Pátek 25. září 2020, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. září 2020 Zlata

Podezřelému z Bohumína hrozí doživotí. Tvrdí, že chtěl rodinu postrašit

  9:01aktualizováno  16:04
Policie obvinila z vraždy a obecného ohrožení muže zadrženého v sobotu v souvislosti s požárem domu v Bohumíně. U soudu může dostat i doživotí. Oznámil to dozorující státní zástupce Michal Król. Obviněný řekl, že chtěl rodinu jen postrašit.

Lidé zapalují svíčky na pietním místě v Bohumíně k uctění obětí požáru bytu místního panelového domu. (9. srpna 2020) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Před polednem byl 54letý muž obviněn z vraždy a obecného ohrožení, za což mu hrozí až dvacet let vězení, případně výjimečný trest,“ konstatoval státní zástupce. Vzhledem k mimořádně závažným následkům není vyloučeno ani doživotí. 

Muž nyní leží v nemocnici, podle informací iDNES.cz se sám popálil, jeho stav však údajně není vážný. 

Žalobce i policie žádají soud, aby muže obviněného za požár v Bohumíně vzal do vazby. Hrozí podle nich útěk i případné opakování podobného zločinu. O vazbě by se mělo rozhodovat v úterý. 

Król také sdělil, že před zahájením trestního stíhání muž vypověděl, že obyvatele bytu chtěl postrašit. „Z dosud získaných informací vyplývá, že přímo v bytě nebyl. Jedna z poškozených osob otevřela, aniž věděla, kdo za dveřmi stojí. On toho měl využít, část hořlaviny vylil do bytu a po zavření dveří zbytek hořlaviny vylil na ně a zapálil,“ popsal státní zástupce.

U soudu může obviněný, který je nyní v nemocnici, dostat i doživotí.„Obviněnému muži hrozí trest odnětí svobody ve výši 15 až 20 let, popřípadě výjimečný trest,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková. 

S největší pravděpodobností za požárem stojí rodinné neshody. Uvedl to už dříve místostarosta Bohumína Igor Bruzl (ČSSD). Podle obyvatele domu Miroslava, který si v neděli s rodinou přišel pro své věci, jde o obrovskou tragédii.

„Známe ty lidi, kterým se to neštěstí stalo,“ uvedl. Podle něj šlo o tříčlennou rodinu s asi osmiletým chlapcem. V bytě údajně byla narozeninová oslava, na kterou přišly i děti sousedů z nižšího patra. Chlapci si podle něj spolu hrávali.

Obětem bylo od 8 do 73 let

Pravděpodobný motiv spočívající v dlouhodobých rodinných sporech potvrdili v pondělí i policisté, zároveň potvrdili informaci státního zástupce, že proti zadrženému muži vznesli obvinění. 

„Obviněnému je kladeno za vinu, že s rozmyslem si měl opatřit hořlavou látku, kterou měl v panelovém domě v Bohumíně na ulici Nerudova v 11. patře vlít do prostoru bytu a na vstupní dveře. Následně měl látku zapálit a tím došlo k požáru celé bytové jednotky. V bytě se v době požáru nacházelo více osob, jelikož zde probíhala oslava,“ uvedl státní zástupce.

Šest lidí, včetně tří dětí, zemřelo v bytě. Dalších pět lidí poté, kdy se snažili před ohněm uchránit skokem z domu. Celkem zahynulo 11 osob ve věku od 8 do 73 let. Zraněno bylo deset lidí včetně dvou hasičů a policisty.

Jeden z hasičů utrpěl podle informací MF DNES lehčí popáleniny na krku. V neděli ráno ho lékaři pustili domů. Druhý, dobrovolný, se nadýchal zplodin, z nemocnice byl propuštěn po ošetření ještě v sobotu.

Čtyři zranění zůstávají v nemocnici. Stav dvou z nich je velmi vážný. „Stav pacientů se nezměnil. Dva jsou umístěni na jednotce intenzivní péče ve velmi vážném stavu. Jeden z nich je napojen na plicní ventilaci,“ uvedla mluvčí ostravské fakultní nemocnice Petra Petlachová.

Zranění dalších dvou pacientů jsou méně závažná. „Nejsou v ohrožení života a jsou umístěni na běžném oddělení,“ uvedla. Zatím se podle ní ani u jednoho nepočítá s propuštěním do domácí péče.

Kraj zřizuje veřejnou sbírku

Krajští radní se v pondělí shodli na zřízení veřejné sbírky. Zároveň doporučili ke schválení zastupitelům Moravskoslezského kraje, aby na svém jednání v září odhlasovali vklad do této sbírky, a sice 100 tisíc korun za každého zemřelého a 50 tisíc za každého, kdo byl při požáru zraněn. 

„Vím, že peníze tuhle bolest neutiší, ale je to aspoň nějaká forma pomoci. Proto Moravskoslezský kraj zřizuje veřejnou sbírku, aby svou podporu, soustrast a sounáležitost mohli i svým příspěvkem vyjádřit všichni, kterých se událost sobotního podvečera dotkla,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a také znovu poděkoval složkám Integrovaného záchranného systému za profesionální zásah.

Výše příspěvku, kterou Moravskoslezský kraj do sbírky vloží, je určena stejným způsobem, jako v prosinci 2019 po střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Číslo účtu, na který budou lidé moci až do 15. září posílat své příspěvky, a na který pošle svůj vklad v případě schválení zastupitelstvem také kraj, bude zveřejněno v nejbližších dnech.

Autoři: , ,

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...