V případě potřeby tak podle náměstka Boháče krizový štáb okamžitě uvidí všechna ohrožená místa a objekty, profily vodních toků, způsoby zabezpečení ochranných prostředků a dopravy, včetně kontaktů na povodňové komise sousedních obcí, správce vodních toků a stupně povodňové aktivity.
Současně s digitalizací plánů byl obnoven a doplněn jednotný systém zvukového varování a vyrozumění o blížícím se nebezpečí.
„Pořídili jsme 88 elektronických sirén, z nichž šest jsme nechali umístit v nových lokalitách, které dosud nebyly varovným signálem pokryty,“ uvedl Boháč.
Odra už snad nepřeteče, Pudlov se nakonec protipovodňové hráze dočká |
Konkrétně se podle něj jedná o oblasti Michálkovice, Nová Bělá, Nová Ves u Ostravy, Polanka nad Odrou, Svinov a Slezská Ostrava. „V rámci projektu byly pořízeny také tři elektronické mobilní sirény, které můžeme použít dle aktuální situace na území celého města,“ dodal Boháč.
Modernizován byl rovněž systém pro přímé předávání informací mezi lidmi v terénu, pokud by jiná komunikace selhala, a renovace se dočkaly i sirény, které již ve městě jsou. Celý varovný systém pak odborníci nově zabezpečili proti případnému zneužití.
Náklady na inovaci protipovodňového systému přesáhly 39 milionů korun, z toho 24 miliony zaplatila Evropská unie, zbývající část město a Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje.
Lokální záplavy postihly v kraji například Havířov v roce 2016
1. června 2016 |