Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Sfárání pod zem bylo pro Pavla splněným snem, děda pracoval jako důlní tesař

  7:42aktualizováno  15:30
Energetickou koncepci státu, hornické důchody i možný přechod na euro řešil prezident Petr Pavel v rámci druhého dne své návštěvy Moravskoslezského kraje při setkání s někdejšími horníky, nyní zaměstnanci státního podniku Diamo. Právě do jeho dolu Darkov, který společnost připravuje na útlum, Pavel ve středu sfáral na 10. patro, tedy zhruba 900 metrů pod povrch.

„Zjistil jsem, že co se týče situace v krajích, které nazýváme strukturálně postiženými, tedy Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského, není regionální vnímání úplně správné. Situace se místo od místa výrazně liší, přestože některé problémy mají společné rysy. Jejich řešení bude vyžadovat mnohem více individuální a decentralizovaný přístup, než je tomu dosud,“ řekl prezident Petr Pavel na závěr své návštěvy v Moravskoslezském kraji.

Na závěrečném brífinku Pavel uvedl, že Moravskoslezský kraj je podle něj z hlediska přeměny nejdál ze zmíněných tří krajů.

„Je tady mnoho věcí, které mohou sloužit jako velice pozitivní a inspirativní příklad pro ostatní. Jedním z těchto příkladů je společenská zodpovědnost firem k městům a k regionu. Mohl bych jmenovat například Třinecké železárny nebo automobilku Hyundai v Nošovicích, které se podílí na kvalitě života ve městech,“ sdělil Petr Pavel.

Podle něj však stále existuje mnoho problémů, které se současným přístupem řešit nelze a kumulují se například v oblasti Karviné a Orlové. „Nastavení sociální politiky a sociálních dávek, odebrání pravomocí pracovat s tímto nástrojem od obcí směrem do centra, tady vytváří mnohem více problémů než ve velkých městech. Bez zásahů zvenčí je místní samosprávy nejsou schopné řešit,“ konstatoval prezident.

Nevyjdeme s penězi a musíme nakupovat v Polsku, stěžovali si lidé Fialovi v Jeseníku

V důsledku toho podle něj dochází k odlivu především mladých lidí z kraje. „Struktura obyvatelstva se mění takovým způsobem, který moc perspektivy nedává. Je proto potřeba zásah státu a pomoc zvenčí. Nesmíme dopustit situaci, kdy budou některá města na chvostu a nebudou mít šanci se z této pozice vymanit,“ dodal Pavel s tím, že by to narušilo soudržnost a vytvořilo pnutí ve společnosti.

Nyní chce hlava státu analyzovat návštěvy všech tří krajů. Na setkání s premiérem Petrem Fialou probere jeho pohled na regionální problematiku a výsledky výjezdního zasedání vlády, které se koná dnes v Jeseníku.

„Dáme to nějak dohromady a přijdeme s návrhem konkrétních kroků, na kterých bychom měli pracovat, abychom těm regionům, podregionům a městům skutečně pomohli v problémech, které sami řešit nemohou,“ doplnil na závěr prezident Pavel.

Hned ráno prezident sfáral do Dolu Darkov

Druhý den návštěvy prezidenta v kraji ve středu ráno odstartoval sfáráním do desátého patra šachty 900 metrů pod povrch.

Pro prezidenta bylo sfárání do dolu splněním dávného snu. „Byla to trocha nostalgie, trocha touhy po poznání. Není tak snadné dostat se pod zem,“ komentoval své první fárání prezident.

Pro cestu do dolu měl i svůj osobní důvod. „Můj dědeček kdysi pracoval jako důlní tesař, daleko odtud v Malých Svatoňovicích, a mně to tehdy připadalo jako hrozně velká romantika. A jsem rád, že jsem měl možnost vidět tu uzavírací fázi dolu, i když chápu, že pro hodně z vás to je asi smutné,“ řekl na schůzce s několika desítkami zaměstnanců Diama po vyfárání.

„Petr Pavel je po více než 30 letech prvním prezidentem, který sfáral do některého z dolů v Ostravsko-karvinském revíru,“ uvedla mluvčí Diama Jana Dronská. Naposledy fáral v lednu 1990 Václav Havel na Dole Paskov.

Pavel přijel na návštěvu Moravskoslezského kraje, dostal motorkářské hodinky

Horníci se hlavy státu ptali na dojmy, energetickou koncepci státu, přechod na euro.

„Může se stát, že některé vlády budou přechod na euro odkládat tak dlouho, až bude skoro pozdě. Nemáme euro, jsme ve druhé lize. My do první ligy patříme. Slováci si to také pochvalují. V rozumném čase bychom to měli udělat taky. Ne hned, když je tak vysoká inflace, ale co nejdříve,“ sdělil prezident.

