Ředitel opavské psychiatrické nemocnice rezignoval krátce poté, co někdejší pacientka jeho léčebny zaútočila ve Žďáru nad Sázavou na studenty zdejší střední školy. „Určitě to nebyl důvod mého odchodu. Vinný se necítím, post ředitele opouštím jednak proto, že mi bude 68 let, jednak proto, že ho chci přenechat mladším,“ říká však Ivan Drábek v exkluzivním rozhovoru, který poskytl MF DNES.
Šestadvacetiletá útočnice trpí schizofrenií. V Opavě se léčila po předloňském útoku, při němž v Havířově zranila školní družinářku a držela jako rukojmí jednu ze školaček. Soud pacientku v únoru propustil do domácí péče, měla jen pravidelně docházet k lékaři.
Návrh na změnu léčby podala právě psychiatrická léčebna pod Drábkovým vedením. „Myslím si, že to posoudit umíme,“ odpověděl na otázku, zda lékař vůbec může rozeznat, jestli už jeho pacientka není nebezpečná pro své okolí.
Barbora Orlová byla podle něj celý rok ve stabilizovaném stavu. Po žďárském útoku znovu prostudoval její zdravotní dokumentaci a je si jistý, že v opavské léčebně nikdo nepochybil. Podle Drábkových slov se lékařům nestává, že by někoho propustili dříve, než je na opuštění nemocnice dostatečně připravený.
Česká psychiatrie je na chvostu Evropy
„Pokud se nám na zdravotním stavu pacienta, který by měl být propuštěn, něco nezdá, tak ho raději držíme na uzavřeném oddělení, oznámíme to soudu a vedeme ho v detenčním řízení,“ ujišťuje odcházející ředitel opavské léčebny.
Útok na studenty ve žďárské škole |
Nový ředitel na chodu české psychiatrie nic nezmění, myslí si Drábek. Za jeden z největších problémů psychiatrie pak označil podfinancování tohoto oboru v českém zdravotnictví.
„V Česku jde na psychiatrickou péči 3,5 procenta z celkových nákladů na zdravotnictví. Průměrná evropská země dává osm procent, západní země dvanáct procent. Stejně špatně je na tom už jen Slovensko, ale tam se do toho nezapočítávají peníze na sociální péči. Jsme tedy na úplném konci za Bulharskem nebo Albánií,“ řekl Drábek MF DNES.
Studentka žďárské školy vzpomíná na útok v šatnách: