Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvMinistři, v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS), během dne navštívili Opavu, Krnov a několik dalších postižených míst. Večerní tisková konference měla návštěvu kraje uzavřít.
Tradiční agendu, jako bylo vystoupení premiéra nebo ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), brzy zastínilo vystoupení hejtmana Moravskoslezského kraje Josefa Bělici. Ten se ostře pustil do ministra životního prostředí.
„Nechápu, jak může ministr životního prostředí napadnout skvělou práci starosty Krnova a primátora Opavy, kteří čtyři dny nespali a odvedli velký kus práce,“ zakončil své vystoupení hodnotící vládní návštěvu a situaci v kraji hejtman.
Zatopený Krnov i Opavu mohla ochránit přehrada. Jenže dodnes je jen v plánech |
„Evakuace v Opavě proběhla velmi dobře, evakuace v Krnově proběhla velmi dobře, a ono se to z tepla kanceláře kritizuje velmi snadno,“ pronesl Bělica a reagoval tak na pondělní ministrovo vyjádření k situaci v Krnově a Opavě.
Hladík: Krnov i Opavu jsme varovali předem
„Města jako Krnov nebo Opava jsme varovali dopředu. Už 24 hodin předem jsme věděli, jak velká by povodeň mohla být. Hydrometeorologové to přesně spočítali a musím říct, že se nemýlili ani o kousek,“ odpověděl ministr na dotaz, jaké problémy se při povodních objevily, s odkazem na dřívější vyjádření generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka.
Vlček se ohradil během nedělní tiskové konference krizového štábu: „Co se týče evakuačních center v Krnově, musíme si otevřeně říct, že nebyla ideálně zvolena. Některá z těch evakuačních center byla zatopena, což je záležitost, která jde primárně za krizovým štábem Krnova, to je třeba otevřeně říct,“ uvedl v neděli večer Vlček.
Nasadíme na úklid i vězně, naznačil hejtman „spláchnutého“ kraje Bělica |
V kritice velitel hasičů pokračoval: „Druhá záležitost, která se velmi negativně projevila, alespoň z našeho pohledu, je ta, že evakuace v Krnově byla poněkud zpožděná, ale ne vinou Integrovaného záchranného systému, ale krizových orgánů, které působí v tomto městě.“
Podle ministra Hladíka však nešlo o přímý útok na představitele obou měst postižených povodněmi.
„Musím říct, že mě to hrozně mrzí. Toto není čas na hádky,“ reagoval na hejtmanův výpad. „Starostové mají můj respekt. Jen jsem odpověděl na přímou otázku, na nikoho jsem neukazoval, na nikoho jsem neútočil.“
Následně se obořil zpět na svého politického oponenta: „S panem hejtmanem jsme seděli spolu ve vrtulníku a ani jednou se nezmínil. Opakovaně jsem panu hejtmanovi volal a psal mu esemesky. Ani jednou se neozval,“ dodal Hladík.
Vlček: Evakuační centrum vybírá obec
Střet mezi vládním a opozičním politikem sledoval z bezprostřední blízkosti i Vladimír Vlček. K politickému sporu ani ke svým dřívějším výrokům se však nechtěl vyjadřovat. „Nezlobte se, nebudu to komentovat, poslali jsme k tomu už dříve vyjádření,“ reagoval na dotaz redakce.
Dvě řeky zalily čtyři pětiny Krnova. Horší než povodně 1997, zoufají si místní |
„Otázka výběru evakuačních míst je primárně věcí příslušné obce nebo města. Samozřejmě je nutné v případě povodně preferovat taková místa, která nejsou v záplavové oblasti. Stanovisko příslušného krajského HZS pro danou obec, pokud je vyžádáno, má zpravidla doporučující charakter,“ odpověděla už dříve tisková mluvčí HZS Klára Ochmanová na dotaz MF DNES týkající se toho, jaký vliv má HZS na volbu evakuačních míst jednotlivých měst při schvalování protipovodňových plánů a zda hasiči Krnovu dříve doporučili změnu těchto plánů.