Vinu odmítám, říká ředitel opavské léčebny. Rezignoval prý kvůli věku

  1:59aktualizováno  1:59
Ředitel Psychiatrické nemocnice Opava Ivan Drábek necítí vinu za smrt studenta, kterého ve Žďáru nad Sázavou ubodala pacientka jeho léčebny. Psychiatři, kteří navrhli její propuštění, prý žádnou chybu neudělali. Jako jeden z největších problémů české psychiatrie označuje její podfinancování.

Bývalý ředitel Psychiatrické nemocnice v Opavě Ivan Drábek na archivním snímku z roku 2005. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ředitel opavské psychiatrické nemocnice rezignoval krátce poté, co někdejší pacientka jeho léčebny zaútočila ve Žďáru nad Sázavou na studenty zdejší střední školy. „Určitě to nebyl důvod mého odchodu. Vinný se necítím, post ředitele opouštím jednak proto, že mi bude 68 let, jednak proto, že ho chci přenechat mladším,“ říká však Ivan Drábek v exkluzivním rozhovoru, který poskytl MF DNES.

Šestadvacetiletá útočnice trpí schizofrenií. V Opavě se léčila po předloňském útoku, při němž v Havířově zranila školní družinářku a držela jako rukojmí jednu ze školaček. Soud pacientku v únoru propustil do domácí péče, měla jen pravidelně docházet k lékaři.

Návrh na změnu léčby podala právě psychiatrická léčebna pod Drábkovým vedením. „Myslím si, že to posoudit umíme,“ odpověděl na otázku, zda lékař vůbec může rozeznat, jestli už jeho pacientka není nebezpečná pro své okolí.

Barbora Orlová byla podle něj celý rok ve stabilizovaném stavu. Po žďárském útoku znovu prostudoval její zdravotní dokumentaci a je si jistý, že v opavské léčebně nikdo nepochybil. Podle Drábkových slov se lékařům nestává, že by někoho propustili dříve, než je na opuštění nemocnice dostatečně připravený.

Česká psychiatrie je na chvostu Evropy

„Pokud se nám na zdravotním stavu pacienta, který by měl být propuštěn, něco nezdá, tak ho raději držíme na uzavřeném oddělení, oznámíme to soudu a vedeme ho v detenčním řízení,“ ujišťuje odcházející ředitel opavské léčebny.

Útok na studenty ve žďárské škole

Nový ředitel na chodu české psychiatrie nic nezmění, myslí si Drábek. Za jeden z největších problémů psychiatrie pak označil podfinancování tohoto oboru v českém zdravotnictví.

„V Česku jde na psychiatrickou péči 3,5 procenta z celkových nákladů na zdravotnictví. Průměrná evropská země dává osm procent, západní země dvanáct procent. Stejně špatně je na tom už jen Slovensko, ale tam se do toho nezapočítávají peníze na sociální péči. Jsme tedy na úplném konci za Bulharskem nebo Albánií,“ řekl Drábek MF DNES.

Studentka žďárské školy vzpomíná na útok v šatnách:

Autor:

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Pro šestnáctiletou lyžařku s poraněnou páteří letěl do Jeseníků vrtulník

Záchranáři jeli a letěli na Ovčárnu k vážně zraněné lyžařce.

K mladé lyžařce letěl ve čtvrtek dopoledne vrtulník záchranářů. Šestnáctiletá dívka upadla při lyžování v areálu...

Barman prohrál herně sto padesát tisíc na automatech, opil se a zmizel

Ilustrační snímek

Když se žena v jedné z ostravských heren ani po půlhodině nedohledala obsluhy, zavolala na policii. Hlídka brzy...

Hasiči chtějí dostat protipožární čidla do dřevěných kostelů v kraji

Požár zničil vzácný dřevěný kostel Božího těla v třinecké místní části Guty (2....

Žádný jiný kout Česka se nemůže pyšnit tolika památkově chráněnými dřevěnými kostely jako Moravskoslezský kraj. Jenže...

Najdete na iDNES.cz