Krajská společnost se přejmenuje. Netuší, kolik to bude stát

  8:12aktualizováno  8:12
Jednu pro běžné lidi v podstatě nesrozumitelnou zkratku nahradí druhá. Agentura pro regionální rozvoj, ARR, se bude nově jmenovat MS Investice a Development (MSID). Rozhodlo o tom vedení agentury. Kolik to bude stát, krajská firma zatím neví.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Nový název Moravskoslezské Investice a Development odpovídá i novým aktivitám. Zaměřovat se budeme zejména na příliv investic s vysokou přidanou hodnotou, péči o stávající investory a na development rozvojových projektových záměrů kraje,“ řekl statutární ředitel společnosti Tomáš Kolárik.

Podle internetových stránek ARR se ale zaměření společnosti s novým názvem příliš nemění.

„V oblasti investičního prostředí se společnost zabývá především podporou stávajících investorů a příchodem investorů nových. V rámci podpory podnikání a rozvojových projektů zejména připravuje projekty a rozvojové strategie,“ popisuje agentura svou činnost na internetových stránkách arr.cz.

Poslanec by raději viděl konkrétní činy agentury

„Místo přejmenovávání na nové názvy by se ARR měla spíše více věnovat restrukturalizaci Karvinska,“ řekl krajský zastupitel a poslanec za ČSSD Tomáš Hanzel, pro kterého byla plánovaná změna názvu agentury novou informací.

„Karviné a Karvinsku totiž za dob mého primátorování žádná agentura, s výjimkou CzechInvestu, nepomohla. Teď je pravý okamžik, aby se pro Karvinou otevřely restrukturalizační programy, abychom se v roce 2024, kdy mají být podle plánu uzavřeny šachty, nedivili, že není nic připraveno,“ dodal někdejší karvinský primátor.

Kolik agentura vlastněná krajským úřadem za změnu svého jména zaplatí, zatím není jasné.

Neví to představitelé agentury, ale ani vedení kraje.

Grafik: Cena může jít do statisíců

„Celý rebrand si ARR bude platit ze svého, bude si ho také sama zadávat,“ řekla Nikola Birklenová, tisková mluvčí krajského úřadu. „ARR je teď ve fázi, kdy rozeslali oficiální poptávku na zpracování nového loga a vizuálu. V tuto chvíli neumí vyčíslit, kolik bude rebrand na MSID stát.“

„Změna názvu souvisí s novým funkčním zaměřením společnosti,“ přidává se statutární ředitel MSID Kolárik. „Náklady na rebranding z ARR na MSID v současné době nejsme schopní vyčíslit. Stejně tak nedokážeme odhadnout délku celého procesu, závisí to na mnoha faktorech.“ 

Změna jména firmy, jejíž název je už z principu její činnosti a vlastníka v podstatě bezvýznamný, přitom může přijít i na statisíce, v horším případě pak až na miliony korun. „Cena přejmenování firmy je individuální, záleží na tom, co vše si nechá zpracovat,“ vysvětluje grafik Lukáš Horký, přednášející audiovizuální komunikaci na Mendelově univerzitě v Brně.

„Součástí může být vedle grafického zpracování názvu a loga například i manuál určující, jak, v jaké podobě a v jakých případech se budou jednotlivá loga a název využívat. V takových případech se může cena pohybovat i kolem osmi set tisíc až milionu korun. Ale může to samozřejmě být i méně.“

Cenu může podle Horkého snížit například soutěž, velký vliv může mít i „proslulost“ grafické firmy, která by nové logo zpracovávala.

„Bez specifikace se ale taková cena špatně odhaduje, u společnosti, jako je ARR, by se mohla pohybovat v řádech maximálně několika statisíců korun,“ dodal Horký.

Zřejmě nejznámějším „překreslením firmy“ v rámci Moravskoslezského kraje bylo v roce 2008 představení ostravského loga obsahujícího tři vykřičníky.

Za jeho zpracování, a to včetně grafického manuálu použití na různých předmětech, zaplatilo krajské město Studiu Najbrt 1,8 milionu korun. Ještě více v posledních letech vyčnívalo například zpracování nových internetových stránek města Frýdek-Místek, za něž tamní magistrát zaplatil milion korun.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Usmlouvaná pokuta bez dokladu. Polský řidič natočil podivné praktiky na D1

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Polský řidič, který byl na konci ledna pokutován na dálnici D1 v Ostravě, si stěžuje na podivné praktiky policisty. Ten...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Bobři se šíří krajem, vodohospodáři jejich výskyt sledují

Bobrů v Moravskoslezském kraji přibývá. Takto mýtí stromy kolem řeky Olše.

Míst, kde bobři mýtí břehové porosty, v kraji přibývá. Zatímco ochránci přírody tohoto vodního hlodavce považují za...

Diamo začne čistit vody pod ropnými lagunami v Ostravě

Ropné laguny jsou velkou ekologickou zátěží Ostravy. (14. listopadu 2017)

Do konce dubna by mohly být zpracovány poslední hlinky z ropných lagun společnosti Ostramo. Na tiskové konferenci s...

Falešný exekutor vymámil miliony z muže, který žádný dluh neměl

Ilustrační snímek

Podvodník za tři měsíce vylákal z šestapadesátiletého důvěřivce téměř dva a půl milionu korun. Muž domnělému...

Najdete na iDNES.cz