Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Větší možnosti, ale méně mladých lidí. Svoboda zcela změnila průmysl

  9:28aktualizováno  9:28
Změnilo se v podstatě úplně všechno, tak hodnotí uplynulých třicet let od sametové revoluce zástupci podnikatelského sektoru v Moravskoslezském kraji.

Někdejší učňovské školství firmám chybí, mladá generace z průmyslu takřka vymizela. | foto: Archiv MAFRA

„Velký posun vidím v porevolučním období zejména v modernizaci a investicích do nových technologií. I když musím říct, že kolem roku 1980 jsme na tom byli z hlediska investic velmi dobře,“ vzpomíná generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.

Hlavní rozdíl spatřuje v možnostech pořízení technologií, které byly tehdy a nyní. „Kdysi jsme po modernějších technologiích mlsně pokukovali, teď si je můžeme pořídit, ovšem pokud si na ně vyděláme,“ přiblížil manažer.

S tím souhlasí i Ivan Vojkovský, vedoucí investic ve frenštátském závodě společnosti Siemens.

„Z regionu typického těžkým průmyslem se rázem stal region, který směřuje k symbióze moderních a tradičních odvětví. Jeho páteří je dnes strojírenství, které s podporou vysokých škol dokáže absorbovat i výstupy nových IT technologií,“ vysvětluje Vojkovský.

„Díky miliardovým investicím nového majitele se i naše firma od privatizace v roce 1994 stala výrobním závodem disponujícím špičkovými technologiemi,“ dodal.

A změnu podle něj přinesla nová doba i zaměstnancům. Ti nyní mají možnost běžně jezdit na pracovní stáže do zahraničí. A postupem času i naopak.

Po prachu a barevném kouři jako na fotografii před Třineckými železárnami v 70....

Po prachu a barevném kouři jako na fotografii před Třineckými železárnami v 70. letech se snad nikomu nestýská.

„Jeden náš špičkový technolog, který nedávno odešel do důchodu, řekl ve druhé polovině devadesátých let, že to bude krása, až se k nám kolegové z jiných závodů Siemens budou jezdit učit, jak se dělají prvotřídní elektromotory. A nemýlil se, míří k nám kvanta exkurzí, nejen interních, ale i externích z jiných společností či sdružení typu CzechInvest,“ popsal Vojkovský.

Nová doba ale přinesla, co se personálních otázek týče, i jednu potíž, kterou se doposud nepodařilo vyřešit.

„Před třiceti lety nebyl problém s lidmi, mladá generace přirozeně a postupně nahrazovala pracovníky odcházející do důchodu. Dnes nám v průmyslu mladá generace chybí, například hutní obory prakticky zanikly. To se českému porevolučnímu školství nepovedlo,“ řekl Petr Tomis ze společnosti Vítkovice Steel.

To, jak se jednotlivým firmám dařilo, mělo vliv i na jejich okolí. Klasickou ukázkou jsou jak již zmiňované Třinecké železárny, tak společnost Siemens ve Frenštátě pod Radhoštěm. Oba regiony patří v nezaměstnanosti k bezproblémovým, Novojičínsko i Frýdecko-Místecko jsou totiž okresy s nejnižším počtem lidí bez práce.

Giganty nahradily menší a střední firmy

Změnila se však i struktura podniků. Gigantické předrevoluční firmy většinou nahradily menší a střední společnosti. „Z původních velkých fabrik, přičemž každá zaměstnávala desítky tisíc lidí, zůstaly fakticky s velkým potenciálem do budoucna jen Třinecké železárny,“ tvrdí Tadeáš Cichy ze skupiny Smolo.

Nakolik je jeho tvrzení pravdivé, ale ukáže až čas.

Z velkých firem, jako byly OKD, Vítkovice, Nová huť, Tatra nebo právě Třinecké železárny, se výraznějším problémům zatím vyhnula jen posledně jmenovaná společnost. Na rozdíl od OKD, navázané na dostupnost zásob černého uhlí, mají ale zbylé podniky stále nějakou šanci na znovuoživení.

Slabší období, kterým nyní prochází někdejší Nová huť, dnešní Liberty Ostrava, může skončit, a pokud společnost najde dostatek prostředků na nutnou modernizaci, může se jí začít opět dařit.

A obdobně na tom jsou, byť s podstatně slabší startovací pozicí, i někdejší podniky vítkovického holdingu, které nedávno postihla insolvence. Tedy stav, který byl před rokem 1989 nemyslitelný.

