Před 67 lety začaly boje o Ostravu. Byl to masakr, říkají pamětníci

  14:38aktualizováno  14:38
Před sedmašedesáti lety začala druhá fáze Opavsko-ostravské operace s cílem osvobození průmyslového centra. Na rozdíl od fáze první se bojů zúčastnili i vojáci 1. československé samostatné tankové brigády. A jak vyprávějí pamětníci, do moravskoslezské metropole jich dorazilo jen nemnoho z původního počtu.

Na blatníku sedí velitel tanku Mikuláš Končický, nad ním se o hlaveň opírá Josef Gregor. Ten ale o pár dnů později - před ostravskou radnicí - padl. | foto: Archiv MF DNES

Polské město Źory. Autem tam cesta z Ostravy netrvá ani hodinu. Před sedmašedesáti lety připadal 24. březen na sobotu. Jako letos. Pět minut po půl jedenácté dopoledne, v době, kdy se v mnoha domácnostech začal vařit oběd, se ozvala děla.

Těsně před nasazením do bojů o Ostravu. Zleva Jindřich Cilc, Jiří Porazík,

Těsně před nasazením do bojů o Ostravu. Zleva Jindřich Cilc, Jiří Porazík, Josef Carboch a Vladimír Palička.

A na německé pozice před městem pálila necelou hodinu. Pak střelba utichla a vystřídal ji rachot motorů. Do útoku vyrazilo čtyřiadevadesát tanků a samohybných děl, většina z nich, třiašedesát, patřila do svazku 1. československé samostatné tankové brigády.

Českoslovenští vojáci vyrazili osvobodit Ostravu. Tam se ale velkou oklikou dostali až o osmatřicet dní později, 30. dubna 1945. A cena za osvobození byla vysoká, brigáda ztratila 144 mužů a dvaapadesát tanků.

"Ráno 24. března byl vyhlášen poplach. Měli jsme se seřadit do pochodového proudu na silnici a čekat. Dlouho se nic nedělo a my nevěděli, kdy vyrazíme. Potloukal jsem se kolem tanku, když tu najednou slyším obrovský rachot.

Útok zahájil ohlušující rachot kaťuší

Vpravo i vlevo od nás byly umístěny kaťuše, což jsme nevěděli, a ty teď začaly střílet. Rychle jsem skočil do tanku a za chvíli přišel rozkaz vyrazit do útoku," vzpomínal před několika lety na začátek bojů tankista Alexandr Záslocký.

Útok ale nezačal tak, jak si vojáci představovali. Tanky překonaly říčku Rudu, projely průchody v minových polích a začaly se řadit k útoku. Na podmáčené louce ale osmnáct strojů zapadlo.

Podívejte se, jak amatérský fotograf zachytil boje o Ostravu

Opuštěná německá dělostřelecká baterie v Krásném Poli.

"Sjeli jsme ze silnice přímo do minového pole. Zavolal jsem na nabíječe, ať jde miny odstranit. Ale on mi odpověděl, byl to Slovák: ‚Pán rotný, zastreltě ma, nepojděm.‘ Nezbylo mi tedy nic jiného než vystoupit a ty miny rozmetat sám. Když to bylo hotovo, mávl jsem na řidiče, že může jet. Jenže v polovině pole zapadl. Bylo jaro, tím pádem všude plno bláta a nezapadli jsme tam jen my," popsal začátek útoku další z tankistů Bedřich Opočenský, který patřil k nemnoha z těch, kteří dojeli až do Ostravy, k Sýkorovu mostu.

V té době už tanky projely Źorami. Ale zadarmo to nebylo. Několik strojů hořelo, brigáda měla první raněné a padlé. "Okolo nás se odehrávalo hrozné divadlo. Dva naše tanky hořely a zatarasily cestu ostatním. V tom zmatku jsme nevěděli, kdo je kdo," popisoval scénu Jiří Porazík.

Zabitému veliteli tanku vybuchovaly náboje na těle

"Měl jsem otevřený poklop a těsně přede mnou vybuchl granát. Oslepilo mě to, a protože jsme byli zrovna v zatáčce, sjeli jsme do příkopu, kde nám spadl pás. Museli jsme vystoupit, Janko Zámečník vytáhl kulomet a odráželi jsme jeden útok za druhým. Naštěstí brzy přišla sovětská pěchota a společně jsme nepřítele zatlačili," doplnil Vladimír Palička.

Boje o ocelové srdce

Do večera postoupily tanky o několik kilometrů a zastavily se až u vesnice Szeroka. V té době už brigáda ztratila dvanáct mužů a šest strojů. Pět z nich se ale podařilo opravit.

"Ta vesnice se sice jmenuje ‚široká‘, ale spíše byla neskutečně dlouhá. Postupovali jsme jí pomalu a postupně přicházeli o jeden tank za druhým. Pamatuji si na tank velitele roty Romaniho. Dostal zásah pancéřovkou, a kdo mohl, vyskákal ven. Romani to nestihl, visel půlkou těla z věže, a když se plameny dostaly až k němu, vybuchovaly mu přímo na těle náboje do pistole, kterou měl u pasu. Popojeli jsme asi 150 metrů a dostali jsme to taky, naštěstí jsme se stačili dostat ven," uvedl Opočenský.

Do Ostravy dojelo jen několik tanků československého vojska

Na smrt svého velitele Romaniho si dobře pamatuje i Vladimír Palička, který jeho tank řídil. "Dostali jsme zásah přímo do věže, který Romaniho rozpůlil vejpůl. Vyskákali jsme ven a v tom jsem si všiml, že nám chybí velitel. Chtěl jsem ho vytáhnout, ale v rukou mi zůstala jen horní půlka těla. Opravdu to nebyl pěkný pohled," dodal Palička,

Boje trvaly celý týden. Brigáda se mezitím probila Wodzislawí a zastavila se u Rogowa, jen pár kilometrů od Bohumína. Tam se útok vyčerpal a jednotky musely nabrat nové síly.

Od 24. do 31. března ztratili českoslovenští vojáci celkem sedmadvacet tanků. Jednotky se pak zúčastnily třídenního neúspěšného boje u Tworkowa a pak byly staženy. Do bojů opět zasáhly 15. dubna, kdy se jim u Sudic podařilo překročit československé hranice. A za dalších patnáct dní pak několik posledních tanků přes Svinov vjelo do Ostravy.

Autor:

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Na Novojičínsku zemřeli při čelní srážce dvou aut čtyři lidé

Ilustrační snímek

Tragická dopravní nehoda se stala krátce před pondělní půlnocí na silnici I/48 mezi Novým Jičínem a Hranicemi. Po čelní...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Na dálnici u Frýdku zemřela osmnáctiletá řidička, vůz skončil v příkopu

V Janově Vsi na Mělnicku sjelo auto do rybníka Harasov. Na místě zasahují...

O život přišla v úterý večer osmnáctiletá řidička při jízdě po D56 poblíž Paskova na Frýdecko-Místecku. O rok mladší...

Ostravu čekají až tři roky bez dálnice. Zavře ji oprava zvlněného povrchu

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Na dva až tři roky se v Ostravě úplně zavře 18 kilometrů dlouhý úsek dálnice. Silničáři ho budou stavět celý znova....

Další z rubriky

Lidé v kraji odstavují desítky autovraků, stávají se útočištěm bezdomovců

Metropole je plná autovraků. (7.5.2019)

Dva roky trvalo lidem z odboru dopravy novojičínské radnice, než se jim podařilo odstranit auto dlouhodobě odstavené u...

Autobusové linky majitele Baníku ve třech městech převzala jiná firma

Ilustrační snímek

Firmy ČSAD Havířov, ČSAD Karviná a ČSAD Frýdek-Místek, patřící doposud do skupiny společnosti CIDEM Hranice, změnily...

Opravu polikliniky v Třinci pozdrželi rorýsi hnízdící pod střechou

Rorýs obecný je bravurním letcem.

Pacienti Nemocnice Podlesí v Třinci si opět zvykají na stavební ruch, který potrvá až do podzimu. Tento týden tam totiž...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz