Současnému i bývalým primátorům Frýdku-Místku hrozí čtyři a půl roku vězení

  9:45aktualizováno  9:45
Současný primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký, jeho předchůdci Petr Cvik a Eva Richtrová a dalších pět členů rady z roku 2009 stojí před soudem kvůli prodeji pozemků pro výstavbu rodinných domů. Podle státní zástupkyně se při něm dopustili zneužití pravomoci veřejného činitele.

Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD). | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Žalobkyně jim všem ve své závěrečné řeči navrhla nepodmíněné tresty v délce čtyř roků a šesti měsíců, včetně zaplacení způsobené škody.

Škoda, jak míní znalec, dosáhla 14,6 milionu korun. Podle původního návrhu se totiž měly pozemky prodávat za 350 korun za metr čtvereční, v radě se ale jejich cena snížila na 240 korun za zastavěný a 190 korun za nezastavěný pozemek. O prodeji za tuto cenu pak hlasovali zastupitelé. Drtivá většina byla pro.

Mezi důvody, proč by město mělo pozemky prodávat za nižší než odhadní cenu 350 korun za metr čtvereční, podle státní zástupkyně patřil fakt, že pozemky nebyly zasíťované.

„Za zasíťování pozemků město později zaplatilo přes 32 milionů korun, pozemky tak prodalo za zlomek nákladů,“ řekla státní zástupkyně ve své závěrečné řeči.

„Nebyla respektována cena 350 korun za metr čtvereční, nižší cena nebyla v rozporu se zákonem nijak odůvodněna, nebyl pro ni ani žádný důvod. Z toho vyplývá, že město bylo poškozeno,“ řekla.

Stejné tresty pro všechny radní, navrhuje žalobkyně

Další zajímavostí případu, jak řekla státní zástupkyně, bylo, že ačkoliv se záměr prodat pozemky zveřejnil až v červenci 2009, žádosti byly podávány již od ledna toho roku. 

„Většina žádostí byla stejná, lišila se jen datem, je v nich citována studie, která v té době ještě neexistovala,“ přiblížila.

O levné pozemky se tak podle ní mohli ucházet jen ti, kteří se o nich přednostně dozvěděli.

„Jednoho ze svědků, kteří u soudu vypovídali, na možnost koupě upozornil tehdejší předseda ČSSD v Raškovicích, dalšího pak úřednice z magistrátu,“ uvedla státní zástupkyně.

Soudní znalec odhadl celkovou škodu na 14,6 milionu korun. Metr čtvereční městských pozemků se podle něj měl v té době prodávat za 890 až 980 korun.

S takovou cenou za metr čtvereční, se způsobem, jakým byl znalecký posudek zpracován, ani s vinou jako takovou ale obžalovaní nesouhlasí.

„Trestné činy se nestaly, navrhuji, aby byli všichni zproštěni obžaloby, jde o nebezpečnou kriminalizaci výkonu samosprávy,“ řekl ve své závěrečné řeči advokát bývalé primátorky Evy Richtrové.

„Znalecký posudek je nepřezkoumatelný, nekonzistentní a nesprávný. Obdobně jako obžalovaní radní hlasovalo i 26 dalších zastupitelů, proč byli obviněni jen radní?“ ptal se.

Podobně se k případu vyjádřil i advokát Jiřího Zaorala. „Žaloba je postavena na principu kolektivní viny, nezkoumala, jaký kdo má podíl,“ řekl.

Státní zástupkyně navrhla všem obžalovaným stejný trest, jako nejaktivnějšího pak ve své závěrečné řeči popsala tehdejšího radního Miroslava Dokoupila z KSČM.

„Eminentní zájem projevoval náměstek Dokoupil, který při jednání rady vyjádřil podle svědkyně nevoli, že byl znalecký posudek na 350 korun zpracován,“ dokončila státní zástupkyně. 

Jednání v úterý pokračuje závěrečnými řečmi.

Nejčtenější

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

O bezdomovecká iglú je zájem i v zahraničí. Chtějí je i lidé s přístřeším

Pavla Klečková a Manu Chilaud dokazují, že do bezdomoveckého iglú se vejdou i...

Projekt bezdomoveckých iglú, který do Česka přivedla ostravská dvojice Pavla Klečková a Manu Chilaud, má za sebou první...

Liberec urval čtvrté finále v prodloužení a vyrovnal sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Hokejisté Liberce dokázali podruhé srovnat finálovou sérii Tipsport extraligy. Čtvrtý duel na ledě Třince rozhodlo až...

Žháři ve Vítkově útočili před deseti lety, Natálka musela na sto operací

Dvouletá Natálka na popáleninovém oddělení FN Ostrava-Poruba. (14. srpna 2009)

Stačí vyslovit jméno Natálka a mnohým se vybaví holčička, která málem zemřela po útoku žhářů ve Vítkově na Opavsku....

Asistenti přepravy se osvědčili, z ostravské MHD vykázali přes sto tisíc lidí

Každý desátý člověk jezdí po Ostravě hromadnou dopravou bez zaplacení. Vyplývá...

Dopravní podnik v Ostravě v dubnu před dvěma lety zavedl novou službu - asistenty přepravy. Jejich úkolem je mimo jiné...

Další z rubriky

Nejproblematičtější most kraje stojí v Ropici, trápí řidiče i obyvatele

Obloukový most v Ropici na Frýdecko-Místecku

Stále dokola musí stavaři opravovat obloukový most v Ropici na Frýdecko-Místecku, což způsobuje dlouhé kolony. Současná...

Kupec ArcelorMittal není důvěryhodný, máme záložní plán, řekl Babiš

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích

Premiér Andrej Babiš řekl poslancům, že vláda má připravený záložní plán pro případ, kdyby prodej ostravské huti...

Čapí pěstouni pečují po úhynu samce o dvě vejce z cizího hnízda

Ošetřovatelé museli po úhynu čapího samce v Bartošovicích na komín. Vejce z...

Uhynutí samce z čapího páru, který zahnízdil na komíně společnosti Uax v Bernarticích nad Odrou na Novojičínsku,...

Najdete na iDNES.cz