Pomník studénecké železniční tragédie bude možná odhalen 8. května

  17:10aktualizováno  17:10
Přesně čtvrt roku před třetím výročím vlakového neštěstí ve Studénce na Novojičínsku může být blízko místa střetu rychlíku Comenius se spadlým mostem odhalen pomník. Iniciátorům pietního místa se podařilo překonat všechny peripetie, hlavní roli teď sehrají dláta sochaře Miroslava Rybičky.

Sochař Rybička s rozdělaným pomníkem studénecké tragédie (vlevo vzadu). | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Pomník měl podle původních plánů na místě tragické nehody stát už do konce roku 2009. Termín se však neustále posouval kvůli složité administrativě, nedostatku financí nebo počasí. Nesnáze se podařilo překonat a na pomníku se intenzivně pracuje.

"Základy, které jdou metr do hloubky, jsou hotové. Na svém místě je i základní podstavec, na který přijde velká čelní deska," uvedl Rudolf Svoboda z občanského sdružení Comenius 2008 Studénka, které vzniklo kvůli urychlení stavby pomníku.

Co se ve Studénce stalo

Rychlík Comenius narazil v pátek 8. srpna 2008 na trati ve Studénce do zřícené mostní konstrukce.

Strojvedoucí stačil rychlost soupravy snížit, ale přesto zemřelo osm lidí a téměř sto bylo zraněno. Odškodnění obětí stále probíhá, České dráhy zatím vyplatily 98 poškozeným přes dvanáct milionů korun. Vyšetřování neštěstí trvalo více než dva roky.

Z obecného ohrožení se bude u soudu zodpovídat deset lidí.

Veškeré práce zajišťuje zkušený akademický sochař Miroslav Rybička z nedalekého Jistebníku, který počítá s tím, že své dílo odhalí tři měsíce před třetím výročím neštěstí, tedy 8. května.

Sochař je připraven na dokončení díla

 "Právě pracuji na znázornění okamžiku střetu, té hrůzy. Hodně to na mě zapůsobilo," říká sochař. "Jakmile mi přivezou železo, vylijeme formu na čelní desku betonem. Nachystané na odlévání mám už i písmena, ze kterých budou křestní jména obětí nehody," doplnil.

"Pomník nás nakonec vyjde zhruba na 180 tisíc korun, jeho hodnota však bude daleko vyšší," podotkl Rudolf Svoboda s tím, že uměleckou práci dává Rybička sponzorským darem a účtuje si jen nezbytně nutné náklady na materiál.

Vznik pietního místa výrazně podpořily také České dráhy, které poskytly pozemek i peníze. "Na výstavbu pomníku šlo šestadvacet tisíc korun z prodeje velkoformátových plakátů. Tento týden jsme přispěli dalšími dvaatřiceti tisíci, výtěžkem z prodeje pohlednic," uvedla mluvčí Drah Kateřina Šubová.

Dvouměsíční lhůta na dokončení pomníku je podle ní reálná: "Pokud se všechno zdaří, věci půjdou podle plánu a nepřekvapí nás například vytrvalé deště nebo jiné problémy, myslím si, že se termín dá zvládnout."

Sochař Rybička u makety památníku neštěstí ve Studénce. (3.7.2009)

Sochař Rybička u makety památníku neštěstí ve Studénce. (3.7.2009)

Sdružení Comenius je opatrnější: "Slavnostní odhalení připravujeme, na výročí nehody bude pomník rozhodně hotový. A to je dobře, lidé se na to místo vrací a vzpomínají," řekl Svoboda.

Soud se uskuteční v Ostravě

Myšlenku odhalení pomníku považuji za velmi vhodnou i cestující z rychlíku Comenius. "Myslím si, že všichni máme zakódované, že se na místo nehody budeme vracet, také proto jsem o pomník velice stála," řekla zdravotnice Naděžda Tomečková, která do příjezdu záchranářů ošetřovala zraněné. Za svou pohotovost a profesionalitu získala čestné uznání prezidenta republiky.

 Třetí výročí železničního neštěstí ve Studénce by mělo být nejen ve znamení nového pomníku, ale také soudu s viníky neštěstí. Ten zřejmě začne na přelomu května a června v síni ostravského Krajského soudu. Obžalováno je deset lidí hlavně ze stavebních firem, a to z obecného ohrožení z nedbalosti.

Autoři: ,

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Předškoláci si osahají nářadí a poznají řemesla, kurzy zaplatí město

Ilustrační snímek

Nápad ředitelky jedné z mateřských škol slavil tak velký úspěch, že už za dva týdny se začnou ostravští předškoláci z...

Přibývá spalniček. Karanténa hrozí i lidem sedícím ve stejné čekárně

Typická vyrážka, která se při spalničkách objevuje po celém těle.

Hygienici v Moravskoslezském kraji evidují jen za poslední měsíc šest pacientů se spalničkami, což je tolik jako za...

Pro šestnáctiletou lyžařku s poraněnou páteří letěl do Jeseníků vrtulník

Záchranáři jeli a letěli na Ovčárnu k vážně zraněné lyžařce.

K mladé lyžařce letěl ve čtvrtek dopoledne vrtulník záchranářů. Šestnáctiletá dívka upadla při lyžování v areálu...

Advantage Consulting, s.r.o.
.NET/C# Developer

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz