Ostrava se pustila do plošného čipování psů, což mnoho lidí odmítá. Ilustrační snímek

Ostrava se pustila do plošného čipování psů, což mnoho lidí odmítá. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Očipovat psa odmítá asi třetina Ostravanů. Postihu se děsit nemusejí

  • 35
Všichni psi hlášení v Ostravě musí mít od začátku roku čip. Městskou vyhlášku, která to nařizuje, však nejméně třetina pejskařů bojkotuje. Pokud jim však pes neuteče, postihu se bát nemusejí. Cílené kontroly strážníci nechystají.

Jorkšírka Nela spokojeně žije v Ostravě devátý rok, kříženec Tim pátý. Majitelé je milují. Do loňska za ně městu platili, pak je ale přihlásili jinam. Proč? Nevadí jim vysoké poplatky, ale čipy.

A nejsou sami. Kontroverzní vyhlášku obchází nejen spoluautor petice proti čipování, penzista Petr Hadaščok, který se znovu pokusí prosadit její zrušení na zastupitelstvu města 19. února. Společně s ním ji bojkotuje víc než třetina majitelů psů v krajském městě.

Vyhláška o čipování

Psi žijící v Ostravě (kromě štěňat do tří měsíců) musí mít od 1. ledna čip nebo tetování (pořízené do konce roku 2012). Povinnost neplní třetina chovatelů. Hrozí jim za to pokuta na místě do výše tisíce korun, ale ve správním řízení až 30 tisíc. Riziko je ale malé. Hříšníky nikdo nehledá.

Tuhle krabičku s čipem předali ostravskému primátorovi loni v dubnu zástupci petičního výboru proti plošnému čipování psů.

"Ze zhruba 24 tisíc přihlášených psů máme zatím v evidenci 15 089 psů s čipem nebo uznaným tetováním," potvrzuje mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Zatímco v některých obvodech už splnily povinnost přes dvě třetiny majitelů psů, tak třeba v centru města se do čipování nehrnou.

"Registrujeme 7 045 psů, z toho 4 958 je dnes označených čipem nebo tetováním," řekl v pondělí mluvčí Ostravy-Jihu Michael Kutty.

Podobná situace je v Porubě. "Ze 4 259 evidovaných psů má čip 2 767 a dalších 148 je označeno tetováním," říká Hana Kremerová.

Přestože křížence Tima odhlásili jeho majitelé z Poruby, počet evidovaných psů právě tam loni narostl o 250. Asi to souvisí s velkorysejším příspěvkem na čipování. "Lidé, kteří městu nic nedluží, mohou obvod žádat o dar ve výši až 500 korun," říká Hana Kremerová.

Naproti tomu Moravská Ostrava a Přívoz nabízí jako bonus za čipování psů jen dvousetkorunovou slevu z ročního poplatku a sáčky na exkrementy. I to je asi důvod, proč k veterináři zatím nedorazila zhruba polovina chovatelů. "Evidujeme 2 084 psů, z toho je očipovaných jen 1 002," říká mluvčí centrálního obvodu Jana Pondělíčková.

Hříšníky nikdo hledat nebude

Radní obvodů shodně tvrdí, že na povinnost vyplývající z vyhlášky upozorňují chovatele psů na svých webových stránkách a v radničních zpravodajích. Netají ale, že hříšníky nijak aktivně oslovovat ani postihovat nebudou. "Je to jejich problém, riskují, že zaplatí pokutu," míní mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu.

Podobně to vidí i radní v Mariánských Horách a Hulvákách, kde zatím nemá čip 343 psů z evidovaných 967.

"Nejsme zastánci povinného čipování a říkáme to už od doby, kdy zastupitelé města vyhlášku schválili. Kdo chtěl, mohl si dřív pejska očipovat dobrovolně, nepotřeboval k tomu žádné nařízení. Ale žijeme v právním státě, kde je potřeba vyhlášky respektovat, proto vyzýváme pejskaře, aby vyhlášku neporušovali a vyhnuli se případnému finančnímu postihu," říká místostarosta Jiří Boháč.

Pokuta hrozí vysoká - od strážníka do tisíce korun, ale ve správním řízení až 30 tisíc. Riziko pro pejskaře je však paradoxně velmi malé.

"Zatím řešíme jen jeden případ pokuty. Cílené kontroly čipů neděláme, ani nechystáme," netají mluvčí Městské policie Ostrava Vladimíra Zychová. Podotkla jen, že nárazově je třeba udělají, když je ke spolupráci přizvou obvody.

Pokuta tak nyní fakticky hrozí jen tomu, kdo psa ztratí nebo je přistižen při přestupku, například když neuklidí psí exkrementy.

"Máme 16 čteček čipů. Slouží hlavně ke kontrole zatoulaných psů. Od 1. ledna jsme jich odchytili 75 a z toho 34 vrátili majitelům, protože měli čip," líčí Zychová.