První orlí mládě narozené v Česku je holka. Dostalo jméno Anežka

  9:23aktualizováno  9:23
Mláděti orla skalního, po více než sto letech prvnímu narozenému na českém území, se daří nadmíru dobře. Ochránci přírody prozkoumali hnízdo na území vojenského prostoru Libavá na pomezí Moravskoslezského a Olomouckého kraje a zjistili, že mládě je samička. A hned dostalo jméno - Anežka.

Pětitýdenní Anežka, první mládě orla skalního v tuzemsku po více než sto letech, se má čile k světu. | foto: Metod Macek

Mládě se v polovině května narodilo rodičům, kteří přiletěli ze Slovenska a obsadili hnízdo po páru ze záchranného programu návratu orla skalního do tuzemských hor. Program postupného vysazování mladých dravců trvá už sedm let a narození prvního mláděte je obrovským úspěchem.

Ochránci přírody hnízdo monitorují a po pěti týdnech se ho odvážili prozkoumat. Mládě zvážili a zjistili, že váží dva a půl kilogramu. "Na hnízdě byla spousta zbytků potravy, takže mládě určitě hladem netrpí," poznamenal Petr Orel, vedoucí Stanice na záchranu živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku, která program návratu orla zajišťuje.

První mládě v pěti týdnech

Mládě dostalo kroužek a slovenský odborník na orly Metod Macek, který náročný výstup k hnízdu zajišťoval, také zjistil, že mládě je samičího pohlaví a vyvíjí se naprosto v pořádku.

Hnízdo bude sledovat malá kamera

 "Mládě dostalo české symbolické jméno Anežka. Je to první mládě, takže písmeno A. Anežku navrhla má manželka, která v orlím programu vyřizuje veškerou administrativu, což je mnoho nedoceněné práce, takže měla první volbu. Anežka česká se všem líbila," vysvětlil Orel. Ochránci přírody zároveň využili situace a nad hnízdo kvůli permanentnímu monitorování instalovali malou kameru.

Ochránci přírody důrazně žádají všechny případné zvědavce, aby orlí rodinku nechali na pokoji. Po zprávě o narození mláděte totiž zaznamenali zvýšený zájem o některé lokality na Libavé. Problém občas dělají i motorkáři a jezdci na čtyřkolkách.

Navzdory vlivu člověka se orlům daří dobře, rodiče se starají přímo vzorně. "Překonali jsme nejkritičtější období, dokud však Anežka nebude kroužit kolem hnízda, tak nemá vyhráno. A vlastně vyhráno nebude mít nikdy, nástrah od lidí je velké množství," uvedl Orel.

Hnízdo s asi dvoutýdenním orlím mládětem na konci května

Připomněl tak četné ztráty záchranného programu. V Polsku zastřelili samce Urbana, na Slovensku našli tělo mladého orla, kterého zabilo elektrické vedení. I v tuzemsku se někteří lidé činí.

V roce 2007 muž ze Starých Hamrů na Frýdecko-Místecku odchytil samici Hanku a zřejmě jen anonymní telefonát navedl ochránce přírody na jeho stopu. O rok dříve pak někdo na střední Moravě brokovnicí postřelil samici, ze zranění se ale vzpamatovala. Samici Gabču někdo v roce 2009 otrávil pesticidem.

Orel skalní je králem ptačích dravců

V tuzemsku hnízdí více než sto párů orla mořského, na jižní Moravě se objevuje orel královský. Orel skalní býval v našich horách hojný ještě v 19. století, ale byl považován za loveckého konkurenta. Na počátku 20. století byl definitivně vyhuben. V posledních letech do České republiky zalétává orlí populace ze slovenských hor.

Ředitel České ornitologické společnosti Zdeněk Vermouzka považuje orla skalního za krále mezi ptačími dravci: "Je to přesně ten orel, jakého si většina lidí představuje. Lovec, symbol síly a krásy. Orel skalní je heraldický orel známý z nejrůznějších znaků."

Autor:

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Verze „tunel“ padla, našlo se řešení ucpané Místecké v Ostravě

Ilustrační snímek

Zúžení Místecké ulice u někdejší haly Tatran v Cingrově ulici, které je úsekem pravidelných dopravních problémů a...

Další z rubriky

Ostravské stopy: Pod kůží je Ostrava fakt sexy, chválí výtvarník Forman

Výtvarník a básník Pavel Forman současnou Ostravu chválí, připomíná mu někdejší...

Berlín a Ostrava. Tato dvě města jsou podle výtvarníka a básníka Pavla Formana spojité nádoby. Do bývalého města...

Za vraždu přítelkyně dostal muž 18 let, zabít sebe dvakrát nesvedl

Muž je podezřelý z vraždy bývalé přítelkyně

Pavel Mikulič dostal od Krajského soudu v Ostravě 18 let vězení za vraždu čtyřiadvacetileté ženy. Ta se s ním těsně...

Muž v taktické vestě ohrožoval s plynovou pistolí hosty v restauraci

Plynová pistole.

Ozbrojený a v taktické vestě se vydal osmapadesátiletý muž do havířovské restaurace Miňas. Poté, co začal plynovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz