Premiér podpořil ČSSD ve Frýdku-Místku i v Karviné, spory ale sílí

  19:10aktualizováno  19:10
V organizacích ČSSD v Karviné či třeba Frýdku-Místku se rozevírají nůžky mezi těmi, kteří vévodí kandidátkám, a kriticky smýšlejícími straníky, kteří na kandidátky nepronikli či o to kvůli zklamání z poměrů ani nestáli. Situaci uklidňoval i Bohuslav Sobotka.

Bohuslav Sobotka oficiálně přijel do Frýdku-Místku na předvolební mítink. Příliš lidí tam na něj ale nečekalo. | foto: Jan Smekal, 5plus2.cz

V roce 1989 spoluzakládal karvinskou ČSSD. „Byla to tehdy euforie po revoluci. Spolu se mnou organizaci tvořili lidé, kteří chtěli působit v opravdu demokratické straně. Dnes už se ale demokracie ze strany vytratila,“ vypráví Lubomír Kuznik, který byl prvním polistopadovým primátorem Karviné.

Nedávno stranu po čtvrtstoletí opustil. Nad tím, zda to udělat, předtím váhal déle než rok.

Primátor Karviné Tomáš Hanzel chce uklidit místní ghetto

Primátor Karviné Tomáš Hanzel.

„Důvodem je, že činnost v místní organizaci Karviná a nečinnost takzvané mlčící většiny v naší organizaci mi velmi připomínají praktiky totalitního režimu před revolucí,“ uvedl v prohlášení, které poslal výboru a členům karvinské ČSSD.

Kritika směřující k vlivným členům strany, kteří údajně nepřipouštějí odlišný názor a mají hlavní slovo v sestavování kandidátek, zní v poslední době nejen z Karviné, ale i z dalších míst.

Předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka, který v pondělí v rámci kampaně přijel do Karviné, Orlové a Frýdku-Místku, ji ale považuje za běžnou součást vnitrostranického dění.

„V každé politické straně probíhá diskuze, lidé mohou mít různé názory. Jsme demokratická strana, což koneckonců ukázalo i vnitrostranické referendum, kterého se zúčastnila většina členů ČSSD a které ukázalo, že půjdeme dál v upevnění vnitřních demokratických mechanismů,“ sdělil včera Sobotka v Karviné v reakci na kritiku, s níž se potýká vedení zdejší organizace.

Nutno podotknout, že zatímco podle stranických šéfů jsou aktuální spory běžné, kritici poměrů, jichž je například podle šéfa karvinské ČSSD Tomáše Hanzela ve zdejší organizaci naprostá menšina, vidí situaci opačně.

Kauzy, které tíží stranu

  • Několik členů ČSSD z čela frýdecko-místecké kandidátky, přesněji těch, kteří byli či jsou v radě města, čelí obvinění z ovlivnění šesti veřejných zakázek. 
  • Čtyřka frýdecko-místecké kandidátky Jaroslav Chýlek je nepravomocně odsouzený kvůli porušení pravidel hospodářské soutěže. 
  • Karvinskou ČSSD dělí třeba pohled na dění v organizaci Sociální služby Karviná, jejíž dnešní vedení čelí kritice exmanažerů. 
  • Někteří ostravští straníci jsou kritizováni kvůli vazbám s lobbistou Martinem Dědicem.

„Stále běžnějšími se stávají nedemokratické praktiky,“ míní Lubomír Kuznik.

Tomáš Hanzel v reakci na kritiku řekl: „Nemáme čas na žabomyší války.“

Nespokojenost některých straníků spojil s tím, že se tito lidé nedostali na demokraticky sestavené kandidátky. Třeba Lubomír Kuznik ale podotkl, že na kandidátce ani být nechtěl.

„Pak už vůbec nerozumím jejich pohnutkám, protože já jsem přesvědčený, že ČSSD je demokratická strana,“ reagoval Hanzel.

Zatímco v karvinské ČSSD je strana rozdělená třeba i v pohledu na nynější vedení příspěvkové organizace Sociální služby Karviná, ve Frýdku-Místku se spory týkají například přítomnosti stíhaných osob na špičce kandidátky.

Na čelních postech kandidátky jsou totiž mimo jiné i sociálnědemokratičtí členové rady města, které - stejně jako další radní - policie viní z ovlivnění šesti veřejných zakázek.

Někteří figurují i v dalších kauzách.

„Mám pocit, že ta obvinění jsou nějaká podivná. Žijeme v demokratické zemi, kde existují nezávislé soudy, ty by měly dostat volný prostor pro posouzení daných záležitostí,“ okomentoval stíhání některých členů frýdecko-místecké ČSSD Bohuslav Sobotka, který v pondělí vystoupil na mítinku ČSSD na frýdecko-místeckém náměstí Svobody.

Lidé ho dotazy nešetřili. Ptali se na důchody, nájemné, ale třeba i na již zmíněné stíhané kandidáty ČSSD.

„Schopné lidi stačila strana potopit,“ řekl například jeden z přítomných obyvatel Jiří Ocelka.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Při úpravách potoků uhyne až šedesát procent ryb, zjistili ochránci

Úhyn desítek metráků ryb řeší rybáři v Ivanovicích na Hané. Příčinu určí až...

Až šedesát procent ryb uhyne podle výzkumu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) v Beskydech při úpravách koryt...

Povodí Odry kvůli opravě přivaděče přeplní přehradu na Frýdecko-Místecku

Přehrada Žermanice na Frýdecko-Místecku, v pozadí Beskydy.

Hladina přehrady Morávky se zvedne o dva metry, nádrže Žermanice o půl metru nad její maximum a Olešné o třicet...

Spalničky se v Moravskoslezském kraji šíří dál. Už i mimo Ostravu

Případů spalniček je stále více.

Hygienici se od ledna snaží bránit šíření vysoce nakažlivých spalniček v regionu. Karanténou, očkováním i podáváním...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ TÝMU V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz