Jsme předposlední a nevíme proč, zní z Karviné i po platbě za průzkum

  18:20aktualizováno  18:20
Radnice v Karviné se přece jen rozhodla podívat se podrobněji na výsledky průzkumu Obce v datech, jehož autoři zařadili slezské město na předposlední místo v žebříčku kvality života obyvatel. Karviná se umístila na 205. místě, za ní byla už jen sousední Orlová, zvítězily středočeské Říčany.

Autoři projektu hodnotili život ve městech na základě 29 kritérií. Porovnávali například počty exekucí, kapacitu tamních mateřských škol, průměrnou délku života nebo dojezdovou dobu do nemocnice .

Zástupce obcí pak autoři průzkumu s výsledky seznámili a nabídli jim, že si mohou koupit detailnější výpis dat. Vedení Karviné nejprve bylo proti. „Nevím, jestli tady byli, nebo jen dostali peníze, dívali se někam do skleněné koule a vymysleli nějaká data. Když jejich data teď chceme vidět, tak nám řeknou, ať zaplatíme. To určitě dělat nebudeme,“ uvedl na začátku července primátor Jan Wolf. Po dvou měsících ale změnil názor.

„Zvědavost lidí byla obrovská, a než abych měsíc vysvětloval, proč jsme si to nekoupili, tak jsme obětovali 30 tisíc a doufali, že dostaneme veškerá data a zjistíme, proč jsme předposlední,“ řekl Jan Wolf na začátku září.

Karvinskou radnici opakovaně vyzývali k zaplacení dat z průzkumu například zástupci STAN a Pirátské strany.

Radnice: Vysvětlete nám získaná čísla

Ani se zaplaceným rozborem není ale primátor spokojen. „Vyplývá z něj například, že jsme v rámci exekucí na posledním místě. Ale nevíme, kolik těch exekucí je a z jakých dat čerpali. Ve zdravotnictví jsme někde v průměru, i když tady máme dvě nemocnice, lázně a spoustu špičkových lékařů. V žebříčku jsme se umístili za městy, kde nemají ani nemocnici, a my stále nevíme proč,“ podotýká primátor.

Výhrady mají i Piráti. „V průzkumu podle nás některé důležité indexy chybí, jiným je zase přisuzována vyšší váha než ostatním, ačkoliv je město může jen těžko ovlivnit. Mezi indexy postrádáme třeba dostupnost sportovišť, průměrné ceny služeb, výši nájmů nebo míru kriminality,“ dodala šéfka karvinských Pirátů Zuzana Klusová.

Karvinská radnice dopisem vyzve jednatele Obce v datech Jana Havránka, aby čísla, ke kterým jeho tým dospěl, vysvětlil.

Autoři projektu: Není to kritika radnic

Jan Havránek se prý nebrání společnému setkání s vedením města. „Ať už u nás, nebo v Karviné,“ prohlásil. Podle něj někteří představitelé měst mylně považují špatné hodnocení za kritiku jejich práce. „Jsme si vědomi, že spoustu těch kritérií nemohou radnice samy o sobě změnit. Ale není třeba brát to negativně, naopak, data získaná v průzkumu jim mohou pomoci například při jednání s krajskými a dalšími úředníky,“ dodal Havránek.

Autoři projektu sice tvrdí, že chtějí městům s horším hodnocením pomáhat, ale zároveň na webových stránkách projektů píší: „Chceme přispět k lepšímu rozhodování lidí o tom, kde se usadit,“ což v souvislosti s jejich hodnocením není zrovna pozvánka k životu v Karviné. „Podle této věty bych teď jako primátor měl asi vylézt na kašnu a všem říct, ať raději jedou do Říčan,“ dodal Wolf.

To, jak si Karviná vedla v jednotlivých kritériích, si může veřejnost prohlédnout na webu obcevdatech.cz. Nejhoršího hodnocení v republice se jí dostalo v indexech nezaměstnanosti a hmotné nouze, předposlední byla v žebříčku znečišťovatelů či zájmu lidí o volby.

Data celkově poslední Orlové jsou nadále zamčená. „Starosta konzultoval zakoupení rozboru se zastupiteli, ti o to neprojevili zájem,“ vysvětlila mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Autor:

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

O zahrádky v Opavě je obrovský zájem, více jich však letos nebude

Zahrádkářská kolonie Malina na Kraví hoře by podle návrhu baseballové Techniky...

Od loňského srpna se po výzvě radnice hlásili zájemci, letos se mělo začít s první výstavbou. Tři stovky zahrádek v...

Moravskoslezský kraj chce letos opravit nejméně osmdesát kilometrů silnic

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Zhruba 800 milionů korun má pro letošní rok připraveno na opravy silnic druhé a třetí třídy Moravskoslezský kraj. To by...

Sbírka pro děti horníků zabitých výbuchem vynesla přes čtyři miliony

Lidé nosí svíčky ke vchodu dolu Stonava sever na Karvinsku, kde došlo k...

Na účet Spolku svatá Barbora poslali lidé 4 051 361 korun. Peníze jsou pro děti obětí nedávné tragédie ve Stonavě na...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz