Primátora Kajnara vyloučili z ČSSD. Další dva straníky čeká totéž

  19:37aktualizováno  19:37
Ostravský primátor Petr Kajnar už nemá právo nosit oranžový dres. Okresní výbor ČSSD v pondělí večer potvrdil zrušení jeho členství ve straně a přidal i návrh na odchod Šárky Tekielové a Tomáše Suchardy.

Ostravský primátor Petr Kajnar. | foto: ČTK

Kajnar nedobrovolně opouští stranu po 17 letech. Spolu s ním jsou nyní jednou nohou venku také jeho náměstek Tomáš Sucharda a starostka Radvanic a Bartovic Šárka Tekielová. Podle informací MF DNES o tom rozhodl okresní výkonný výbor ČSSD vedený Adamem Rykalou.

Trojice ostravských sociálních demokratů se tak podle očekávání dočkala odplaty za to, že loni před parlamentními volbami kritizovala nedemokraticky sestavenou kandidátku do Sněmovny a žádala soud o její pozastavení...

"Budeme rozhodovat o návrhu porubské místní organizace na zrušení členství Petru Kajnarovi," sdělil Rykala před jednáním výboru, který stále probíhá.  A potvrdil, že na základě podnětů od  členů strany budou hlasovat i o tom, zda podají návrh, aby okresní konference ČSSD 15. března zrušila členství Tomáši Suchardovi a Šárce Tekielové. "Všichni tři svými předvolebními aktivitami poškodili stranu," dodal před schůzí.

Kajnar tak ve straně právoplatně skončil, protože o vyloučení rozhodla už jeho domovská organizace v Porubě, v jejímž čele stojí Kajnarův konkurent - možný budoucí primátor Lumír Palyza. O osudu dalších dvou sociálních demokratů musí rozhodnout delegáti okresní konference, protože v místních organizacích mají silnou podporu. Každý z nich má pak ale ještě možnost odvolat se k vyššímu orgánu.

"Je to paradox. Část lidí se mě snaží vyloučit z ČSSD, ale moje organizace v Mariánských Horách mě navrhla na lídra, což znamená, že se mám na podzim ucházet o post starosty," říká zastupitel obvodu a radní města Tomáš Sucharda.

Konečný: Nelíbí se nám tahanice o křesla

To potvrdil i předseda místní organizace strany v Mariánských Horách a Hulvákách Roman Konečný. "Jsem šokovaný pokusem okresního výboru o vyloučení našeho člena. Má naši důvěru. Minulý týden byl jednohlasně zvolen lídrem do městského obvodu a zároveň nominován na kandidátku do zastupitelstva města i do okresního výboru strany," vysvětlil Konečný.

Dodal, že mariánskohorští sociální demokraté na své schůzi kritizovali i vylučování jiných členů: "Místo, abychom se soustředili na práci a její prezentaci, ukazujeme veřejnosti v přímém přenosu tahanice o křesla a likvidaci politických konkurentů formou vylučování."

Podle Suchardy současné vedení ostravské sociální demokracie dělá vše proto, aby stranu ve městě rozklížilo. "Nejsme to jen my tři, koho chtějí odstavit. Na kandidátku už se jim nehodí třeba současný starosta Moravské Ostravy Jiří Havlíček či starosta Slezské Ostravy a senátor Antonín Maštalíř. Nahradit je mají lidé, kteří jsou bližší Rykalovi," míní Sucharda.

Podobně to vnímá i Šárka Tekielová. Stejně jako její dva kolegové zatím neví, zda se bude proti případnému vyloučení bránit, nebo na členství ve straně rezignuje.

"Případné odvolání zvážím až poté, co vše proberu se spolustraníky z místní organizace. Ta stojí za mnou, ale názor místní organizace byl ignorován již při sestavování kandidátky do Poslanecké sněmovny," říká starostka a připomíná tak důvod své tehdejší stížnosti.

Tekielová: Předseda je nevyzrálý

Zároveň Tekielová říká, že se jí ulevilo. "Nechci být součástí totalitního režimu, který panuje poslední dva roky v ostravské ČSSD. Předseda Rykala je nevyzrálý mladý muž. Minulý měsíc mě v tisku chválil, že dobře pracuji pro ČSSD, teď mě vylučuje za poškozování strany. Je to šaškárna, nehodlám se jí víc účastnit...," líčí otevřeně.

Primátora Kajnara se zatím nepodařilo zastihnout.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Zájem o obědy pro chudé stále roste. Najedí se tisíce dětí

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Na obědy chudým dětem do Moravskoslezského kraje míří miliony. Podpora pro školáky, jejichž rodiny na stravné samy...

Ostrava už ví, jak budou vypadat nové tramvaje, hledá pro ně pojmenování

Po Ostravě budou jezdit nové tramvaje.

Dopravní podnik představil podobu nových tramvají Škoda ForCity Smart, které se v Ostravě objeví na podzim příštího...

Festival Colours of Ostrava dává práci tisícům lidí

První den multižánrového festivalu Colours of Ostrava. (19. července 2017)

Práci pro tisíce lidí i mimořádné výdělky podnikatelům z Ostravy a okolí pomáhá získat festival Colours of Ostrava. Jen...

Najdete na iDNES.cz