Policisté obvinili bývalé radní Ostravy-Jih kvůli sečení trávy

  9:18aktualizováno  9:18
Po korupční kauze Dědic padla v Ostravě další obvinění kvůli veřejným zakázkám. Policie obvinila dvanáct bývalých radních obvodu Jih za drahou údržbu zeleně, kterou vysoutěžili v letech 2007 a 2010.

Mezi obviněnými je i bývalý starosta Ostravy-Jih Karel Sibinský (ČSSD). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Někteří byli v šoku, další s lehkou nadsázkou říkají, že málem dostali infarkt, když minulý týden ve čtvrtek ráno zvonili u jejich domovních dveří policisté a předávali jim obvinění.

Dvanáct bývalých radních Ostravy-Jih totiž policie viní z toho, že jednali nehospodárně při výběru firem, které ve čtyřletých cyklech sekaly trávu na území obvodu. Soud je může poslat do vězení až na dvanáct let.

Kdo čelí obvinění

ČSSD
Otakar Veřovský (bývalý starosta)
Karel Sibinský (bývalý starosta)
Lubomír Košík
Oldřich Lindovský
Ivo Hařovský
Petr Pěnták
Milan Bezděk

ODS
Radim Miklas (bývalý místostarosta, který měl zakázku na starost)
Jiří Voloch
Jan Dohnal
Romana Filipová
Ivona Klímová.

„Jde o dvě zakázky na údržbu zeleně z let 2007 a 2010. Postupy při vyhlašování zakázek i vítězná sdružení firem byly shodné, ale protože se měnily zákony, mírně se liší obvinění,“ říká státní zástupce Jan Sýkora, který na případ dohlíží.

V prvním případě policisté bývalé radní obvinili z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Ve druhém případě ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. A nejtvrdší postih hrozí právě za zneužití pravomoci úřední osoby.

Dědicem to jen začalo...

Policie se o smlouvy na sečení trávy v městské části Ostrava-Jih zajímá dlouho. Prověřovala je souběžně s dalšími veřejnými zakázkami, u nichž bylo podezření, že výsledek zmanipuloval za úplatu lobbista Martin Dědic. Ten je už od března obviněný z přijetí milionových úplatků za šest zakázek Dopravního podniku a městské nemocnice (podrobněji zde).

Kvůli Dědicovi se loni v září konaly domovní prohlídky na dvaceti místech v Ostravě a Praze, včetně radnice Ostravy-Jih i bydliště tehdejšího starosty Karla Sibinského. Letos ale policie obě zakázky na údržbu zeleně vyčlenila z kauzy Dědic i z dalšího balíku veřejných zakázek, které stále prověřuje.

„Řešíme podezření z trestné činnosti spáchané organizovanou zločineckou skupinou, ale údržba zeleně z toho vybočuje. Nesouvisí s jinými zakázkami ani tam není podezření z organizovaného zločinu, proto jsme ji vyloučili,“ vysvětlil Vít Koupil, státní zástupce dozorující kauzu Dědic.

O Hařovském se bude jednat i na magistrátu

Policie nyní obvinila všech jedenáct členů tehdejší rady Jihu. A protože smlouvu s vítězem podepisoval ještě starosta Otakar Veřovský, který se krátce poté funkce vzdal (nahradil ho Karel Sibinský), aby se mohl věnovat jen práci senátora, obviněných je rovný tucet.

Jde o sedm členů ČSSD a pět ODS. Tři občanští demokraté, Radim Miklas (bývalý místostarosta, který měl zakázku na starost), Ivona Klímová a Jan Dohnal jsou stále zastupiteli obvodu, ale sedí v opozici.

Z obviněných sociálních demokratů je teď aktivním politikem jen Ivo Hařovský, od listopadu náměstek primátora Ostravy pro dopravu. „Šel jsem ve čtvrtek v pět hodin ráno ven se psem. Když jsem se před šestou vracel domů, oslovili mě dva policisté a předali usnesení o zahájení trestního stíhání. Docela mě to šokovalo,“ líčí Hařovský.

Ivo Hařovský.

Náměstek primátora Ivo Hařovský (ČSSD).

Podotkl, že ačkoli je v druhém případě stíhaný spolu s Janem Dohnalem jen pro účastenství, právě on má s obviněním nejvíc potíží.

Sibinský: Obvinění je absurdní

„Hned jsem informoval pana primátora. Rezignovat ale nehodlám. Ničeho nekalého jsem se nedopustil, což se ukáže. Měli bychom ctít presumpci neviny. V úterý a ve středu se však sejdou kluby všech tří koaličních stran ve městě (ČSSD, ANO, KDU-ČSL), které to budou řešit,“ dodal neuvolněný radní města.

Primátor Tomáš Macura (ANO) v pondělí potvrdil, že o obvinění náměstka ví. „Informoval mě. Co nejdříve se sejde náš klub zastupitelů a sdělí své stanovisko. Půjde ale jen o doporučení. Primárně je to záležitost sociální demokracie,“ míní primátor.

Stejně jako Hařovský i další obvinění, které se MF DNES podařilo oslovit, si už sice detaily nevybavují, ale shodně odmítají, že by porušili zákon nebo vědomě schválili smlouvu nevýhodnou pro obec.

