Politický masakr v ostravské ČSSD. Strana sestavuje radniční kandidátky

  14:14aktualizováno  14:14
Hádky, podrazy, boj kdo s koho. Nepřátelství uvnitř ostravské ČSSD právě vrcholí na obvodních konferencích. Ty totiž schvalují kandidáty do komunálních voleb. A zájemců je víc než volných míst.

Adam Rykala podle některých přivádí do ostravské ČSSD nové tváře, podle jiných jen dosazuje své příbuzné a oblíbence. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Šéf ostravské ČSSD Adam Rykala může být spokojený. Daří se mu to, co si předsevzal - dostat na kandidátky nové tváře, ženy. Jeho odpůrci ale zuří a nešetří kritikou. Podle nich spustil "masakr".

"Zařízli Sibinského i Planku, který měl být lídrem. Místo něj zvolili lídryní neznámou Válkovou, která nemá s komunální politikou zkušenosti," tvrdí naštvaní členové ČSSD v Ostravě-Jihu.

Rykala nesouhlasí. "Věra Válková, 56letá projektantka, se angažuje v místní organizaci, krajském výkonném výboru strany a také jako členka komise pro územní plánování ve výboru krajského zastupitelstva. Věřím, že jako nová krev vnese do správy obvodu svěží vítr. Ona i další lidé z kandidátky mají dost odvahy bojovat se vším, co spousta občanů kritizuje," říká mladý poslanec.

Angažmá rodiny

  • Adam Rykala - poslanec (člen dvou výborů, dvou podvýborů, tří komisí), zastupitel kraje, šéf OVV ČSSD, kandiduje do Ostravy-Jihu
  • manželka Renáta Rykalová - zastupitelka kraje,  členka dvou komisí
  • tchyně Eva Petrašková - zastupitelka Jihu, zastupitelka města, zastupitelka a radní Jihu, členka několika komisí a dozorčích rad
  • její druh Ivan Tomášek - zastupitel Jihu, člen dvou komisí při zastupitelstvech města a kraje

"Zvolení do pozice lídra si velmi vážím, neboť se mi díky tomu otevírají nové možnosti, jak realizovat změny pro lidi. To je důvod, proč jsem do politiky vstupovala," uvádí Válková s tím, že se chce zaměřit na efektivní zacházení s rozpočtem i bezpečnost obvodu.

Končí Kajnar, Sibinský, Havlíček, Maštalíř...

Rušno je ale i v dalších částech města. "Zvolili lídryni a pak část delegátů včetně starosty Maštalíře opustila sál na protest proti tomu, že se na volitelné místo nedostal kromě Jelonkové žádný ze současných zastupitelů," sdělují si pro změnu straníci o dění ve Slezské Ostravě. A tak by se dalo pokračovat...

Všechny kandidátky ČSSD ještě hotové nejsou, ale už teď je jasné, že největší ostravské obvody čekají velké změny. Z radnic zmizí nejen primátor Petr Kajnar, kterého strana nedávno vyloučila, řada starostů, například Karel Sibinský (Jih), Jiří Havlíček (Moravská Ostrava) či Antonín Maštalíř (Slezská Ostrava), ale i podstatná část radních a zastupitelů.

"Dějí se nestandardní věci," říká Petr Zezulčík, předseda místní organizace ČSSD Slezská Ostrava a radní obvodu, který na konferenci opustil sál hned po volbě lídryně, současné radní Barbory Jelonkové. S ním odešli všichni zástupci jeho organizace i starosta a senátor Antonín Maštalíř, který na Slezské Ostravě vede místní organizaci sociálních demokratů z Kunčic a Kunčiček.

"Nemáme nic proti lídryni, je zkušenou političkou, může být dobrou starostkou. Vadí nám nedůstojný způsob, jakým sestavovala kandidátku, a hlavně to, že na volitelná místa se kromě ní nedostal žádný současný zastupitel," shodli se Zezulčík s Maštalířem.

Mladí se snaží zbavit starších, říká Maštalíř

Radními se tak podle nich mají stát lidé, kteří o práci pro město nemají potuchy, u jednoho navíc hrozí střet zájmu kvůli jeho podnikání... "Někteří kandidáti nesplňují předpoklady podle paragrafu sedm stranického řádu pro přípravu voleb. Upozorníme na to okresní výkonný výbor, ale asi neuspějeme, když jeho členkou je paní Jelonková, která prosadila svou," říká Zezulčík.

"O mě nejde, mám svůj věk a práci v Senátu, takže už jsem kandidovat nechtěl. Ale není normální, když se do čela kandidátky nedostane žádný ze zastupitelů kromě lídryně a nejsou v ní rovnoměrně zastoupeny všechny místní organizace strany z obvodu. Navíc se zdá, že se mladí sociální demokraté snaží zbavit všech starších. To ale straně uškodí v očích voličů," dodal Maštalíř.

Antonín Maštalíř (ČSSD) slaví své vítězství nad Lianou Janáčkovou ve druhém kole senátních voleb.

Starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř.

Rykala obvinění odmítá a změny hájí. "Hodnotí se práce zastupitelů za čtyři roky. Kdybych měl zmínit třeba členy ČSSD ze Slezské Ostravy, kteří byli v tomto volebním období vidět, vybavuji si jen paní Jelonkovou a pana Maštalíře. Pokud se členové strany rozhodli, že zkusí nové tváře, není třeba za tím vidět nic špatného. Když dosavadní zastupitelé získají důvěru straníků, mohou se na kandidátku příště vrátit," uvádí Rykala.

Toho, že strana pod jeho vedením utrpí v Ostravě při volbách citelné ztráty, se ale bojí i starosta Ostravy-Jihu Karel Sibinský. Proto se chce obrátit na předsedu strany Bohuslava Sobotku. "Měl by vědět, co se tu děje," říká Sibinský, který je ve straně 24 let, z toho posledních osm let je starostou.

Starosta Ostravy-Jihu až na devadesátém místě

Se Sibinským jako lídrem získala ČSSD před čtyřmi lety na Jihu rekordních 43 procent hlasů a díky tomu pouze v tomto obvodě i nadpoloviční počet křesel v zastupitelstvu. Přesto teď strana vyšoupla Sibinského mezi náhradníky, a to až na 90. místo, což mu nedává žádnou šanci. Důvod? Podle starosty jediný: Rykalovy ambice.

"Na lídra jsem rezignoval, ale kolegové mě opakovaně navrhli na volitelné místo. Rykala mi ale nechtěl dát ani poslední 45. místo, abych členy jeho klubu nepřeskočil díky preferenčním hlasům," říká Sibinský.

Bývalý starosta Ostravy-Jihu Karel Sibinský.

Starosta Ostravy-Jihu Karel Sibinský.

Lídryní v obvodě se stala Věra Válková, která dosud nebyla ani členkou zastupitelstva. Dvojkou kandidátky je Adam Rykala, čtyřkou jeho tchýně Eva Petrašková a prakticky na všech čelních místech jsou Rykalovi příznivci.

"Rykala už sedí v parlamentu a krajském zastupitelstvu, ale to mu nestačí. Na čelním místě kandiduje do obvodu a chce i do města. Dělá si z politiky výnosný rodinný podnik. V zastupitelstvech jsou i jeho manželka, tchýně Eva Petrašková a její druh Ivan Tomášek," líčí Sibinský.

Rykala: Mí příbuzní mají důvěru strany

Rykala říká, že v politické aktivitě rodiny nevidí žádný problém. "Moji příbuzní mají stejně jako já důvěru členů strany, kteří je nominovali, i voličů. A například paní Petrašková je zkušená komunální politička, v tomto volebním období byla nejaktivnější zastupitelkou."

Naštvaní straníci ale tvrdí, že Rykala nabízí místa na kandidátkách jen svým přátelům a příznivcům za odměnu. "Třeba za zrušení organizace v Zábřehu," říká Sibinský. V podstatě tak potvrzuje názor primátora Petra Kajnara, že z ostravské ČSSD se pod vedením Rykaly stává "mafie".

"Vedení mluví o demokracii, o nové straně s novými tvářemi, ale nikdo nevidí, že Rykala si ve skutečnosti jen upevňuje vlastní moc," dodal městský zastupitel za ČSSD Aleš Boháč.

Rykala se ale snaží kritiku vůči schváleným kandidátkám krotit. Nové tváře mají podle něj straně pomoci uspět v konkurenci novějších subjektů, jako je hnutí ANO nebo Ostravak. "Očekáváme, že do voleb taky půjdou s neokoukanými lídry," uvedl.

A třeba fakt, že se na kandidátku nedostal současný starosta Jihu, zdůvodnil tím, že Sibinský už před čtyřmi lety na konferenci řekl, že se o post starosty uchází naposledy. Definitivně mimo kandidátku se ale Sibinský podle něj dostal po pátečním zasedání výboru ČSSD v Ostravě-Jihu, kde ho při hlasováních podpořil jen jeden až dva straníci z devíti přítomných. Svou pozici na druhém místě kandidátky pak zdůvodnil tím, že Ostrava-Jih je pro něj srdeční záležitost.

Nejčtenější

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Ostrava - Liberec 2:1, hosté snížili až v závěru, k výhře pomohl i Baroš

Fotbalisté ostravského Baníku se radují z branky do sítě Liberce.

Ostravští fotbalisté udělali rozhodují krok k elitní šestce, která po skončení základní části bude hrát nadstavbu o...

Za nadávky rozhodčímu roční zákaz hokeje. Sudí provokoval, brání se hráč

Hokejový rozhodčí - ilustrační foto

Během druholigového utkání neudržel kopřivnický útočník Robin Gebauer nervy na uzdě. Z trestné lavice mrštil po...

Další z rubriky

Pádu mostu ve Studénce se dalo mnohokrát zabránit, řekl soudu znalec

Okresní soud v Novém Jičíně začal znovu projednávat železniční tragédie ve...

Okresní soud v Novém Jičíně začal znovu projednávat pád mostu, který se v srpnu 2008 ve Studénce zřítil před...

Další a další projekce. Příběh uhlím zničené Karvinné podeváté vyprodá kino

Amatérští filmaři při natáčení dokumentu O zaniklé Karvinné

Amatérští filmaři měli původně za to, že dokument O zaniklé Karvinné zaplní sál kina jen jednou. Jenže zájem místních...

Karvinští hasiči zachránili psa, propadl se ledem a skončil na ostrůvku

Karvinští hasiči zachránili psa Artuše, propadl se ledem a skončil na ostrůvku....

V neděli vyjeli patnáct minut po půl třetí odpoledne karvinští hasiči k záchraně psa do místní části Fryštát. Staford...

Najdete na iDNES.cz