Babi, naval tašku! Kriminalitě čelí na Ostravsku pořád více seniorů

  7:30aktualizováno  7:30
Být senior a žít v Ostravě, to není žádný med. Ve městě, jehož kriminalita patří k nejvyšším v zemi, totiž právě důchodci patří k nejohroženějším skupinám. Potíže s kriminalitou páchanou na seniorech má celý Moravskoslezský kraj. Bude líp? Těžko, míní experti.
Osamocená seniorka je vítaným cílem zbabělých lupičů. (Ilustrační snímek)

Osamocená seniorka je vítaným cílem zbabělých lupičů. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Devětašedesátiletá paní Marie z Ostravy je docela rázná ženská. Od nedávného přepadení, kdy za bílého dne blízko domova přišla o tašku s doklady, penězi a dalšími osobními věcmi, už se ale v ulicích města necítí bezpečně.

"Nikdy jsem se tu nebála. Teď nosím kabelku před sebou, pevně ji svírám rukama a stále se ohlížím za sebe, jestli se ke mně někdo neblíží. S nedůvěrou se dívám i na lidi, kteří jdou proti mně. Zkrátka mám teď strach, kterého se už do smrti nezbavím," svěřuje se žena.

Loupež za bílého dne? Žádná výjimka

Kolem půl jedenácté přicházela po Dělnické ulici v Ostravě-Porubě k činžovnímu domu, ve kterém žije čtyřicet let. V jedné ruce nesla tašku s nakoupeným masem, ve druhé příruční kabelu s osobními věcmi a novou halenkou.

"Najednou se ke mně zezadu přihnal snědý mladík ve věku kolem šestnáct až dvacet let s krátce střiženými černými vlasy v bílém triku a kraťasech. Tašku mi vytrhl z ruky a utíkal přes trávník pryč. Slyšela jsem o takových případech, ale nikdy mě nenapadlo, že by se to mohlo stát i mi, navíc ve dne u našeho domu. Všem takovým zlodějům bych nechala ruce useknout," dodala vystresovaná žena.

Kvůli odcizeným klíčům musela vyměnit zámek v bytě a investovat čas i peníze do pořízení nových dokladů.

Více případů už jen v Praze

Případ paní Marie není v Ostravě, ale ani v celém Moravskoslezském kraji výjimkou. Právě naopak. Seniorů, kteří se tu každoročně stanou obětí trestného činu, přibývá. Třeba loni šetřili moravskoslezští policisté 1 265 trestných činů spáchaných na důchodcích, což je po Praze v této věkové kategorii nejvíc.

Jen v Ostravě, jež se řadí k místům s celkově nejvyšší kriminalitou v zemi, byl počet důchodců, kteří loni čelili trestným činům, vyšší než ve dvanácti krajích Česka.

"Senioři se nejčastěji stávají oběťmi krádeží, loupeží, ale i podvodů nebo třeba domácího násilí," říká ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Nebezpečno i doma, podvodníci jsou drzí

Třeba v Ostravě přitom podle policejní mluvčí nelze vybrat jednu lokalitu, kde by si důchodci měli dávat zvlášť pozor, aby je někdo nepřepadl a neobral o osobní věci.

Na jednom místě by ale přece jen důchodci měli být více ve střehu než jinde. U sebe doma. "Z prověřovaných událostí vyplývá, že v desítkách případů je trestný čin spáchán právě u seniora doma. Často jsou totiž pachateli podvodníci, kteří se vydávají třeba za zaměstnance plynáren, pojišťoven nebo třeba elektráren a z obydlí seniorů jsou během své návštěvy schopni odnést velké finanční částky," popisuje Gabriela Holčáková.

Mezi podvodníky je také rozšířena metoda falešných vnuků, kteří po důchodcích vymámí často mnohatisícové částky. Přestože jsou senioři opakovaně varováni, aby nepouštěli do bytu cizí osoby, objevují se další a další případy důchodců, kteří naletěli podvodníkům a přišli přitom o mnoho peněz.

Za rok "věnovali" senioři 1,6 milionu korun

Jen v Ostravě loni podvodníci, kteří za seniory přišli do bytu pod různými záminkami, od důchodců vylákali bezmála milion šest set tisíc korun.

"Za největší problém v oblasti kriminality páchané na seniorech považuji důvěřivost těchto lidí. Důchodci jsou bohužel schopni do bytu pustit podvodníka třeba pod záminkou podomního prodeje a nechat se tak okrást," potvrzuje i ředitel ostravských strážníků Zdeněk Harazim.

Čtyřiaosmdesátiletá Helena Benischová ukazuje dokument nahrazující ukradený

Helena Benischová (84 let) z Krnova se zloděje nezalekla.

Dodal, že například v Ostravě městská policie do bytů důchodců instaluje tlačítka napojená na senior linku, jimiž si staří lidé mohou přivolat pomoc. A kromě tlačítek existují i speciální bezpečnostní náramky, které fungují na podobném principu.

Zatímco mnozí důchodci žijí ve strachu z přepadení, v poslední době se objevilo hned několik případů, kdy se senioři pachateli aktivně bránili. Známý je případ čtyřiaosmdesátileté Heleny Benischové z Krnova. Ta za bílého dne nejprve vynadala zloději, jenž jí vytrhl kabelku a pak sama dřív než policie našla svou prázdnou ztracenou peněženku (o odvážné seniorce čtěte zde).

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Za nadávky rozhodčímu roční zákaz hokeje. Sudí provokoval, brání se hráč

Hokejový rozhodčí - ilustrační foto

Během druholigového utkání neudržel kopřivnický útočník Robin Gebauer nervy na uzdě. Z trestné lavice mrštil po...

Další z rubriky

VIDEO: V Šenově opravili „zabijáka“ Tigerů, samohybné dělo SU-100

Samohybné dělo SU-100 se v Šenově dočkalo kompletní opravy.

Samohybné dělo SU-100, jeden z legendárních sovětských strojů, které sloužily i za druhé světové války, uvedli do...

Moderní focení není pro mě, říká autor oceněného snímku z pohřbu Palacha

Na čtyři stovky historických fotoaparátů má ve své sbírce Antonín Válek z...

V každém pokoji či komoře domu Antonína Válka je vystavená, uložená nebo pověšená věc, která souvisí s fotografováním....

Bobři se šíří krajem, vodohospodáři jejich výskyt sledují

Bobrů v Moravskoslezském kraji přibývá. Takto mýtí stromy kolem řeky Olše.

Míst, kde bobři mýtí břehové porosty, v kraji přibývá. Zatímco ochránci přírody tohoto vodního hlodavce považují za...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj

Najdete na iDNES.cz