Přehrada doznala několika změn. Kromě úprav hráze se dočkala například i nového provozního střediska hrázného. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vylepšená přehrada Šance zvládne ještě silnější záplavy na Ostravici

  • 1
Až desetitisícileté povodni by měla odolat přehrada Šance na řece Ostravici na Frýdecko-Místecku. Její tři roky trvající modernizace pomalu spěje do finále.

Během prací stavbaři narazili i na jednu zajímavost. „Při demolici skluzu jsme v jeho spodní části objevili zasypaný vstupní portál, ze kterého dělníci kdysi razili původní obtokovou štolu,“ řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Za tři měsíce by mělo být dílo hotové. „Stavbaři vybudovali na pravém břehu nový boční přeliv, jehož kapacita je dvojnásobná, skluz a vývar pod hrází, což považujeme za nejnáročnější části stavby,“ popsala Vlčková.

„Tyto objekty budou sloužit pro převedení extrémních povodní. Pokud se přehrada naplní, díky nim z ní odteče více vody. Nebezpečí, že by se přelila přes hráz, tak bude podstatně menší,“ vysvětluje.

Úpravy si však vyžádaly další stavební zásahy. „Například provozní středisko hrázného, odkud se vodní dílo ovládá, se muselo zbourat a postavit o kousek dál. Dále došlo na úpravu vlnolamu a koruny hráze, která se rozšířila. Na její vzdušnou stranu jsme přisypali několik tisíc tun kamení. Opravili jsme i komunikace, rozvody sítí, osvětlení, postarali se o zabezpečení a další vybavení,“ doplnila mluvčí s tím, že bez rekonstrukce se neobešel ani řídicí systém vodního díla.

Rozpočet na modernizaci přehrady činil 438 milionů korun. Podle Vlčkové se předpokládá navýšení v řádu jednotek procent. „Konečnou sumu budeme znát až po skončení stavby,“ konstatovala Šárka Vlčková.

Vodní dílo Šance se stavělo od roku 1965 až do roku 1969. Ve své době bylo nejvyšší sypanou hrází v Československu s výškou 56,7 metru a jeho parametry odpovídaly tehdejší době. Nyní se však nejen v Česku kladou na bezpečnost vodních děl za povodní podstatně přísnější nároky než v šedesátých letech minulého století.

Desetitisíciletá povodeň

„Po rekonstrukci zajistíme, aby přehrada vyhověla kontrolní desetitisícileté povodni. Tím jednoznačně zvýšíme bezpečnost vodního díla proti přelití,“ uvedla mluvčí. 

Naposledy se přehrada modernizovala v roce 2013. Pro zlepšení bezpečnosti hráze tehdy nechalo povodí vybudovat odvodňovací štolu, která zachytí vody přitékající pod povrchem do profilu hráze z masivu hory Smrk.

„Ražená drenážní štola doplněná svislou šachtou včetně soustavy drenážních prvků je v levém svahu pod hrází,“ sdělila Vlčková. 

Pokud budou chtít lidé vidět, co všechno se na vodním díle změnilo, budou mít možnost se podívat na dni otevřených dveří, které Povodí Odry každoročně pořádá u příležitosti Světového dne vody v březnu. Návštěvníkům zpřístupní štolu, strojovnu spodních výpustí a odběrnou věž.