzpomíná pěstounka

Premium Rukama jí během sedmnácti let prošlo v pěstounské péči dvanáct dětí, od pětidenního miminka až po nezletilou matku s...

Policie už zná totožnost muže, který v Ostravě skočil na jedoucí auto

Díky záznamu z kamery a pomoci veřejnosti zjistili policisté totožnost muže, který koncem srpna v Ostravě-Zábřehu...

V zatopeném lomu na Bruntálsku se nevynořil potápěč, vytáhli jej mrtvého

Ve známé potápěčské lokalitě v zatopeném lomu Šífr u Svobodných Heřmanic na Bruntálsku nevyplaval z ponoru 61letý...

Frýdek-Místek koupil chátrající hotel Centrum a teď neví, co s ním

Ani tři roky poté, co frýdeckomístecký magistrát koupil v elektronické dražbě chátrající hotel Centrum, není rozhodnuto...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...