„V Moravskoslezském kraji se pro druhé kolo přijímacího řízení nabízí celkem 2 710 míst, z toho 1 406 v maturitních oborech včetně nástaveb, dalších 27 míst v osmiletých gymnáziích a 28 míst v šestiletých gymnáziích. Dalších 1 249 míst je nabízeno v oborech bez maturitní zkoušky,“ vyčíslila mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová.
Volná místa jsou napříč všemi obory, včetně těch žádaných. Studenty v rámci celého kraje hledají i gymnázia – převážně soukromá, ale i zařízení krajská či městská.
Ještě jedenáct studentů se například vejde mezi příští prváky Gymnázia Bruntál. „Každý rok je situace jiná. Zatímco loni jsme z asi 45 přihlášek přijali 25 studentů, letos jsme měli 70 přihlášek a máme zatím 19 přijatých,“ konstatoval ředitel bruntálského gymnázia Tomáš Pavelka.
První kolo přijímačekV Moravskoslezském kraji v prvním kole přijímacího řízení uspělo přes 93 procent uchazečů. Na obor s první prioritou je přijatých 10 419 budoucích studentů. Jde o 69 procent zájemců. Nejpoptávanější je studium gymnázií, ale také obory informační technologie, obchodní akademie, ekonomika a podnikání či praktická sestra. Na střední školy míří silné ročníky. Za posledních sedm let přibylo v kraji 6 626 středoškoláků, trend má dál pokračovat. |
Příčinou je nástup uchazečů do oborů, jimž dali vyšší prioritu. Některým se pak těsně nepovedly přijímací zkoušky a právě ti, ale rovněž jiní zájemci mají šanci ve druhém kole, kde gymnázium o tři body snížilo kritérium u testu z matematiky.
Řemesla začala lákat
Uchazeči si mohou vybrat také mezi necelou čtyřicítkou oborů s maturitou od lyceí přes informační technologie až po cestovní ruch či technické obory.
Studenty láká také více než deset oborů s výučním listem a maturitou, jako jsou obory gastronomie, autotronik či uměleckořemeslné zpracování textilu, a asi třicítka oborů s výučním listem, ať už jde o kuchaře-číšníka, klempíře či zahradníka. K mání jsou i místa na třech oborech konzervatoře.
Tři učně do třídy klempířů a jednoho budoucího truhláře přijme například opavské Střední odborné učiliště stavební. Podle ředitele Miroslava Weisze letošní přijímací řízení pro školu dopadlo výborně.
„Po dlouhých letech jsme školu v podstatě naplnili hned v prvním kole. Jsem tu dvacet let a takovou situaci nepamatuji,“ netajil radost ředitel.
Doplnil, že příčinou mohou být jednak silnější ročníky, ale i jiné vnímání řemesel. „Řemesla jsme jako společnost dlouho upozaďovali a řemeslníci chybí. Práci mají nasmlouvanou i rok dopředu, vybírají si a určují ceny. Lidé si to zřejmě začali uvědomovat,“ dodal.
Populační vlna na středních školách láme rekordy, v mateřinkách dětí naopak ubývá![]() |
V prvním kole přijímacího řízení v kraji podle údajů ministerstva školství uspělo necelých 14 tisíc zájemců, a tedy 93 procent uchazečů o studium na střední škole.
Na obor, který chtěli nejvíce a označili jej první prioritou, se podařilo dostat 69 procentům zájemců. Obor, jemuž přisoudili druhou prioritu, bude studovat dalších bezmála 17 procent uchazečů a třetí priorita se stala budoucností necelým osmi procentům uchazečů.
Velmi úspěšní byli v kraji uchazeči o šesti a osmiletá gymnázia. Na osmiletá gymnázia se dostalo 63 procent zájemců, což je nejvyšší podíl v republice. Republikový průměr je 47 procent. Úspěšnost přijetí na šestiletá gymnázia v kraji čítala 57 procent, což je třetí nejlepší republikový výsledek.
Už podruhé se deváťáci hlásili na tři obory označené prioritou. Změny trendů v důsledku nového systému nejsou velké. „Nejvyšší index poptávky byl u čtyřletých gymnázií a oborů Obchodní akademie, Informační technologie, Ekonomika a podnikání a Praktická sestra. V posledních dvou letech vzrostl zájem o obor Obchodní akademie a Praktická sestra. U zbylých jmenovaných klesl, přesto ale převyšoval ostatní,“ nastínila krajská mluvčí.
15. května 2025 |