Výrazně se snížilo znečištění v regionu

Riziko úpadku firem ale nahrazuje získaná osobní svoboda jednotlivců. „Svoboda slova, podnikání a pohybu, které naše děti berou jako samozřejmé, pro nás mají neskutečnou cenu, protože jsme si zažili období, kdy ani jedno z toho nebylo možné,“ říká Cichy.

Upozornil však na stále mizivou vymahatelnost zákonů, přebujelou byrokracii a zkostnatělou veřejnou správu. „Její zástupci velmi často zapomínají, že veřejná služba je od slova sloužit, nikoliv klást překážky,“ povzdychl si Cichy.

Změnily se i podmínky, v nichž podniky i lidé působí. Zajímavé statistické údaje o změně života mají například ve společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace.

„Plán z poloviny 80. let minulého století počítal v kraji s 1,6 milionu napojených lidí, odběrem 296 milionů kubíků za rok a spotřebou 516 litrů na osobu a den v cílovém roce 2015,“ přibližuje představy z období končící normalizace Marek Síbrt, mluvčí SmVaK.

A hned zmiňuje současný skutečný stav: „V roce 2018 výroba pitné vody dosáhla méně než čtvrtiny, stejně na čtvrtinu poklesla i spotřeba pitné vody na osobu a den, a to mírně pod 90 litrů na osobu a den pro domácnosti a zhruba 130 litrů na spotřebu celkem.“ 

A změnil se i přístup společnosti k životnímu prostředí. „To se v posledních letech pozitivně projevilo ve zlepšení ovzduší v regionu,“ vysvětluje Czudek. „V Třineckých železárnách jsme do ekologizace provozů od privatizace v roce 1996 investovali již přes devět miliard korun a prach oproti roku 1980 klesl na jedno procento tehdejšího objemu.“ 

A výrazně kleslo i znečištění v okolí někdejší Nové huti. „Investice do snížení vlivu na životní prostředí za posledních patnáct let činily osm miliard korun, z čehož dvě miliardy tvořily evropské dotace,“ upozornila mluvčí Liberty Ostrava Barbora Černá Dvořáková na další významnou změnu, což byl vstup do Evropské unie.

„V posledních patnácti letech jsme výstavbou filtračních zařízení snížili emise prachu z výroby oceli na méně než čtvrtinu, na přibližně 400 tun. Celkem v huti provozujeme na čtyři desítky tkaninových filtrů, které mají i pro nejjemnější prachové částice velikosti PM 1 účinnost přes 99 procent,“ poukázala mluvčí hutní firmy.

  • Nejčtenější

Muž se po pádu těžce zranil, před příjezdem záchranářů se jel domů převléct

Muže, který spadl z výšky asi devíti metrů a poté se místo přivolání pomoci jel domů převléct, ošetřovali ve čtvrtek...

Ostrava je prvním městem v Česku, kde cestující MHD svezou doubledeckery

Ani dva neúspěšné pokusy neodradily Dopravní podnik Ostrava od soutěže na dodávku dvoupatrových autobusů s ekologickým...

Liberec přetlačil Kometu a je už druhý. Vítkovice znovu prohrály

Hokejová Kometa po dvou těsných vítězstvích opět prohrála. Tentokrát nestačila ve vyrovnaném souboji na Liberec 2:3....

Slavia - Karviná 2:0, mraky šancí, jen dva góly. Trefil se obránce Takács

Fotbalová Slavia vládne nejvyšší soutěži i po 18. kole s luxusním jedenáctibodovým náskokem. Dva týdny před koncem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Bazaly jsou v novém, stadion poslouží růstu talentované mládeže

Slavné ostravské Bazaly opět naplno slouží fotbalu. Už však ne tomu vrcholovému, ale především mládeži. Sídlí na nich...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Medicínu si udržíme, možná ztratíme ročník, říká rektor Ostravské univerzity

Lékařská fakulta Ostravské univerzity, která těžce vznikala před deseti lety proti vůli tradičních fakult, má kvůli...

VIDEO: Zloději vykradli auto přímo před kamerou, pak šli vstříc strážníkům

Pozornost strážníka obsluhujícího kamerový systém v Ostravě upoutali dva muži, kteří s baterkou nahlíželi do...

Moravia Steel koupila studéneckou kovárnu, jež byla před lety v insolvenci

Nástupnická firma někdejší Vagonky Studénka nově patří do skupiny Moravia Steel. „Moravia Steel koupila strojírenskou...

Skiareály v Beskydech a Jeseníkách hlásí start sezony, slibují lepší zázemí

Sněžná děla v lyžařských areálech v Moravskoslezském kraji díky poklesu teplot chrlí sníh na plné obrátky, první svahy...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.

Najdete na iDNES.cz