Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. září 2021 Darina

Ve Vítkovicích neuspěli s volební stížností Romové, v Těšíně Piráti

  13:40aktualizováno  15:03
Žádné přímé důkazy, jen zvěsti z doslechu a pozorování údajného svážení voličů. Krajský soud v Ostravě smetl další žaloby na komunální volby, tentokrát od dvou Romů z Ostravy-Vítkovic. Podle nich měl voliče uplácet místní podnikatel. Neuspěli ani Piráti. Ti žádali opakování hlasování v Českém Těšíně.

Lídr Romské demokratické strany v Ostravě-Vítkovicích Adam Kandráč podal návrh na zneplatnění hlasování. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Romská demokratická strana si od voleb v ostravském obvodu Vítkovice slibovala postup do zastupitelstva. Mítinky údajně navštěvovaly tisíce lidí. Jenže s 815 hlasy, což činilo 4,34 procenta, Romové nakonec neuspěli. A za důvod považují i kupčení s hlasy.

Návrhy na zneplatnění hlasování a voleb podali romský předák Josef Stojka a jednička kandidátky Romské demokratické strany Adam Kandráč. Druhý volební den prý sledovali hodně podivné věci.

Volby Vítkovice

Rozdělení mandátů

ČSSD 4 místa
Více pro Vítkovice 3
ODS 2
KSČM 2
Ostravak 2
JSME Ostrava 1
Pol. Hnutí Vítkovice 1

„Dostali jsem zprávu, že na Zengrově ulici se platí Romům za hlas pro stranu číslo devět podnikatele Kročila (Politické Hnutí Vítkovice získalo 1 777 hlasů, což činí 9,47 %. Jednička kandidátky František Kročil získal mandát - pozn. red.) dvě stě korun, k tomu i cigarety. Viděli jsme, jak Marcel Holub, který u Kročila dělá, nabírá Romy do auta a vozí je do volební místnosti. Asi desetkrát to otočili,“ vypověděl Kandráč. Stejně tak prý činil i Kročilův přítel Karel Fojtík.

„Informace o tom, že Holub něco takového organizuje, jsme dostali už den před volbami. Když jsem se pak ptal Fojtíka, který seděl v džípu, proč to dělají, tak mlčel,“ dodal Stojka.

Vítkovická kauza u soudu

Jenže když před soud chodili svědci, ukázalo se, že schází výpověď někoho, kdo by peníze opravdu dostal. Všichni to jen slyšeli.

„Peníze dostanu a nikdo nezjistí, že jsem nevolil“

Například člen jedné z vítkovických volebních okrskových komisí byl svědkem toho, jak před volební místnost vyšel romský mladík, kterému předtím znemožnili volit, protože neměl občanský průkaz. „Když mu to matka vyčítala, tak řekl, že je to stejně jedno, protože mu nikdo nedokáže, že nevolil, ale peníze stejně dostane.“

Zprávy jen z druhé ruky měli i lidé z Nadačního fondu proti korupci nebo Vzájemného soužití. Například šéf tohoto sdružení Kumar Vishwanathan uvedl, že když dorazil na vítkovickou Sirotčí ulici, tak za ním přišlo dvacet lidí s tím, že jim nabízeli peníze za hlasy. „Bylo to tak masivní, že to musí být pravda,“ řekl známý aktivista.

Soudu to však nestačilo. „Návrhy se zamítají. Chybí přímý důkaz, že se s hlasy opravdu kupčilo. Jediné konkrétnější svědectví přednesli navrhovatelé. A i kdyby to byla pravda, tak uvedené počty nejsou dostačující pro ovlivnění výsledků voleb,“ zdůvodnila soudkyně.

„Demokracie prohrála na úkor Romů,“ reagoval Josef Stojka na výsledek. Podle něj bylo důkazů o kupčení naopak dost. Uvedl, že Romové, kteří dostali za volby zaplaceno, měli strach z trestního postihu nebo byli zastrašováni.

Naopak dosavadní starosta Vítkovic Petr Dlabal (ČSSD) rozhodnutí přivítal. „Kvůli soudu jsme nemohli svolat ustavující zastupitelstvo, přitom chceme pro obvod dále pracovat,“ řekl Dlabal, který by měl ve starostování pokračovat.

Zmocněnkyně Politického Hnutí Vítkovice se odmítla jakkoliv vyjádřit.

Piráti žádali opakování hlasování v Českém Těšíně

O stejný scénář jako v roce 2010, tedy opakování hlasování v Českém Těšíně, usilovala Česká pirátská strana.

„Česká pirátská strana získala ve volbách přes čtyři procenta hlasů. Poté, co volby skončily, dostala se k závažným informacím, které jí sdělil Janusz Konieczny (zástupce Nadačního fondu proti korupci - pozn. red.). Dospěli jsme k závěru, že v Českém Těšíně došlo k něčemu podobně protiprávnímu jako před čtyřmi lety. Proto by se hlasování mělo opakovat,“ předestřel v úvodu advokát České pirátské strany Filip Hajný.

Zatímco před čtyřmi lety Krajský soud v Ostravě nařídil opakování voleb z důvodu skupování hlasů pro hnutí SOS pro Český Těšín vedené bývalým místostarostou Marianem Kuśem, tentokrát se navrhovateli ani svědkům nepodařilo soudu předložit dostatečné důkazy nelegálních metod ani rozsáhlosti jejich použití.

Organizátor měl na kupčení 100 tisíc korun, tvrdila svědkyně

Transparentnost voleb v Českém Těšíně kontrolovali podobně jako u voleb v Ostravě-Vítkovicích zástupci Nadačního fondu proti korupci a sdružení Oživení.