„Hlasovala jsem podle svého nejlepšího vědomí na základě informací, které jsem měla,“ říká Ivona Klímová. „Jestli byly neúplné nebo špatné, to nemohu vědět,“ dodala.

„Obvinění je absurdní. Policii vadí, že jsme nevybrali nejlevnější, ale z našeho pohledu nejvýhodnější nabídku,“ říká Karel Sibinský.

Státní zástupce: Zastupitel má jednat hospodárně

Exstarosta věří, že radní před soudem neskončí. „Vyčítají nám, že jedním z hlavních kritérií bylo odstraňování závad. Je výhodné, když firma pod hrozbou pokut sama hlídá, aby tráva nepřerostla. Policie přece nemá určovat, co je pro obec výhodné a co ne,“ míní Sibinský.

Pamatuje si ale, že exstarosta Otakar Veřovský měl podezření, že se soutěží není vše v pořádku. „Podal podnět policii a šetřil to i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nikdo nic nezjistil,“ tvrdí Sibinský.

Veřovského se redakci nepodařilo kontaktovat. Marně se o to snažil i náměstek Hařovský. „Chci znát podrobnosti o tom, co nebylo v pořádku. Klidně sám podám trestní oznámení, ať se vše vyšetří,“ sdělil.

Státní zástupce Jan Sýkora má ale o kolektivní vině jasno. „Obec vyhlašovala zakázky s předpokladem, že za čtyři roky vynaloží na údržbu zeleně maximálně 110 milionů korun, ale vybrala nabídky sdružení firem s cenou o polovinu vyšší. Kritéria soutěže sice zákonu neodporovala, ale podle zákona o obcích musí každý zastupitel jednat hospodárně. To se nestalo,“ tvrdí Sýkora.

Argumentuje nejen velkým rozdílem cen, a to i ve srovnání s jinými obvody, nebo tím, že pro vítězné sdružení firem (Jan Mareš - Parkservis, Vladislav Uličný - Intext, Graseko a Hrabos) nakonec pracovali další neúspěšní uchazeči jako subdodavatelé, ale za mnohem nižší ceny.

Vyloučeno sedm uchazečů, zbyl jen vítěz

Upozornil i na to, že v roce 2007 hodnotící komise na začátku vyloučila sedm z osmi uchazečů. Zbyl jen vítěz. „Některé požadavky obce totiž znevýhodnily řadu kandidátů.“

Podle Sýkory má obec právo volit si kritéria. „Ale jejich výhody nevyvážily ekonomické ztráty ve výši desítek milionů korun,“ vysvětluje.

A velkým problémem je podle něj i trestní oznámení podané v červnu 2007 Otakarem Veřovským pro podezření z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Po dvou dnech ale podepsal smlouvu s vítězem. „Podle zákona o obcích měl předložit usnesení rady o soutěži a své pochybnosti zastupitelstvu, což neučinil,“ upřesnil státní zástupce.

Nejčtenější

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

O bezdomovecká iglú je zájem i v zahraničí. Chtějí je i lidé s přístřeším

Pavla Klečková a Manu Chilaud dokazují, že do bezdomoveckého iglú se vejdou i...

Projekt bezdomoveckých iglú, který do Česka přivedla ostravská dvojice Pavla Klečková a Manu Chilaud, má za sebou první...

Liberec urval čtvrté finále v prodloužení a vyrovnal sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Hokejisté Liberce dokázali podruhé srovnat finálovou sérii Tipsport extraligy. Čtvrtý duel na ledě Třince rozhodlo až...

Žháři ve Vítkově útočili před deseti lety, Natálka musela na sto operací

Dvouletá Natálka na popáleninovém oddělení FN Ostrava-Poruba. (14. srpna 2009)

Stačí vyslovit jméno Natálka a mnohým se vybaví holčička, která málem zemřela po útoku žhářů ve Vítkově na Opavsku....

Asistenti přepravy se osvědčili, z ostravské MHD vykázali přes sto tisíc lidí

Každý desátý člověk jezdí po Ostravě hromadnou dopravou bez zaplacení. Vyplývá...

Dopravní podnik v Ostravě v dubnu před dvěma lety zavedl novou službu - asistenty přepravy. Jejich úkolem je mimo jiné...

Další z rubriky

Auta odvážející kůrovcem napadené dřevo ničí cesty. Obce stát odškodní

Jedním z vedlejších efektů kůrovcové kalamity bude možná vyšší bezpečnost na...

Škody na cestách v Moravskoslezském kraji, kde se těží 40 procent kůrovcem napadeného dřeva v republice, odhadují...

Ostrava se chce zbavit přemnožených holubů, odchytí je do klecí

Na náměstí v Českém Brodě lovila v neděli skupina myslivců přemnožené divoké...

Přestože jen radnice Ostravy-Poruby každoročně platí odchyt a usmrcení asi 500 holubů, na území celého krajského města...

Konec mincí v opavské MHD. Nahradí je mobil, kreditka či lístek

Platit kartou bude v Liberci možné už i v autobusech (ilustrační snímek).

Zásadní změny odbavovacího systému čekají opavskou hromadnou dopravu. Mince skončí, platit se bude mobilní aplikací,...

Najdete na iDNES.cz