Zrušte překladiště uhlí, přejí si lidé. Firma chce naopak zvýšit kapacitu

  15:53aktualizováno  15:53
Černý prach na parapetech oken. Šedý povlak na ovoci ze zahrádek. Obyvatelé Slezské Ostravy si stěžují na zvýšenou prašnost. Podle nich je zdrojem velké překladiště uhlí – Terminál Heřmanice, který provozuje společnost Advanced World Transport (AWT) na haldě podél Orlovské ulice.

Překladiště uhlí zkrápí vodní dělo. V modrém na kontrolním dni starosta Slezské Ostravy Richard Vereš diskutující s Jiřím Huplíkem, technickým ředitelem AWT. | foto: Archiv městského obvodu Slezská Ostrava

Odpůrci terminálu poukazují i na to, že vznikl bez pravomocných povolení, a požadují ukončení provozu. To ale firma odmítá. Naopak žádá o navýšení manipulační kapacity. Podle ní přišly stížnosti pozdě a neopírají se o průkazná fakta.

Úřady obvodu, města i kraje se tím zabývají, ale situace je složitá. Běží různá správní řízení, ale zatím chybí argument, který by umožnil terminál zrušit. I když jeho provozovateli chybí některá povolení.

V březnu sice zastupitelé Ostravy podpořili petici proti překladišti uhlí, jenže s jeho vznikem dříve souhlasily úřady města i obvodu. Ani lidé tehdy neprotestovali. Krajský úřad tak už loni vydal kladné stanovisko EIA a nyní už nemá možnost provoz terminálu ovlivnit.

„Krajský úřad není příslušným orgánem ochrany ovzduší a žádná povolení nevydává. To je v tomto případě věc magistrátu Ostravy. Krajský úřad pouze vydává stanovisko EIA jako odborný podklad pro následná povolovací řízení,“ uvedla mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Upřesnila, že zjišťovací řízení záměru Terminál Heřmanice skončilo vydáním kladného rozhodnutí 17. ledna 2018 a nikdo se neodvolal.

Jenže také upozornila, že společnost AWT postupovala protizákonně, když nevyčkala na pravomocné povolení podle stavebního zákona a s realizací terminálu začala hned.

„Krajský odbor územního plánování a stavebního řádu proto musel 12. listopadu 2018 zrušit rozhodnutí o umístění stavby, které vydal útvar hlavního architekta a stavebního řádu Magistrátu města Ostravy. V tomto případě je tedy v Heřmanicích stavba bez povolení. Tuto situaci však musí řešit stavební úřad městského obvodu Slezská Ostrava,“ uvedla Birklenová.

Žádost si úřady přehazují

Starosta Slezské Ostravy Richard Vereš potvrdil, že úřad situaci řeší. „Společnost AWT sice tvrdí, že území bylo historicky určeno pro manipulaci s uhlím, ale dosud nepředložila žádný doklad. Nemá platné územní rozhodnutí. Kdyby záleželo na mně, překladiště uhlí bych nepovolil,“ řekl starosta, ale dodal, že většinu kompetencí má magistrát.

V tuto chvíli si ale úřady například přehazují žádost společnosti AWT o změně využití území. Obvod ji postoupil útvaru hlavního architekta, ten tvrdí, že dostal pouze dopis, který vzal na vědomí, nicméně bude řešit odvolání společnosti.

Odbor životního prostředí zahájil v listopadu řízení o odstranění stavby. Nicméně nejde o celý terminál, ale o vodní dílo, které slouží k odvádění odpadních vod. Firma AWT však požádala o dodatečné povolení této stavby a magistrát řízení přerušil do 29. května.

Co bude s překladištěm, tak zatím není jasné. Společnost AWT ho dál provozuje a uzavření neplánuje.