Krom jiného se jim podařilo natočit na kameru rozhovor s obyvatelkou Českého Těšína Emou Zapalačovou, která mluvila o skupování hlasů pro ČSSD.

Jak uvedla ve videozáznamu, který se promítal v soudní síni, pětistovka za hlas měla být lidem nabízena na akci v restauraci Gaston v Českém Těšíně - Svibici. Jeden z organizátorů kupčení, Slavomír Burianský, měl podle Zapalačové na kupčení k dispozici sto tisíc korun. Burianský to ovšem u soudu popřel.

Soud řeší Český Těšín

Volební lídr ČSSD, místostarosta Petr Procházka, výpověď Zapalačové zpochybnil. Označil ji za ženinu mstu. Před časem totiž pracovala v Procházkově restauraci, ale dostala výpověď. Soudu Procházka doručil SMS zprávy, jimiž na něj Zapalačová vyvíjela nátlak a promítalo se i video, v němž Procházka se Zapalačovou telefonoval a kde žena naopak mluvila o jistém nátlaku ze strany Konieczného.

Ten ovšem poukázal na to, že ženě bylo poté, co Česká televize odvysílala její výpověď poukazující na kupčení, vyhrožováno a dva cizí muži jí dokonce poničili obývací pokoj.

Poškrábané auto našel podle Janusze Konieczného i další ze svědků, s nimiž mluvili zástupci nevládních organizací, Henrich Jelínek. Kdosi neznámý mu rovněž pokreslil a popsal poštovní schránku vulgarismy a navíc mu neoprávněně na auto nasadili „botičku“, ačkoli neporušil žádný předpis.

Budeme se dál soudit, reagoval na verdikt Procházka

„Před volbami jsem mluvil ve městě s šedesáti až sedmdesáti lidmi, zhruba osmdesát procent z nich bylo přesvědčeno, že se hlasy opět skupovat budou,“ uvedl u soudu Janusz Konieczny, kterému například taxikář řekl, že mu nabízeli pětistovku za hlas.

Informace o penězích za hlas se objevily třeba i na Facebooku. Řeč zde byla o dvou stovkách za hlas, který měl podle svědka patřit SOS pro Český Těšín.

Jak dopadly volby v Českém Těšíně

rozdělení mandátů

KDU-ČSL 9
ČSSD 6
ODS 4
Nestraníci 3
KSČM 3
Nezávislí 2

Soudce Jiří Gottwald nicméně návrh na opakování hlasování zamítl. „I kdyby soud uvěřil všem záznamům a všem svědkům, bylo by možné mluvit o prokázání stovky, maximálně sto padesáti uplacených voličů,“ sdělil soudce s tím, že proto, aby ČSSD přišla o jediný mandát, musela by ztratit nejméně 163 hlasů. SOS pro Český Těšín se navíc tentokrát ve volbách nepřehoupla přes pětiprocentní hranici.

„Nic jsme neudělali a nelze přece shodit volby nebo napadnout někoho bezdůvodně, aniž by cokoli provedl. Budeme zvažovat další kroky. Myslím tím, že se budeme soudit,“ komentoval verdikt Petr Procházka.

Janusz Konieczny k rozhodnutí podotkl, že snaha o poukázání na nekalosti, jaké se podle něj v Českém Těšíně děly, byla podstatná. „Je velmi důležité, že se bojovalo, že se to netolerovalo. Manipulace a kupčení s volbami je velmi nebezpečný jev, kdy si voliči zkrátka zvyknou na to, že dostanou odměnu za hlasy a jsou tak pošlapána demokratická práva, kterými je svobodná volba.“

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Lubomír Zaorálek, Leo Luzar, Lubomír Volný, Ivo Vondrák, Tomio Okamura, Jiří Komárek, Zbyněk Stanjura, Lukáš Černohorský

  • Nejčtenější

Za žhářský útok s 11 mrtvými přijme obžalovaný doživotí, pokud kývne soud

Pětapadesátiletý Zdeněk Konopka, který podle obžaloby loni v srpnu zapálil byt v 11. poschodí panelového domu v...

Muž našel při stavbě pergoly poklad. Za tisíce grošů dostane půl milionu

Přes dva tisíce pražských grošů z dob Karla IV. a Václava IV. náhodně objevil muž v červnu 2016 na Vítkovsku. Po pěti...

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Sen o semifinále ME se rozplynul. Slovinci nenechali volejbalistům ani set

Čeští volejbalisté si v semifinále mistrovství Evropy nezahrají. Ve čtvrtfinále v Ostravě prohráli se Slovinskem 0:3...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V opavské škole mají už sedm tříd v karanténě, nakažení jsou i učitelé

Sedm tříd v karanténě, další čekají na výsledky testů. Dramatický začátek školního roku zažívá opavská základní škola...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Ohnisky covidu v Moravskoslezském kraji jsou školy, očkování dětí pokračuje

Většinu aktivních ohnisek koronaviru v Moravskoslezském kraji tvoří školská zařízení. Covid-19 se šíří hlavně mezi...

Po covidu mají autoškoly mnoho zájemců, čekání na zkoušky se protahuje

Déle než obvykle nyní čekají žáci v autoškole na závěrečné zkoušky, samotné autoškoly mají zároveň hodně zájemců a žáky...

Policie už zná totožnost muže, který v Ostravě skočil na jedoucí auto

Díky záznamu z kamery a pomoci veřejnosti zjistili policisté totožnost muže, který koncem srpna v Ostravě-Zábřehu...

Černá kostka bude trochu kvádr, kolem plánované knihovny se má i bruslit

O nové Moravskoslezské vědecké knihovně, známé jako Černá kostka, se hovoří sedmnáct let. Až nyní jsou známy...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...