Ve zdravotnictví vidím řadu nedostatků, říká nový ostravský senátor

  15:41aktualizováno  15:41
Za všech vítězných senátorů získal nejméně hlasů, ale v Ostravě to na postup do Senátu stačilo. Lékař Peter Koliba z hnutí ANO také potvrdil, že ČSSD v Ostravě ztrácí pozice. Po komunálních volbách se museli sociální demokraté smířit s porážkou i v senátních volbách.

Jen pár skleniček, pak se musí začít pracovat. Tak nový ostravský senátor Peter Koliba (ANO) oslavil volební úspěch. (18. října 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lékař střídá lékaře. Po Petru Guzianovi (ČSSD, později Strana práv občanů) bude v Senátu zastupovat obvod Ostrava-město 61letý bývalý přednosta porodnicko-gynekologické kliniky ostravské fakultní nemocnice se chce zaměřit ve své nové roli právě na problémy zdravotnictví. A slibuje, že bude často viděn a slyšen i v Ostravě.

PROFIL: Peter Koliba

  • 61 let
  • Původem ze slovenské Nitry, vystudoval Lékařskou fakultu na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde v roce 1978 promoval v oboru Všeobecné lékařství. Pak se vrátil na Slovensko, kde pracoval v Nitře a na porodnicko-gynekologické klinice fakultní nemocnice v Bratislavě.
  • Od roku 1994 přes třináct let působil jako přednosta porodnicko-gynekologické kliniky ostravské fakultní nemocnice.
  • Cítí se být Ostravákem, ostatně mluví česky bez slovenského přízvuku.
  • Ženatý, manželka pochází z Ostravy, má čtyři děti.
  • Záliby: lyžování, jízda na kole, fotografování, hudba, divadlo a myslivost.

Vyhrál jste, ale nekazí dojem z postupu do Senátu to, jak málo voličů hlasovalo? V Ostravě to bylo jen necelých dvanáct procent a vy jste získal 5 913 hlasů, nejméně ze všech vítězů.
Určitě mě to mrzí, ale volba je platná. Myslím, že nízká volební účast má více příčin, ale je to také i vinou toho, že senátoři nebyli v běžném životě moc vidět. Svého předchůdce pana doktora Guzianu znám, nechci jeho volební období hodnotit a nějak kritizovat, protože neznám všechny kroky, vážím si ho, ale myslím si, že práce senátora není jen na půdě Senátu, ale nezanedbatelná je i přímo v obvodu. A pokud jsem měl informace od svých voličů, tak zrovna na to si trochu stěžovali.

Tedy budete klást důraz na práci v Ostravě a ne v Senátu?
Na obojí. Jako senátor se budu snažit udělat všechno pro to, aby se i veřejné vnímání senátorů změnilo. Což také znamená, že budu co nejvíce působit v regionu, aby lidé měli možnost se na mě obracet se svými problémy.

Jak chcete práci senátora skloubit se soukromou gynekologickou ambulancí?
V soukromé praxi mám zaměstnanou ještě kolegyni. Nemohu ještě práci senátora hodnotit detailně, ale vím, že činnost Senátu je čtyřtýdenní, při které senátor týden působí v Praze a tři týdny v regionu. Tak myslím, že v rámci toho najdu nějaký časový prostor i na svou ordinaci.

Podrobné výsledky senátních voleb

Na co se v Senátu chcete zaměřit?
Pracoval jsem více než 35 let ve zdravotnictví, takže tato problematika je mi nejbližší a vidím tam celou řadu nedostatků, a to jak v zákonech, tak především ve financování zdravotnictví, kde dochází k četným únikům peněz. Budu rád, pokud se v rámci zdravotnického výboru budu moci podílet na práci Senátu.

Dosud dominantní ČSSD v Ostravě po komunálních volbách už podruhé prohrála s ANO. Co se stalo?
Osobně si myslím, že jedna z příčin je to, jak občané vnímají, že pan Babiš už provedl revizi některých zákonů a snaží se, aby se tady žilo lépe. Aby se napravovaly chyby klasických politiků. To chci i já. Lidé mě znají, podílel jsem se na vybudování porodnicko-gynkologického pavilonu ostravské fakultní nemocnice. Sloužil jsem lidem jako lékař a chci jim sloužit i jako senátor.

Jak vítězství oslavíte a co na úspěch říká vaše rodina?
Oslava byla jen skromná. Manželka mi byla v kampani oporou, dokonce se mnou chodila po ulicích a moc pomáhala. Věřím, že to tak zůstane.

Slyšel jsem kritickou poznámku, že v ostravském volebním obvodu, za který jste kandidoval, vůbec nebydlíte. Je to pravda?
Je to pravda ale není to v rozporu se zákonem. Navíc v Ostravě jsem bydlel od roku 1994, a to v Porubě, až poslední roky se nám podařilo dokončit nový domeček a bydlíme v Budišovicích, což je sice okres Opava, ale prakticky denně jezdím do Ostravy. Je to dáno i atypickým územním dělením. Vezměte si, že Vaňkův kopec je v podstatě Ostrava, kam zajíždí tramvaj. Přitom to je na hranici obce, kde bydlím.

Čtete rádi iDNES.cz?  Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.

Autor:

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Při víkendových požárech zemřeli v Moravskoslezském kraji tři lidé

Při pátečním požáru ve Stachovicích na Novojičínsku utrpěl muž rozsáhlé...

Tři lidé zemřeli při víkendových požárech v Moravskoslezském kraji. Naposledy hořelo v neděli k večeru ve...

Muž v taktické vestě ohrožoval s plynovou pistolí hosty v restauraci

Plynová pistole.

Ozbrojený a v taktické vestě se vydal osmapadesátiletý muž do havířovské restaurace Miňas. Poté, co začal plynovou...

Kvůli smogu a prachu na severní Moravě platí regulace i pro Třinecko

Ostrava už několik dní opět trpí zahalená ve smogu.

Kvůli smogu a prachu platí v Moravskoslezském a také Zlínském kraji smogová situace. Meteorologové pak kvůli špatnému...

Najdete na iDNES.cz