Rychvaldu hrozí ztráta tří milionů. Policie prověřuje chybu úředníků

  8:18aktualizováno  8:18
Ačkoli Rychvald na Karvinsku je malé město, které působí klidným dojmem, na tamní radnici je docela dusno. Městu, které se může chlubit speciálním dotovaným taxíkem pro seniory nebo nově otevřeným privátním Senior Parkem, hrozí ztráta několika milionů kvůli chybě úředníků.
Neobvyklostmi ve smlouvách při výstavbě kanalizace v Rychvaldu se na základě podnětu občanky zabývá policie. (ilustrační snímek)

Neobvyklostmi ve smlouvách při výstavbě kanalizace v Rychvaldu se na základě podnětu občanky zabývá policie. (ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

"Nedávno jsme museli kvůli chybě úředníků vracet téměř 400 tisíc korun z dotací na rekonstrukci radnice. A další statisíce korun jsou stále nedořešené," přiznává starostka Šárka Kapková, která byla zvolena v barvách ČSSD, ale později ji strana vyloučila.

Na město se přitom žene další, ještě větší pohroma. Hrozí mu, že tentokrát ho úřední pochybení může přijít až na tři miliony korun. Na možné porušení zákona upozornila místní obyvatelka Hana Jakubková. Na její podnět už počínání radnice prověřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ministerstvo zemědělství i policie.

Zřejmě nejméně jeden z dodatků se změnil na smlouvu

Hana Jakubková se obává, že město bude muset vracet státu dotaci na kanalizaci v Bohumínské ulici. Podle ní starostka porušila zákon o veřejných zakázkách a chybu chtěla nedávno odstranit dalším porušením zákona.

"Loni v květnu vybrala rada města pro podlimitní veřejnou zakázku firmu Horstav Olomouc. Ta měla udělat kanalizaci za 6,2 milionu. Ale později se cena kvůli vícepracím zvedla formou dodatků ke smlouvě o čtyřicet procent. Přitom legislativa připouští navýšení nákladů maximálně o dvacet procent," říká Jakubková.

Dodala, že starostka se dodatečně snažila chybu napravit tím, že nejméně jeden z dodatků změnila na samostatnou smlouvu. Tak poklesla cena víceprací. "Tento krok budí podezření, že šlo o zahlazování trestné činnosti," říká žena, která podala podnět policii i dalším institucím.

Starostka Kapková i místostarosta Rychvaldu Ladislav Sitko (TOP 09) nad jejími výroky a kroky jen nechápavě kroutí hlavou, podezření označují za zcela nesmyslná, navíc oba mluví o udavačství...

V pozadí boje údajně bývalý starosta Absolon

Podobný názor jako Jakubková ale sdílejí i opoziční zastupitelé, například bývalý starosta Jiří Absolon (ČSSD). "Městu skutečně hrozí, že bude vracet celou dotaci na kanalizaci," míní Absolon.

Podle radních je to nejspíš právě on, kdo stojí v pozadí kritiky jejich práce. "Dotace, které jsme museli vracet, a další peníze, které ještě budeme muset platit, se týkají zakázky z dob, kdy právě on vedl radnici," vysvětluje Šárka Kapková.

Úřednice, která se tehdy dopustila chyby, už na radnici nepracuje. Starostka nicméně připouští, že i současný úředník chyboval.

"Měli jsme dobrý úmysl. V projektu, který připravili naši předchůdci, chyběly kanalizační přípojky. Abychom pak nemuseli znovu rozkopat cestu, kterou teď opravuje kraj, přidali jsme je k projektu. Chybou úředníka ale nebyla na tuto práci sepsána nová smlouva, pouze dodatek. Když jsme problém zjistili, sami jsme hned podnikli kroky k nápravě a oslovili ministerstvo. Nečekali jsme na ničí podněty," vysvětluje Kapková.

Ví už, kdo chybu zavinil, ale zatím to neřeší. "Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Počkám, jak vše dopadne, pak to budu řešit," říká Kapková. Na výsledný verdikt si ale budou muset obyvatelé Rychvaldu počkat ještě nejméně několik týdnů.

Policie kompletuje podklady pro vyšetřování

 "Případ dostalo na stůl oddělení hospodářské kriminality v Karviné. V tuto chvíli můžeme říci jen to, že kriminalisté potřebují zkompletovat všechny podklady, které jsou k dispozici, a teprve až je vyhodnotí, rozhodnou, zda jsou naplněny skutkové podstaty trestného činu. Teď to ještě nikdo posoudit nemůže," uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Podotkla, že podobných případů zatím řešili na Karvinsku málo. "Někdy se kriminalizují věci, které by měly řešit jiné orgány než policie," nastínila.

Také mluvčí ministerstva zemědělství a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže potvrdili, že jejich odborníci už prověřují podklady.

"Výsledky budeme mít do měsíce," řekl mluvčí ministerstva Jan Žáček. "Pokud úřad porušil podmínky, předáme vše finančnímu úřadu. Ten může za porušení rozpočtové kázně vyměřit příjemci dotace pokutu i penále a nařídit odvod části nebo celé dotace," dodal Žáček.

V Rychvaldu na Karvinsku se vedou politické boje.

V Rychvaldu na Karvinsku se vedou politické boje.

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Na Novojičínsku zemřeli při čelní srážce dvou aut čtyři lidé

Ilustrační snímek

Tragická dopravní nehoda se stala krátce před pondělní půlnocí na silnici I/48 mezi Novým Jičínem a Hranicemi. Po čelní...

Čápy na Opavsku otrávil jed na hraboše, použití chemie potvrdil rozbor

Uhynulý čáp bílý na Opavsku nejspíše snědl hraboše, který se otrávil jedovatou...

Jed na hraboše Stutox II otrávil čápy na polích na Opavsku. Dvojice ptáků, k nimž tam ve středu vyjížděli lidé ze...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Ostravu čekají až tři roky bez dálnice. Zavře ji oprava zvlněného povrchu

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Na dva až tři roky se v Ostravě úplně zavře 18 kilometrů dlouhý úsek dálnice. Silničáři ho budou stavět celý znova....

Další z rubriky

Beskydskou obec trápí hustá doprava, občané žádají semafory i přechody

Náměstíčko v Čeladné na Frýdecko-Místecku.

Starousedlíkům i přistěhovalcům v Čeladné na Frýdecko-Místecku vadí příliš hustá a nebezpečná doprava. Žádají nápravu...

Lidé v kraji odstavují desítky autovraků, stávají se útočištěm bezdomovců

Metropole je plná autovraků. (7.5.2019)

Dva roky trvalo lidem z odboru dopravy novojičínské radnice, než se jim podařilo odstranit auto dlouhodobě odstavené u...

Převrhli i kočárek s dítětem, vzpomíná žena na zásah po pietě v Havířově

Unikátní fotografie pořízená 21. srpna 1969 z balkonu jednoho z domů na...

Před půl stoletím bylo v tehdejším Severomoravském kraji kromě Ostravy a Opavy nejvíce rušno v Havířově. V nejmladším...

Adecco spol. s r.o.
Servisní technik Hranice, přímo pod kmen

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 38 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz