Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Karel dnes? Nemlčel by a neměl by to snadné, říká jeho bratr Jan Kryl

  17:55aktualizováno  19:22
Známý písničkář Karel Kryl by dnes oslavil sedmdesátiny. Jenže už před dvaceti lety náhle zemřel, s čímž se jeho bratr Jan Kryl dodnes zcela nesmířil. A slibuje, že až se někde zase setkají, splní to, co si několik let nadšeně plánovali.

Jan Kryl je oním bratříčkem, který měl v Karlově písni z roku 1968 zavírat vrátka před sovětskými okupanty. | foto: Jan Smekal, 5plus2.cz

Poprvé Jan Kryl přišel o svého bratra Karla v roce 1969, kdy už tehdy známý písničkář zůstal v Německu, protože v normalizačním Československu se nad ním v podobě zákazů a pronásledování začínalo existenčně smrákat. Bratři se viděli až v listopadu 1989. Po dvaceti letech. V březnu 1994 však Karel po infarktu zemřel a opět po dvaceti letech Jan Kryl na "bratříčka" v rozhovoru vzpomíná.

Profil: Jan Kryl

Narozen 12. 3. 1947 v Kroměříži. Pochází z novojičínské tiskařské rodiny. Firma Kryl & Scotti (založena 1909) se specializovala na bibliografie. S rodiči, sestrou Marií (1943) a bratrem Karlem (1944) se z Kroměříže, kam rodina v roce 1938 uprchla před nacisty, do Nového Jičína vrátili v roce 1957.

Karel, tehdy už známý písničkář, emigroval v září 1969 do Německa. Státní bezpečnost se rodině mstila, Jan například musel opustit zaměstnání ve Vojenském opravárenském podniku. Poté pracoval v novojičínském podniku Strojtex.

S Karlem se viděl až na konci listopadu 1989, důvodem však nebyla sametová revoluce, ale úmrtí matky. Jan od roku 1998 veřejně vystupuje s vlastními písněmi, které prokládá několika Karlovými songy. Na školách také přibližuje, jak se žilo za socialismu. Jan Kryl má i vlastní webové stránky.

Má k tomu důvod - dnes by Karel oslavil sedmdesátiny. "V Novém Jičíně zajdu k rodinnému hrobu, rozsvítím svíčku. Karlovy písničky si ale pouštět nebudu. Vždy mě hodně rozjitří, jsem naměkko a chytám depku. Je mi líto, že s ním už nemohu být. Navíc nám loni zemřela sestra Marjánka, takže ze tří sourozenců jsem zůstal sám...," říká Jan Kryl.

V březnu jsme si připomínali dvacet let od Karlova úmrtí, dnes jeho nedožité sedmdesátiny. Karel Kryl zní z rozhlasu, televize opakuje jeho koncerty, tištěná média připravují rozhovory...
Ano, je to velmi hektické. Ale to je vždy po deseti letech. V mezidobí se o Krylovi mnoho neví, v rozhlasech se jeho písničky nedávají. Pravidelně ho v originále hrají jen dvě stanice v republice, a to Radio Country z Prahy a církevní Radio Proglas. Jinak když si zavoláte do kterékoliv stanice a chcete něco od Kryla, tak pustí Landu nebo někoho jiného, jen výjimečně dají samotného Karla. A obávám se, že po úterním velkém koncertu v Lucerně, kde různí zpěváci zpívali jeho písně, už Karla nebudou dávat vůbec. Jen ty revivaly.

Proč si myslíte, že Karel Kryl ve vysílacích časech spíše paběrkuje? Ostatně ani vy nejste takřka vůbec slyšet.
Nevím, asi někomu zase vadí. Je mi to líto, protože brácha měl a má co sdělit. Třeba píseň Rudý kohout na obzoru roztahuje spáry je písnička hodně stará, ale vzhledem k posledním událostem na Krymu pořád aktuální. Karel byl velký vizionář. A že nehrají mě, se ani nedivím. Když jsem začal vystupovat, tak mi mnozí psali: jak se opovažuješ po Karlovi, ty jsi hyena, ty jsi parazit. Možná si už zvykli, nicméně vysílá mě většinou jen Český rozhlas Ostrava.

Jan Kryl (67 let) písně svého bratra raději moc neposlouchá. Vždy ho totiž...

Jan Kryl (67 let) písně svého bratra raději moc neposlouchá. Vždy ho totiž hodně rozesmutní, že s Karlem už nemůže být.

Básničky jste psal už v době Karlovy emigrace. Když se po dvaceti letech vrátil, tak jste mu je ukázal? A jak by dopadlo srovnání Karel - Jan?
Jednou jsem mu složku s básničkami dal, ať se na ně podívá. Do té doby je znali jen blízcí lidé, veřejné vystupování nebylo před rokem 1989 vůbec myslitelné.

Samozřejmě každý z autorů má svůj názor. Do pár textů myslím nakoukl a pak mi řekl, že jsou fajn, ale některé by ještě dodělal. Odpovídal v podstatě to, co odpovídám já, když mi lidé nosí své texty. Nás nelze srovnávat. Já jsem já a Karel je Karel. Občas mě někdo nařkl, že Karla kopíruji. To ale není pravda. Jako autor vyjadřujete své myšlenky. A že se tam objevují stejné motivy, stejný vztah k přírodě, to není dáno kopírováním, ale tím, že jsme vyrůstali ve stejné rodině, ze stejných prožitků.

Už docela brzy po sametové revoluci dával Karel najevo, že se mu nový politický vývoj nelíbí. Jenže už v roce 1994 zemřel. Kdyby ale dnes slavil sedmdesátku, jak by se stavěl k současnému dění?
Nemlčel by a byl stále velmi kritický, o tom jsem přesvědčen. Dvacet let žil ve svobodném světě, proto dobře rozpoznal, kam po naší pseudorevoluci vývoj spěje. My jsme si nechtěli připustit, že třeba kuponová privatizace může být podvod. Brácha říkal: Vy jste se zbláznili, nemáte na to zákony, nemáte na to výkonnou moc, která bude dbát na dodržování pravidel, ti lidé to rozkradou. My jsme mu oponovali, že to se určitě nestane, že je pesimista.

Jan Kryl pokračuje ve šlépějích svého slavnějšího bratra.

Jan Kryl pokračuje ve šlépějích svého slavnějšího bratra.

Karel Kryl

Karel Kryl

No, měl pravdu. Ti, kteří měli příležitost, měli informace a měli prostředky, tak se stali superbohatí, a ostatní utřeli hubu. Nebo si vezměte jeho text Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou. Ti, co kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou. Také tehdy zpíval například Farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky. Stále aktuální. Určitě by to dnes neměl jednoduché.

Vím, že to je jen spekulace, ale koho by dnes Karel asi volil?
To netuším. Sice bylo známo, že se dobře zná s tehdejším kancléřem Schwarzenbergem, ale zase nevím, jak by vzal Kalouska. My jsme spolu o politice moc nemluvili. Po jeho návratu jsme řešili hlavně rodinné problémy. A Karel byl často pryč. Navíc když měl čas, tak jsme doma seděli tak půl hodiny a Karel řekl: Pojď, jdeme na pivo. Šli jsme a štamgasti, když zjistili, že tam sedí Kryl, tak žádali podpisy do červených občanek a na pivní tácky. Ani to pivo kolikrát nedopil.

Proč vlastně není pochovaný v Novém Jičíně nebo v Kroměříži, kde se narodil? Proč v Praze-Břevnově?
Vím, že chtěl být v Novém Jičíně. Mám nahraný rozhovor s jedním regionálním novinářem, ve kterém Karel říkal, že se do Nového Jičína vrací, protože odtud pochází tradice tiskárny Krylů, jezdí za nejbližším příbuzným a hlavně tady jezdí ošetřovat náš rodinný hrob, kde bude jednou u svých nejbližších pochován. Jeho německá manželka ho chtěla v tichosti pohřbít v Německu, což jí Češi a Slováci nedovolili, ti chtěli Karla na vyšehradský Slavín. Nakonec arciopat Anastáz Opasek, Karlův kamarád, nabídl břevnovský hřbitov.

O Karlovi se před několika lety dost psalo, když se provalilo, jak Jarek Nohavica informoval Státní bezpečnost o svém setkání s ním ve Vídni. Jak kauzu hodnotíte?
Myslím si, že by bylo lepší, kdyby Jarek po revoluci přišel a řekl: Hoši, stalo se, oni mě načapali, chlastal jsem, vyhrožovali mi. Nebyl by první ani poslední. Vím, že estébáci byli hrozní, klidně řekli: Jestli to nepodepíšeš, tak příští týden bude tvá dcera mrtvá. I takhle to dovedli, vím to. Nebyla to žádná legrace a každý nebyl hrdina.

Jarek si pak asi myslel, že se na to nepřijde, když zlikvidovali jeho složku. Hodně se mě na to ptaly děti na přednáškách ve středních školách. Já všude podepíšu, že Jarek Nohavica je fantastický básník, spisovatel, skvělý muzikant. Jeho texty jsou na špičkové úrovni. Ale bohužel tento problém má a s tím se musí sám vyrovnat, v tom mu nikdo nepomůže. Náhodně jsme se potkali na pumpě v Olomouci, omlouval se mi, ale můj problém to opravdu není.

