Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Policisté tloukli řidiče a nařkli ho z napadení. Soud jim dal podmínky

  11:57
Pět havířovských policistů přehnalo zklidňování opilého řidiče a když se jeden z nich zranil, tak ho ještě křivě obvinil z napadení, což mu ostatní dosvědčili. Krajský soud v Ostravě ve čtvrtek však potvrdil podmínky udělené předchozím soudem a všichni tak u policie končí.

Policisté (zleva) Tomáš Nalevajka, Tomáš Watzlawik, Vlastimil Hoško a David Čichoň na chodbě Krajského soudu v Ostravě. (16. ledna 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vše podstatné se událo 29. října 2011 v Havířově, kdy notně opilý třiadvacetiletý horník Marek Šimon havaroval. Když ho policisté před převozem na záchytku přivedli na služebnu, byl sprostý, agresivní a nespolupracoval. Podle prvotní oficiální verze ho policisté na chodbě museli několikrát zklidňovat a vše údajně skončilo napadením policisty Tomáše Jastrzembského, který si poranil loket.

Opilec tak kromě podmínky a zákazu řízení za jízdu v opilosti, kdy nadýchal zhruba dvě promile, měl být popotahován i za napadení veřejné osoby. Jenže když se věc začala prověřovat a byl vyžádán záznam z kamery na chodbě policejní služebny, bylo jeho stíhání okamžitě zastaveno a "na kobereček" šli policisté.

"Právní vědomí policistů bylo zdeformováno. Vulgárnímu opilému muži se pomstili fyzickým napadením a když se jeden z nich zranil, tak ho ještě křivě obvinili. Ostatní pak z  falešné solidarity vše dosvědčili," uvedl žalobce Alois Dlouhý.

Úmyslný trestný čin znamená odchod od policie

Na kamerovém záznamu, který však není veřejně k dispozici a u odvolacího soudu nebyl přehráván, je údajně patrné, jak Tomáš Jastrzembski Šimona, a to spoutaného i bez pout, několikrát udeřil, jednou i kopnul. Nakonec ho vzal do kravaty, přehodil přes sebe a když oba upadli, tak se zranil.

Ze zneužití pravomoci veřejné osoby a křivého obvinění tak byl obviněn právě Jastrzembski a Tomáš Nalevajka, který podle obžaloby muže také několikrát udeřil. Šimon také dostal několik ran kolenem do hrudníku. Oba loni v červenci dostali od Okresního soudu v Havířově podmínku a zákaz práce u policie.

Z křivého obvinění pak byli obžalováni Emanuel Watzslawik, David Čichoň a Vlastimil Hoško. Okresní soud jim také udělil podmínky, a to bez zákazu práce u policie, ale trest za úmyslný trestný čin by je stejně svlékl z uniformy.

Jastrzembski odešel od policie sám a odvolání proti původnímu rozsudku si podal pozdě. Odvolání zbylé čtveřice nyní posuzoval krajský soud.

Policista: Kdybych si něčeho protiprávního všiml, zakročil bych

Policisté odmítali, že by byl Šimon napaden, naopak sám byl velmi agresivní a naprosto nezvladatelný. "Plivnul mi na nohavici, tak jsem mu sklonil hlavu, aby v tom nemohl pokračovat. Nevěděl jsem, jestli užívá drogy, nebo není nakažen," uvedl například Nalevajka. Připustil jen, že o tomto donucovacím prostředku opomenul podle nařízení napsat úřední záznam a nahlásit.

Všichni také popisovali, že buď konečné napadení řidiče neviděli, nebo že spíše naopak opilý muž povalil policistu, který se pak jen zákonně bránil. "Kdybych si všiml protiprávního počínání policisty, zakročil bych a oznámil nadřízenému. Jenže chování kolegů mi přišlo standardní, od podezřelého stále hrozilo napadání," uvedl například Čichoň.

Samotný řidič si z noci takřka nic nepamatoval. Odvolacího soudu se nezúčastnil, dříve však jen připouštěl, že nadával a možná nějakého policistu povalil. Vzpomněl si také na to, že několik ran asi dostal. Ostatně když měl pod okem podlitinu, tak marně žádal ošetření.

Zbývá dovolání k Nejvyššímu soudu

Obhajoba se také soustředila na to, že kamerový záznam byl pořízen nestardanizovanou kamerou, záznam byl jen černobílý a hlavně bez zvuku, takže jeho posuzování bylo velmi subjektivní.

Policisté přitom o kameře na chodbě věděli. "Možná si mysleli, že z ní není pořizován záznam, nebo že bude brzy smazán. Nebo na to prostě jen v tu chvíli zapomněli," uvedl žalobce.

Soud nakonec odvolání policistů smetl ze stolu. Typ a zařazení kamery do systému považoval za nesouvisející s případem, záznam byl podle rozsudku průkazný, důkazy úplné a prvotní rozsudek spravedlivý. Rozsudek je tak pravomocný. Možné je jen dovolání k Nejvyššímu soudu, které však nemá odkladný účinek. Všichni tak u policie končí.

Obhájkyně vyjádření odmítla, stejně tak všichni policisté. "Neptejte se mě na nic," reagoval odsouzený Nalevajka.  

Autor:
  • Nejčtenější

Šílený střelec v nemocnici. Fotka ukrytých zdravotnic ukázala děs v Ostravě

Seriál Skutečnost byla horší než nejhorší sen. Před čtyřmi roky zastřelil dvaačtyřicetiletý Ctirad Vitásek sedm pacientů...

Influencerku zasypal muž obscénními zprávami, žena viní učitele z Ostravska

Ožehavý problém řeší škola z Ostravska. Jeden z jejích zaměstnanců totiž podle učitelky a influencerky Štěpánky Cimlové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dívka se ve škole pohádala se spolužačkami, pak na ně vytáhla nůž. Dvě pořezala

Ve středu krátce před polednem se na Základní škole Petrin v Bruntále odehrál mezi třemi děvčaty incident, který...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Dívka se ve škole pohádala se spolužačkami, pak na ně vytáhla nůž. Dvě pořezala

Ve středu krátce před polednem se na Základní škole Petrin v Bruntále odehrál mezi třemi děvčaty incident, který...

Krnov zásadně mění odpadový systém, lidé teď budou muset víc třídit

Radikální změnu v nakládání s odpadem zavádí Krnov. Sníží počet svozů komunálního odpadu, místo jednou za týden jej...

Z havířovské Stromovky se má za 50 milionů stát moderní oáza klidu

Velký park zvaný Stromovka v Havířově čeká výrazné omlazení a zmodernizování. Radní se rozhodli pro jeho obnovu za...

Příběh válečné Ukrajiny v muzeu vypráví rozstřílený traktor i virtuální realita

Zničený kombajn, ohořelý secí stroj a rozstřílený traktor jsou hlavními taháky výstavy Ukrajinská pole orná a válečná,...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...