Jan Bortel přichází vyslechnout rozsudek krajského soudu. Dostal devět let.

Jan Bortel přichází vyslechnout rozsudek krajského soudu. Dostal devět let. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Tresty za vypálený kostel v Gutech platí, žádosti o zmírnění soud zamítl

  • 93
Vrchní soud v Olomouci potvrdil třem mladým mužům tresty za zničení vzácného dřevěného kostela v třineckých Gutech. Ve vězení si odsedí od tří a půl do devíti let.

Platí tak prvoinstanční výrok Krajského soudu v Ostravě. Ten v červnu potrestal iniciátora požáru Jana Bortela devíti lety vězení, Jakuba Hurníka, který trojici ke kostelu přivezl, osmi lety. Nejmladší z party, který požár založil, vyfasoval tři a půl roku. 

Jeho identitu není možné zveřejnit, v době spáchání trestného činu mu totiž scházel den k plnoletosti (psali jsme zde).

„Tresty za daných okolností jsou adekvátní,“ řekl předseda odvolacího senátu Jiří Zouhar.

Soudci uznali, že trestní sazba je v případu velice přísná. Poukázali však také na souvislosti, například nevratné zničení památky s nevyčíslitelnou historickou hodnotou.

„Došlo k fatálnímu následku. Z malicherných příčin byl zničen kostel, který zde stál 450 let, přečkal třicetiletou válku, obě světové války a z nějakého rozmaru obžalovaných lehl popelem,“ zdůraznil předseda senátu.

28. června 2018

Podotkl, že kostel uchovával fresky z 16. a 17. století, které jsou nenávratně pryč. „Byl problém ocenit tuto stavbu, z historického pohledu neexistují žádné tabulky. Vyčíslena škoda je škoda čistě materiální a minimální,“ dodal Zouhar.

Proti prvoinstančnímu rozsudku ostravského soudu se odvolali jak všichni obžalovaní, tak i státní zástupce. Zatímco obžalovaní chtěli tresty zmírnit, žalobce pro jednoho žádal navíc zákaz řízení. Vrchní soud ale původní tresty potvrdil. 

Jednání bylo kvůli věku nejmladšího obžalovaného neveřejné, novináři se dostali pouze na vyhlášení rozsudku. Bortel v odvolání tvrdil, že neměli vážný úmysl kostel zapálit. Soudci to však vyvrátili s tím, že už loni v dubnu o zapálení nějakého kostela mluvil. 

Hořící kostel si natočili na mobil

Kontaktoval mladistvého, rozdělili si úkoly a nakoupili benzin. Bortel poté Hurníkovi vyplatil 4000 korun, uvedl Zouhar.

Soud nevyhověl ani odvolání Hurníka, který tvrdil, že nevěděl, co se chystá. Podle soudu to nebyla pravda a už na čerpací stanici věděl, proč se benzin čerpá, zadával trasu a dvojici na místo odvezl. Jeho obhájce po vynesení rozhodnutí novinářům řekl, že zváží dovolání.

Vzácný dřevěný kostel ze 16. století zapálili mladíci z Ostravska a Frýdecko-Místecka loni v srpnu. Bortel čin plánoval, domluvil se s Hurníkem, že mu bude k dispozici jako řidič, a s plánem na žhářský útok seznámil svého tehdy sedmnáctiletého kamaráda. 

Společně koupili benzin, který načerpali do čtyř plastových lahví. Nejmladší z nich poté tři lahve položil k zadní stěně kostela, benzin ze čtvrté rozlil na ně a kolem nich a škrtl zapalovačem. Jak kostel hoří, si natočili mobilním telefonem.

Kostel Božího Těla ze 16. století byl národní kulturní památkou. Požár způsobil na mobiliáři církevní památky škodu téměř 6,7 milionu korun. Škoda na budově kostela byla vyčíslena na 14 milionů. Na místě vznikne věrná replika, stavbu by z velké části měla zaplatit pojistka. 

Náklady spojené s mobiliářem by měla hradit sbírka vyhlášená radnicí v Třinci, jehož jsou Guty místní částí. Hrubá stavba nového kostela by měla být hotová příští rok.

2. srpna 2017

,