Až se jednou s bratrem někde potkáte, jakou píseň si konečně spolu zazpíváte?
My nebudeme zpívat. Pojedeme na Aljašku na lososy. Když se vrátil z emigrace, tak jsme si slibovali, že až budeme mít čas, tak tam vyrazíme. Teď bych času měl dost, kdybych ještě pošetřil, tak bych možná našel i prostředky... ale ještě se mi za ním nechce.

Hymna s Karlem Gottem aneb Co je pravda, a co mýtus

Kolem Karla Kryla se po jeho smrti vyrojilo několik zaručených zpráv, navíc často v různých variacích. Několik z nich jsme předložili bratrovi Janovi, zda by se k nim mohl vyjádřit.

Karel Kryl začal s hraním na kytaru a psaním písniček, aby měl šanci u děvčat.
(smích) Tak na tom určitě bude něco pravdy. Karel byl malý, to mu u holek nepomáhalo, takže písničky byly plus. Ale nejen tím je dokázal upoutat. Karel měl velkou slovní zásobu, obrovské vědomosti a byl velmi sečtělý.

Karel napsal jednu z nejznámějších písní Bratříčku, zavírej vrátka 21. srpna na cestě mezi Novým Jičínem a Kopřivnicí.
Někteří tvrdí, že Bratříčka slyšeli už před 21. srpnem 1968. Karel sám říkal, že ho napsal, když s rodiči jel 21. srpna 1968 z chaty v Chřibech do Nového Jičína a viděl kolony sovětských vojsk. Já tehdy byl na vojně.

Karel těžce nesl společný zpěv hymny s Karlem Gottem na Václavském náměstí v době sametové revoluce v listopadu 1989.
To je pravda. Myslím, že ve chvíli, kdy vystoupili na balkon, tak si asi neuvědomil, co činí, ale pak mu to bylo hodně líto. Václav Havel, který toto nesourodé duo narychlo zorganizoval, ještě asi tři čtvrtě roku před smrtí říkal, že si také důsledky plně neuvědomil, chtěl si to s Karlem vysvětlit, ale už to bohužel nestihli. Karel to vystoupení chápal trochu jako zesměšnění toho, v co věřil a za co bojoval. Lidé byli za jeho nahrávky režimem trestáni, a pak vystoupil se zpěvákem, který ten režim symbolizoval.

Autorská práva na písně Karla Kryla má jeho bratr, který je díky tomu finančně v pohodě.
(smích) Tak to není vůbec pravda. Držitelkou práv je Karlova německá manželka Marlen. I já když veřejně hraji Karlovy písně, tak se za to platí švagrové.

Autor:
  • Nejčtenější

Maturanti z Orlové získali výjimku hygieny, zkoušku složí v oddělené budově

Z dolu Darkov se nákaza rozšiřuje mezi obyvatele regionu a vzniklé ohnisko ovlivňuje i další instituce, například...

Jágr přemýšlí o budoucnosti. Půjde s Třincem po prvním titulu?

Pár dní před vypuknutím pandemie koronaviru jeho Kladno sestoupilo z hokejové extraligy, přesto by se v ní mohl během...

Renovovaná Slovenská strela se po šedesáti letech vrátila na koleje

Šedesát let nejel unikátní železniční motorový vůz Slovenská strela po kolejích. Stalo se tak až v pondělí 25. května....

Sázkařský gang znovu v akci? Na dvou zápasech ulpělo podezření

Jen nenapravitelný snílek by čekal, že dlouhá pauza zbaví fotbal nákazy sázkařskými gangy, které ovlivňují výsledky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedělní déšť nejvíc zasáhne východní cíp Česka, čeká se rozvodnění Olše

Víkendové ochlazení podle meteorologů v neděli doplní déšť na celém území Česka. Nejvíce by mělo pršet v...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Residomo mění majitele, chystá byty pro seniory. S prodeji nepočítá

Bezplatnou zákaznickou linku, aplikace pro mobilní telefony, závazek přestat topit uhlím v jednotlivých topeništích a...

Pro lidi za sto let. Opavské muzeum založilo sbírku doby koronavirové

Epidemie koronaviru už se stala předmětem zájmu muzejníků. V opavském Slezském zemském muzeu vzniká sbírka roušek,...

Karvinsko zůstává nadále v roušce, tamní rozvolňování zdržuje Darkov

Zatímco zbytek republiky si v pondělí výrazně vydechl v důsledku nejzásadnější vlny rozvolňování vládních opatření,...

Místo olympijského Tokia nemocnice v Karviné. Modul umožní setkání blízkých

Senioři z Karviné se budou moci ode dneška se svými blízkými vidět alespoň prostřednictvím speciálně upraveného modulu,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...