Proti prašnosti nasazují i vodní dělo

„Region potřebuje uhlí. Náš terminál je v provozu již od září 2016, kdy bylo schváleno ukládání paliv do deseti tisíc tun. Nyní probíhá schvalovací řízení do 100 tisíc tun. Od zahájení přípravy projektu do vydání územního rozhodnutí a pravomocných stavebních povolení již dokončených objektů AWT nevynechala žádný zákonně předepsaný postup, včetně procesu EIA. Všechna řízení byla otevřená a veřejná,“ uvedl mluvčí AWT Lukáš Kresač.

Dodal, že firma používá protiprašná opatření včetně výkonného vodního děla. „Kontroly provozu neprokázaly pochybení a nezávislé měření dokazuje, že množství prašného spadu v okolí terminálu se nezvýšilo. Petenti se o žádná data neopírají a nezohledňují působení jiných zdrojů prachu,“ řekl mluvčí.

To, že ve Slezské Ostravě je více zdrojů prachu, potvrdil i starosta. „Snažíme se situaci řešit komplexně. Jednáme s AWT i jinými znečišťovateli o omezení prašnosti a kompenzacích. Zaměříme se na výsadbu zeleně. Blíží se i největší chystaná akce na našem území – revitalizace Trojického údolí, při které se také dočasně zvýší prašnost. Auta budou odvážet tisíce tun kontaminované zeminy,“ řekl Richard Vereš.

Trojické údolí se dočká proměny za stamiliony

Stát zaplatí téměř miliardu za to, že Ostravu zbaví jedné z největších ekologických zátěží. Podnik Diamo už vybral firmu, která promění Trojické údolí. 

„Jde o areál bývalého Dolu a Koksovny Trojice ve Slezské Ostravě, který je silně kontaminovaný do hloubky až deseti metrů. Plocha řešeného území má přes šest hektarů. Je nutné vybrat nejvíce znečištěnou zeminu a část odvézt pryč. Část lze upravit na místě,“ nastínila mluvčí státního podniku Diamo Jana Dronská. „Kromě toho se budou čistit podzemní vody a likvidovat četné zbytky skeletů budov, kanálů, opěrných zdí a jiných pozůstatků průmyslové činnosti.“ 

O zakázku za stovky milionů se ucházelo šest zájemců. Nejnižší nabídkovou cenu podala společnost Sanace území Trojice, kterou tvoří sdružení firem Ekom CZ, Rumpold, Rumpold UHB a Geo-sanace Group. 

Za kolik peněz zvládne Trojické údolí vyčistit a osadit zelení, to zatím Diamo upřesnit nechce. „Soutěž už sice skončila a v termínu do 17. dubna se žádný z poražených uchazečů neodvolal, ale ještě zbývá poslední fáze. Vítěz má teď 15 dní na to, aby potvrdil, že má o zakázku skutečně zájem. Přece jen od podání nabídek uběhla delší doba. Pokud vše klapne, do poloviny května můžeme podepsat smlouvu a zveřejnit detaily,“ řekla Dronská. Hlavní sanační práce potrvají tři roky. (les)

Nejčtenější

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný...

Další z rubriky

VIDEO: Slezskou Hartu bude brázdit nová elektroloď, jediná v republice

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Originální plavidlo bude od června vozit turisty po Slezské Hartě. Jezdí výhradně na elektropohon, protože v ochranném...

Pozor na rýži i obřad čelem ke slunci, varuje fotograf budoucí novomanžele

Špatné postavení svatební slavobrány může podle Mžika novomanželům pokazit...

Svatební fotograf Rostislav Mžik z Karviné hovoří otevřeně o lásce ke své profesi a zároveň o kiksech, kterých se...

Důchodkyni smetlo na přechodu v Ostravě auto, střet nepřežila

Osobní auto porazilo starší ženu a malého chlapce na přechodu pro chodce.

Pětasedmdesátiletou ženu smetlo v sobotu po poledni auto, když v Ostravě-Zábřehu přecházela po přechodu. „Při střetu...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONZULTANT SAP SD

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz