Zadržení podezřelých oznámil na tiskové konferenci v Ostravě ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Policie zatím podle něj nikoho neobvinila, ale v nejbližších hodinách zřejmě obvinění vznese. Upřesnil pouze, že jde o dvě osoby české národnosti, nikoliv cizince.
Není vyloučen ani návrh na vzetí do vazby. K motivaci a dalším podrobnostem odmítl krajský policejní ředitel cokoliv říci. „Až v dalším průběhu vyšetřování,“ konstatoval.
Farář: Jsou to bídní lidé
Podle informací iDNES.cz měla policie několik indicií, že požár nebyla nešťastná náhoda. Například to, že někteří lidé viděli kostelík chvíli před půlnocí, přičemž nezaznamenali žádný kouř, natož plameny. Ale už několik minut po půlnoci byl celý kostel v plamenech.
Pro faráře Kazimierze Plachtu byla informace o možných žhářích velmi smutná. „Ani se mi to nechce komentovat, jsou to bídní lidé,“ konstatoval.
Starostka Třince Věra Palkovská označila případné žhářství za zcela nepochopitelné. „Ještě bych se dokázala smířit s bleskem, technickou závadou nebo něčím podobným. Ale úmyslný čin? S tím se nelze srovnat. Stovky let tady kostel stojí. A teď...,“ konstatovala.
Požár kostel ze 16. století zcela zničil, zůstala z něj jen hromada ohořelých trámů.
Hodnota kostela je nevyčíslitelná
„Historická hodnota kostela v Gutech je nevyčíslitelná. Velmi hodnotný byl i mobiliář. Kostelík patřil mezi velmi zachovalé,“ konstatovala památkářka Romana Rosová z Národního památkového ústavu v Ostravě, která před třemi roky napsala knihu Dřevěné kostely na Těšínsku a severovýchodní Moravě.
Některé předměty uvnitř pocházely ještě z doby budování svatostánku.
Požár kostela v obci Guty.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Kostel byl postaven v roce 1563. V letech 2012-14 prošel rekonstrukcí za více než čtyři miliony korun. A průzkumy tehdy prokázaly, že mnohé z trámů jsou vskutku více než čtyři staletí staré.
Stavba byla pojištěná a hlídaly ji tři požární hlásiče. Ani ty však zkáze nezabránily.
„Problém je v materiálu a odlehlosti staveb. Velmi rychle se v těchto případech oheň rozhoří. Hasiči většinou s ohledem na vzdálenost nemají šanci přijet včas a něco zachránit,“ uvedl pro ČTK Václav Kotásek, vedoucí stavebního odboru ostravsko-opavské diecéze, která gutský kostelík vlastní.
Většinu nákladů na obnovu by měla pokrýt pojistka
Většinu nákladů na obnovu kostela v Třinci-Gutech by měla pokrýt pojistka, o další náklady je připraveno podělit se ministerstvo kultury a město, připravuje se také veřejná sbírka a počítá se s příspěvkem vlastníka památky, tedy místní farnosti.
„Z kostela z 16. století jsou zachovány kamenné a zděné části, posoudí se, zda lze zachránit některé velkoprofilové trámy,“ řekl ČTK náměstek ministra kultury pro řízení sekce kulturního dědictví Vlastislav Ouroda. Podle něj je ze všech zainteresovaných stran vůle dostat kostel v maximální míře do podoby před požárem.
Není jisté, zda se obnoví i inventář
Ouroda byl dnes se zástupcem Národního památkového ústavu (NPÚ) na místě. „Jel jsem tam s tím, že není ještě jisté, zda bude vůle památku obnovit v její původní podobě. Ale zdá se, že o tom není pochyb. Všichni jsou přesvědčeni, že je to správná varianta. My to velice vítáme,“ řekl ČTK.
O tom, zda se bude obnovovat pouze stavba, či také její inventář, se bude teprve rozhodovat, záleží zejména na vlastníkovi. „Možná je obnova i části výzdoby. Tam, kde se kovové prvky dají zrestaurovat, to naši muzejní konzervátoři i restaurátoři, které bychom mohli zaplatit z programu MK, dokážou obnovit. Ale pak jsou obrazy na plátně a s dřevěným rámem, ty nenávratně zmizely pryč. Pak je to otázka replik,“ vysvětlil.