Policisté hlídkovali u přejezdů, pokuty padly za mobily a nesprávné svícení

  17:47aktualizováno  17:47
Policie se zaměřila na dodržování dopravních předpisů na nejvíce frekventovaných železničních přejezdech v Moravskoslezském kraji. Řidiči totiž stále často nedbají nařízení a někdy dokonce vjedou na koleje, ačkoliv bliká červené výstražné světlo.

Policista na motocyklu hlídkuje u železničního přejezdu v Polance nad Odrou nedaleko Ostravy. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Vlak místem křížení železniční trati se silnicí už projel, závory se zvedají, ale červená výstražná světla ještě blikají. Auta už však přejíždějí přes koleje. To je jeden z nejčastějších prohřešků na přejezdech.

„Takoví řidiči si neuvědomují, že červená světla varují před dalším vlakem přijíždějícím třeba z druhé strany. A třeba zrovna když bude automobil na kolejích, tak se závory uzavřou,“ poznamenal Dalimil Frič z Centra bezpečné jízdy Libros Ostrava.

Policisté nejzatíženější železniční přejezdy pravidelně kontrolují. Stejně jako ve středu, kdy hlídali křížení v Polance nad Odrou u Ostravy, v Děhylově na Hlučínsku a ve Studénce na Novojičínsku.

Právě na přejezdu ve Studénce v červenci 2015 zůstal stát polský kamion a vzápětí do něj narazilo pendolino. Tři cestující zemřeli, několik dalších utrpělo těžká zranění, strojvedoucí přišel o obě nohy.

Ještě předtím, než soud poslal obžalovaného řidiče na osm a půl roku do vězení, se viník tragédie hájil absurdně: „Všiml jsem si červených světel. Ale závory byly nahoře a ty jsou důležitější.“

Když policisté ve středu stáli u polaneckého přejezdu, měřili rychlost a sledovali, jak řidiči reagují na výstražná světla. Nikdo z nich si však riskovat nedovolil. 

Tragický střet kamionu a pendolina na přejezdu ve Studénce

„Určitě nám to nevadí. Důležité je, že působíme i preventivně,“ poznamenal Jiří Zlý, vedoucí moravskoslezské dopravní policie.

Přesto několik řidičů policisté za zhruba dvě hodiny kontroly pokutovali. Čtyřikrát za telefonování s mobilem v ruce za jízdy a třikrát kvůli nesprávnému osvětlení.

„Svítilo slunko, tak jsem si ani nevšiml, že jedu bez světel. Na přejezdy si však dávám pozor. Tam stačí jedna chyba a není velká šance, že by v autě někdo přežil. Všechny přejezdy by měly mít závory,“ poznamenal jeden ze zastavených řidičů z Ostravy.

Jak poznamenal policista Jiří Zlý, situace v počtu provinění řidičů se dlouhodobě nemění. Hlavně se tedy nelepší. „Proto budeme kontrolní akce u vytipovaných přejezdů často opakovat,“ upozornil.

Loni 526 přestupků

Statistika loňského roku mu dává za pravdu. Stala se sice „jen“ jedna tragická nehoda, kdy v únoru na přejezdu v Ostravě-Třebovicích nedala přednost vlaku šestačtyřicetiletá řidička. Sama na místě zemřela, její dcera utrpěla vážná zranění.

Celkem se však loni v kraji stalo šestnáct nehod na nechráněných přejezdech a sedmnáct na přejezdech chráněných. Policisté v uplynulém roce zjistili 526 přestupků souvisejících se železničními přejezdy. 

Při loňských jedenácti podobných kontrolách rozdali 122 pokut v celkové výši přes čtyřicet tisíc korun. Jedenáctkrát i přes přítomnost policistů řidiči vjeli na koleje na červenou.

To podle zákona znamená automaticky odebrání řidičského průkazu na jeden měsíc až půl roku a k tomu pokutu až pět tisíc korun.

Několikatisícová pokuta čeká i chodce a cyklisty, kteří u přejezdů nebudou dbát červených světel.

„Mezi časté prohřešky motoristů také patří předjíždění před přejezdem a většina řidičů také přímo kašle na nařízené snižování rychlosti před přejezdy,“ upozornil Frič z Librosu.

Autor:

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Smělý plán: Karvinsko s Ostravou má po letech zase propojit tramvajová trať

Takto by v roce 2017 mohla projíždět tramvaj třídou 17. listopadu v Karviné.

Moravskoslezský kraj začal připravovat tramvajovou rychlodráhu mezi Karvinou, Havířovem a Ostravou. Do roka by chtěl...

Firma vedla nelegální domov pro seniory ve Vratimově, teď ji ničí dluhy

Penzion Wendy senior ve Vratimově.

Na částku přes 350 tisíc korun se vyšplhaly dluhy společnosti Wendy Senior, která ve Vratimově na jaře roku 2018 bez...

V Ostravě se narodila dvojčata největšího jelena světa. Vzácnost, říká zoo

V ostravské zoo se narodila dvojčata největšího jelena světa

Hned dva přírůstky wapiti sibiřského, největšího jelena světa, hlásí Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě....

Najdete na iDNES.cz