Prvňáčků v kraji ubývá, stoupá ale zájem o řemesla

  13:44aktualizováno  13:44
Tisícům dětí v kraji opět začíná školní rok. Prvňáčků je méně a pokles bude pokračovat, naopak na střední školy míří dětí víc. Větší je i zájem o řemesla.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Aktovku má doma od Vánoc, zbytek nakupoval s mámou poslední prázdninový týden. Ačkoliv má staršího bráchu a ví, co škola obnáší, do lavice první třídy se sedmiletý Vojtěch Kalous z Ostravy těší. Spolu s ním ostravské školy přivítají na tři tisíce nováčků.

Čísla a zajímavosti

* Do prvních tříd v kraji míří zhruba 12 tisíc prvňáčků. 

* Na střední školy v kraji nově nastupuje necelých 11 tisíc studentů. 

* Prázdniny stále mají žáci opavské ZŠ Otická. Kvůli rekonstrukci první stupeň do školy nastoupí příští pondělí, druhý stupeň až 17. září. 

* O dva týdny delší mají prázdniny i studenti 2. až 4. ročníku Střední školy teleinformatiky v Ostravě. Taktéž kvůli rekonstrukci.

„Jdu do stejné školy jako kamarádi ze školky, tak se nebojím. Paní učitelku jsem už viděl při zápisu,“ říká malý Ostravan. Kromě prvňáčků přivítá čtyřiapadesát základních škol v Ostravě i tisíce dětí z ostatních tříd. 

Odhady pro celý kraj počítají s 12 tisíci dětí, kterým dnes začaly školní povinnosti vůbec poprvé.

Opavské základní školy se těší na 560 prvňáčků, v Karviné poprvé do lavice usedne 479, v Novém Jičíně 270 a například ve Frýdku-Místku 520 dětí.

Jejich počet klesá. „V posledních třech letech jsme zaznamenali mírný pokles prvňáčků a i v dalších letech lze mírný postupný pokles počtu žáků v 1. ročnících základních škol očekávat,“ potvrdila Miroslava Chlebounová z tiskového oddělení krajského úřadu.

Výraznější pokles hlásí například centrální ostravský obvod. „Prvňáků je celkem 443, oproti loňskému roku počet klesl zhruba o 50 žáků,“ uvedla Barbora Kopcová z úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Méně dětí čeká i ostravský obvod Poruba či frýdecko-místecké základní školy.

Opak platí pro střední školy, kam se začínají přelévat silnější ročníky. Do prvních ročníků dnes nastoupí zhruba 10 700 nováčků.

„Do školního roku 2016/2017 počet nově přijatých žáků do středních škol ukazoval pokles, ale od loňského školního roku již počet nově přijatých mírně roste a podle demografické křivky se předpokládá další růst,“ naznačila další vývoj Miroslava Chlebounová.

Asi pětina studentů nastupuje na gymnázia, necelá polovina do odborných maturitních oborů včetně lyceí a zhruba třetina do oborů učňovských. Jedno procento pak připadá na praktické školy, tedy vzdělání bez výučního listu.

Na některých středních školách v kraji se letos otvírají obory, které tyto školy v minulých letech nenabízely. Střední zdravotnické školy v Ostravě a v Karviné nově přicházejí s oborem ošetřovatel, českotěšínská Albrechtova střední škola otvírá řezníka-uzenáře a bruntálská Střední průmyslová škola a Obchodní akademie přichází se zkráceným studiem elektrotechniky.

„Je určeno pro uchazeče, kteří již mají maturitu a chtějí si rozšířit vzdělání o další obor,“ dodala k elektrotechnice Chlebounová. Na všech zdravotnických školách také obor praktická sestra nahradil obor zdravotnický asistent.

Na příští rok se pak chystají úplné novinky. „Od 1. září 2019 předpokládáme dva nové obory v kraji – mechanik plynových zařízení a montér vodovodů a kanalizací. Nyní probíhá schvalovací řízení,“ dodala Chlebounová.

Kraj zároveň s novým školním rokem slaví i úspěch v podpoře řemesel. Učit se řemeslu nebo technice začíná o třetinu více zájemců než v předchozích letech. Pomohla cílená kampaň a stipendia. Nejvíce přihlášek z podporovaných oborů hlásí mechanik seřizovač.

„Moravskoslezský kraj začal žáky vybraných oborů finančně podporovat od začátku minulého školního roku. Stipendia motivují k lepším studijním výsledkům a k zodpovědnějšímu přístupu. Jsou také lákadlem pro nové žáky, což je pro nás důležité,“ uvedl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.

V prvních ročnících podporovaných oborů se také v loňském školním roce výrazně zlepšila docházka a studijní výsledky žáků.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Spolu s ostravskou Černou loukou se promění i nábřeží Ostravice

Podle architektonicko-urbanistické studie by mělo takto vypadat nábřeží řeky...

Plánovaná výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity pro sportovní a umělecké obory s sebou přinese už v roce 2021...

Hledá se paní Miluše a další, kdo brigádničili s Janem Palachem

Ozve se přátelům nebo redakci paní Miluše, za svobodna Marková (blondýna v...

Ve středu uplyne půl století od chvíle, kdy se v Praze u pomníku svatého Václava polil benzinem a zapálil. Na Jana...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz