Úterý 29. září 2020, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. září 2020 Michal

Požár v Bohumíně: zemřelo 8 dospělých a 3 děti, mělo jít o žhářský útok

  18:12aktualizováno  22:58
V Bohumíně začal v sobotu odpoledne hořet byt v 11. patře panelového domu. Šéf moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček uvedl, že přímo v bytě uhořely 3 děti a 3 dospělí. Pět lidí pak vyskočilo z balkonu, když se snažili zachránit. Deset lidí se zranilo, mezi nimi i hasiči a policista. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák řekl, že požár vypadá na žhářský útok. To potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček.

„V odpoledních hodinách jsme měli nahlášený požár výškové budovy. Po příjezdu jsme zjistili, že došlo k požáru v jedenáctém patře a jeho rozšíření do dalšího patra,“ řekl mluvčí hasičů Lukáš Popp. V půl osmé večer hasiči oznámili, že požár je už uhašen.

„Začalo hořet v 11. patře, požár se rozhořel velmi intenzivně, nyní je zlikvidovaný. V bytě zemřeli tři dospělí lidé a tři děti, pět lidí vyskočilo z bytu ve snaze se zachránit, ale utrpěli zranění neslučitelná se životem,“ řekl šéf Moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček. Upřesnil tak původní informaci policie o deseti mrtvých, hasiči se také původně domnívali, že lidé vyskakovali z oken nad bytem, kde hořelo.

Vlček řekl, že chyběly desítky vteřin k nafouknutí záchranné matrace, aby hasiči mohli některé lidi zachránit. Zraněných je deset lidí, včetně dvou hasičů a policisty.

Pět jich záchranáři převezli do Fakultní nemocnice v Ostravě na Kliniku popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie. Tři z nich jsou na standardních pokojích, jeden je ve stabilizovaném stavu a jeden pacient je ve stavu vážném, lékaři ho museli operovat, ale nespecifikovali rozsah utrpěných popálenin. Ostatní zranění, kteří neutrpěli tak vážná zranění, byli převezeni do nemocnic v Ostravě, Karviné - Ráji a Havířově.

Svědkyně požáru: Viděla jsem pět lidí vyskočit, žhář se přiznal policii

„Probíhá intenzivní šetření okolností a příčin této tragické události,“ uvedla policejní mluvčí Karolína Bělunková. „Okolnosti nasvědčují tomu, že šlo o žhářský útok,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Policisté potvrdili jednoho zadrženého, vyšetřování bude pokračovat celou noc.

„Muselo dojít k explozi nebo k vhození velkého množství hořlavin“

Ministr vnitra Jan Hamáček večer v rozhovoru pro Českou televizi potvrdil, že šlo o žhářský útok. „Útok byl veden přes dveře. Muselo dojít k vhození velkého množství hořlavin nebo došlo k explozi. Policisté zadrželi pravděpodobného pachatele a jsou přesvědčení, že jsou na správné stopě,“ řekl ministr. Zřejmě mělo jít o vyřizování sousedských sporů. 

„Na místě zasahovalo celkem osm posádek zdravotnické záchranné služby, tři lékařské a pět nelékářských. V tuto chvíli na místě stále pracujeme,“ uvedl v půl osmé večer mluvčí záchranné služby Ladislav Lang.

Svědci z místa uvedli, že viděli několik lidí, jak vyskakují z oken bytu v jedenáctém patře panelového domu. „Hrůza. Slyšela jsem volání o pomoc až na dětském hřišti u Lidlu,“ napsala uživatelka sociální sítě komentář k záběrům zveřejněných na Facebooku. Panelový dům se nachází na Nerudově ulici v Bohumíně. 

Podle místostarosty Igora Bruzla více než 60 lidí z panelového domu bude muset strávit noc mimo domovy. Pokud nebudou mít kam jít, bude pro ně ubytování zajištěno, vrátit se budou moci nejdříve v neděli. Panelový dům je ve vlastnictví města.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Požár v Bohumíně s 11 oběťmi je nejtragičtější od roku 1990. Dosud byl nejhorší požár v říjnu 2010, kdy v Praze zemřelo devět bezdomovců. Osm obětí si vyžádal letošní lednový požár v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, stejně lidí zemřelo i v květnu 1995 při požáru v pražském hotelu Olympik.

Autoři: , ,

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...