Naháněli mě satanisté a katolíci, popisuje schizofrenik projevy nemoci

  20:10aktualizováno  20:10
Mladík z Frýdku-Místku trpí stejnou nemocí jako Barbora Orlová, která ve Žďáru nad Sázavou ubodala studenta. MF DNES se pokusil zprostředkovat, co pacient s takovou diagnózou při náporech choroby zažívá.
Schizofrenikovy bludné zrakové i sluchové vjemy dokáží být hodně nebezpečné. Ilustrační snímek

Schizofrenikovy bludné zrakové i sluchové vjemy dokáží být hodně nebezpečné. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Osmadvacetiletý Petr z Frýdku-Místku trpí paranoidní schizofrenií pět let. Při náporu nemoci, řeší hlavně to, kdo všechno mu chce ublížit, jakým způsobem a jak z jeho dosahu zmizet.

Schizofrenie u něj propukla, když mu bylo třiadvacet let. Důvod byl nenápadný - nešťastně se zamiloval. Neopětovaný cit byl natolik silný, že se s ním jeho psychika nebyla schopná vyrovnat.

„Tehdy jsem začal vidět kolem svého těla chomáče negativní energie. Trvalo to vždy asi půl hodiny. Pak následovaly chvíle, kdy jsem se cítil plný energie,“ vzpomíná dnes osmaadvacetiletý muž.  Při atace dospěl i k tomu, že po něm jdou satanisté.

Strach z cestujících autobusem a pak dvouhodinový úprk

Měl strach z lidí, kteří nosili oblečení metalového stylu, nebo kteří na sobě měli příliš nápadné černočervené oblečení. Na své „nepřátelé“ ale nikdy nezaútočil, spíš před nimi utíkal.

„Jednou jsem jel autobusem a z ničeho nic jsem dostal strach ze dvou cestujících přede mnou. Když vůz zastavil, okamžitě jsem vystoupil, sundal si boty a rozběhl se pryč. Tehdy mě napadlo, že se vydám na čtyřicetidenní túru bez cíle. Věřil jsem, že se tak vlivu satanistů zbavím. Utíkal jsem pak dvě hodiny, než jsem se částečně vzpamatoval,“ popsal muž projevy své nemoci na konkrétním případu.

Po této příhodě ho rodina přesvědčila k návštěvě lékaře, který rozpoznal schizofrenii hned při první návštěvě a Petra poslal do léčebny. „Dlouho jsem nevěřil, že mi prášky pomohou, ony ale fungovaly samy bez mé víry. Jako by ze mě odebíraly slupku po slupce mé přesvědčení o tom, že mě někdo pronásleduje,“ líčí Petr, který si díky nim začal postupně uvědomovat realitu.

Po návratu z léčebny mu ošetřující lékařka doporučila klidový režim. V té době se opět nešťastně zamiloval a upadl znovu do schizofrenních stavů. Léčbu tentokrát zvládl doma, a to i díky tomu, že změnil lékaře.

„Dřív mi lékařka věnovala maximálně pět minut, nový lékař se mi pokaždé věnuje minimálně půlhodinu,“ pochvaluje si mladík, který se chystá dokončit magisterské studium na Masarykově univerzitě v Brně.

„Druhá ataka byla mnohem slabší. Už jsem neměl potřebu utíkat, už jsem nevnímal, že jsem v bezprostředním ohrožení. Tentokrát jsem si myslel, že po mně jdou katolíci, kteří mě chtějí obrátit na svou víru,“ svěřuje se.

Blbostem ze své hlavy se nakonec smál. Ale až později

Své schizofrenní ataky popisuje Petr jako vír nezdravých myšlenek, který se zrychluje a zhušťuje.

„Nejdříve mě napadne, že ten nebo ten si o mně myslí něco špatného, k tomu se pak přidá pocit, že mě pomlouvá a snaží se mi uškodit. Na toho původního škoditele se v mé hlavě začnou nabalovat další lidé, kteří se rozhodli, že po mně půjdou. Skupinu si většinou vytvořím podle barev jejich oblečení a postupně ve mně převládá pocit, že mě chtějí zlikvidovat.“

Na otázku, zda si schizofrenik uvědomuje své „druhé bytí“, když takzvaně vystřízliví, Petr říká: „Já jsem si postupně uvědomoval, jakým blbostem ze své hlavy jsem věřil. A smál jsem se tomu.“

A jestli se děsí svých myšlenek? „Neřekl bych myšlenek, spíše konkrétních věcí, do kterých myšlenky promítám. Schizofrenik skoro nikdy nemá pocit, že by jeho myšlenky byly nereálné. Děsí se ale věcí, které z těchto myšlenek vyplývají. Takže například neděsí mě myšlenka ,jde po mně satanista‘, ale děsí mě konkrétní člověk, o němž si myslím, že satanista je,“ popsal Petr.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Spalničky se v Moravskoslezském kraji šíří dál. Už i mimo Ostravu

Případů spalniček je stále více.

Hygienici se od ledna snaží bránit šíření vysoce nakažlivých spalniček v regionu. Karanténou, očkováním i podáváním...

Taková hozená „Nohavica“ se musí zvednout, říká muzikant a bavič Krhut

Jiří Krhut byl původně angličtinář. Dnes se zcela věnuje showbyznysu

Bývalý učitel angličtiny, dnes bavič, skladatel a univerzální muzikant Jiří Krhut vyprodává Nohavicovu Heligonku. Ne,...

Růst cen zastavil v Hradci obnovu Národního domu. Lidé sepsali petici

V nevyužívaném podkroví Národního domu měly podle projektu vzniknout nové...

Devět podpisových míst s peticemi, letáky do všech domácností, speciální web. Lidé z Hradce nad Moravicí bojují za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz