Po propadu v době koronavirové pandemie se počet účastníků rekvalifikačních kurzů opět pomalu zvyšuje.
„V Moravskoslezském kraji se během uplynulého roku zúčastnilo některého z nabídky rekvalifikačních kurzů zabezpečovaných Úřadem práce ČR celkem 1 111 uchazečů a zájemců o zaměstnání,“ konstatovala mluvčí Úřadu práce České republiky Kateřina Beránková. „Dalších 814 lidí absolvovalo rekvalifikaci zvolenou.“
Celkem se loni v České republice zúčastnilo klasických rekvalifikačních kurzů 4 412 uchazečů, na kraj tak připadala čtvrtina z celkového počtu. Poněkud menší podíl pak vychází na rekvalifikace zvolené, do těch se v rámci celé republiky zapojilo 10 935 lidí.
Rekvalifikace se vyplácí, 56 procent účastníků kurzů loni našlo práci |
„Meziročně vzrostl počet účastníků kurzů i objem vyplacených příspěvků,“ konstatoval generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. „Důvodem je mimo jiné postupné uvolňování bezpečnostních opatření, kdy se řada utlumených rekvalifikací za dodržení platných hygienických pravidel zase otevřela. Za nárůstem stojí i příchod občanů Ukrajiny pod dočasnou ochranou, kteří nastupují na rekvalifikační kurzy českého jazyka.“
Na srovnání čísel za poslední roky je jasně vidět, nakolik se na zájmu o rekvalifikace projevila pandemie koronaviru. Zatímco v roce 2019 se v regionu do rekvalifikací zabezpečovaných úřady práce zapojilo 1 666 lidí, v prvním koronavirovém roce jich bylo jen 775, v roce 2021 pak 874. Až loni se jejich počet opět přehoupl přes tisícovku, na již zmiňovaných 1 111 zájemců.
Zájem je o počítačové kurzy
S tím souvisí i celková výše peněz, které úřady práce v kraji za rekvalifikace zaplatily. Za rok 2021 to bylo 17,9 milionu korun, loni už 21,2 milionu korun. Pro srovnání, v roce 2019 úřady práce v kraji vyplatily za jednotlivá přeškolení celkem 14,8 milionu korun.
Rekvalifikační kurzy vypisují pro zájemce úřady práce, zvolené rekvalifikační kurzy si pak zájemci o změnu povolání vybírají sami a jejich proplácení není nárokové. Navíc u nich úřady práce ani nevyplácejí podporu při rekvalifikaci.
Horníkům jdou na pomoc strojaři, nabízejí jim rekvalifikaci i práci |
„Pro změnu profese nebo další prohloubení znalostí se většinou rozhodují lidé s výučním listem, úplným středním vzděláním s maturitou a se základním vzděláním. Z hlediska věku pak převažují účastníci nad padesát let,“ přiblížila nejčastější zájemce o práci v Moravskoslezském kraji mluvčí úřadu práce.
„Nejčastěji vykonávanými rekvalifikacemi byly v loňském roce kurzy zaměřené na získání řidičských průkazů včetně profesní způsobilosti, dále různé druhy počítačových kurzů, také i ty zaměřené na získání svářečských, strojnických a jiných odborných průkazů, kurzy pro pracovníky v sociální oblasti a zdravotnictví či kurzy účetnictví.“
Firmy si zaučují zaměstnance
Celkem mohou úřady práce financovat tři druhy rekvalifikací. Vedle těch vypisovaných úřady práce a těch, jež si uchazeči zajišťují sami, to jsou i rekvalifikace zajišťované zaměstnavateli pro zaměstnance, kteří by jinak o práci přišli.
Letošní novinkou je možnost vybrat si rekvalifikaci pomocí e-shopu, v němž si mohou zájemci najít vyhovující nabídku.
Firmy si pak často rekvalifikují své stávající i budoucí zaměstnance samy.„Vzhledem ke specifičnosti a rozmanitosti profesí v hutním provozu spíše nováčky zaučujeme a v případě potřeby rekvalifikujeme sami formou kurzů,“ vysvětlila mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková.
„Pro doplnění zaměstnanců a jejich rekvalifikace využíváme Vítkovickou střední průmyslovou školu. U lidí, kteří už dostudovali nebo se vyučili, využíváme i kapacity nadstavbového studia na průmyslovce,“ doplnila Eva Kijonková, mluvčí společnosti Vítkovice Cylinders.