Mezi další palčivé otázky důlních zaměstnanců patřily i důchody. „Předčasné odchody do důchodu dostaly stát do současných obtíží, ale třeba u horníků to smysl dává, na důchody by se mělo hledět individuálně,“ konstatoval Pavel.

S karvinským primátorem Janem Wolfem se prezident Pavel setkal krátce před polednem. Po obědě se přesunul z fryštátského zámku do infocentra a prošel přes náměstí, kde se pozdravil přibližně se stovkou lidí, kteří na něj čekali. Od 13 hodin jeho program pokračuje debatou se zástupci iniciativy Dokořán a dalšími občansky aktivními lidmi z Karvinska. Ve 14:20 prezident promluví na brífinku pro média.

V úterý Pavel dorazil do Ostravy krátce před polednem, přivítal ho hejtman Ivo Vondrák, od kterého dostal darem mimo jiné motorkářské hodinky.

Prezident vývoj v kraji ocenil. „Z hlediska transformace od těžkého průmyslu si Moravskoslezský kraj vede nadmíru dobře. V řadě případů může být inspirativní i pro kraje, které strukturálně postiženými nenazýváme,“ uvedl Petr Pavel v úterý. Ocenil nadšení a pozitivní přístup, aktivní hledání inovativních řešení a prosazování projektů i přes případné těžkosti.

Inaugurace prezidenta Petra Pavla

Neopomněl ale ani přetrvávající odliv především mladých lidí. „Který vlastně nekoresponduje s tím, jak se vyvíjí ostatní parametry kvality života tady v regionu. A naznačuje, že může jít ve větší míře o setrvačnost nebo nějaké představy, že jinde je to výrazně lepší, přitom zrovna Moravskoslezský kraj nabízí řadu příležitostí především pro mladé lidi, aby tady našli uplatnění,“ poznamenal.

Prezident Pavel návštěvu Tchaj-wanu neplánuje, aby neohrozil vztahy s Čínou

Prezident se také sešel se studenty Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku a zamířil i do továrny Hyundai v Nošovicích. Prohlédl si i nově otevřený kampus Ostravské univerzity na Černé louce. Jeho manželka navštívila Domov pro seniory Kamenec v Ostravě.

Večer se Pavel setkal s ostravským primátorem Macurou a program zakončil debatou s občany v Multifunkční hale GONG v Dolních Vítkovicích.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Podnikatel staví v chráněné části Beskyd chatu bez povolení, na louce má skládku

Kolářova chata, ještě před časem jedna z nejstarších svého druhu v Beskydech, se opakovaně dostává do centra pozornosti...

Pardubice míří do baráže. Zlín zvládl zápas s Baníkem a poslal Brno ke dnu

Fotbalisté Zlína učinili další krok k odvrácení přímého sestupu z české nejvyšší soutěže. Ve čtvrtém kole nadstavbové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na nových dálnicích u Frýdku-Místku se objevily trhliny, část obchvatu zbourají

Ještě není zcela dokončen a už se opravuje. Kvůli vážným závadám se ani ne po roce provozu zavřela pro řidiče část...

Finále okradené o 7 sekund, televizní diváci o finiš. Padly tresty i omluva

Dvojitá krádež ve finále basketbalové ligy. V nedělní druhé zlaté bitvě v Opavě zmizelo v infarktové koncovce kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž v Ostravě onanoval na tramvajové zastávce, natočily jej městské kamery

Policie v Ostravě vypátrala muže, který se na tramvajové zastávce obnažoval a údajně také onanoval. Všimli si ho...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Přesnost, rozhodnost i odvaha. V Ostravě soutěžili regulovčíci dopravy

O titul Regulovčík roku soutěžilo v Ostravě dvaadvacet dopravních policistů z Moravskoslezského kraje. V první části, a...

Moravskoslezské školky i školy mají více dětí, naopak ubývá vysokoškoláků

Školy a školky v moravskoslezském regionu mají příznivý rok. Do mateřinek i na základní a střední školy chodí nejvíce...

Vytáhli běžky a šli se bavit. Recesisté z Ostravy zvládli i „náledí a liják“

Různé kostýmy, staré běžky, dobová výstroj a zejména chuť se pobavit. To spojovalo více než třicítku účastníků recesní...

Na motokrosových závodech na Bruntálsku se zranili čtyři lidé, zasahoval vrtulník

Záchranáři v sobotu zasahovali u čtyř zraněných účastníků motokrosových závodů v Horním Městě na Bruntálsku, mimo jiné...

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...