Policie žádá vazbu pro pětici chovanců, kteří deptali vychovatele

  10:55aktualizováno  10:55
Pokud doufali, že z provinění vyváznou, spletli se. Pětici mladíků, kteří psychicky deptali a následně i fyzicky napadli vychovatele výchovného ústavu v Ostravě-Polance nad Odrou, teď policisté začali stíhat kvůli nebezpečnému vyhrožování. Zároveň podali návrh na jejich vzetí do vazby.
Pětici chovanců výchovného ústavu v polanecké osadě Janová policisté stíhají kvůli nebezpečnému vyhrožování. Ilustrační snímek

Pětici chovanců výchovného ústavu v polanecké osadě Janová policisté stíhají kvůli nebezpečnému vyhrožování. Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nejprve byli na své vychovatele sprostí. Nadávali jim a psychicky je deptali. Třeba výhrůžkami zabitím. V neděli jejich nátlak vygradoval. Osmatřicetiletého vychovatele ústavu v polanecké části Janová pětice chovanců obestoupila a vyhrožovala, že ho zmlátí. Jeden z nich se ho pak pokusil srazit na zem.

Po tomto incidentu vedení ústavu přivolalo policii. Ta nyní zahájila stíhání pětice mladíků ve věku šestnáct a sedmnáct let kvůli provinění z nebezpečného vyhrožování. A rovněž navrhla pro všech pět chovanců vazbu.

"Jsou podezřelí, že se v době od 12. do 27. dubna dopouštěli protiprávního jednání. Převážně se mělo jednat o verbální agresi, nadávky a vyhrožování podezřelých poškozeným. Některé z výhrůžek měly být umocněny gesty," sdělila policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Vše nasvědčuje tomu, že mladíci vychovatele šikanovali cíleně

"Vzpoura" pěti mladistvých chovanců ostravského výchovného ústavu, kteří v neděli napadli vychovatele na specializovaném oddělení v polanecké osadě Janová, zřejmě nebyla náhodným činem.

Naopak. Vše nasvědčuje tomu, že mladíci delší dobu cíleně a organizovaně šikanovali své vychovatele.

A to teď pro ně může mít docela nepříjemnou dohru v podobě stěhování. Ne však do lepších podmínek, ale za vězeňské mříže.

První informaci o tom, že policie v neděli zadržela pětici chovanců, kteří nejprve slovně a poté i fyzicky napadli vychovatele ústavu v Janové, přinesla MF DNES jako první už v pondělí. O tom, co přesně se stalo, ale zaměstnanci zařízení stále mlčí.

Poměrně struční jsou zatím i policisté. Pět mladíků odvezli a nechali přenocovat v cele předběžného zadržení. Zpátky do ústavu je nepustili ani v pondělí.

"Probíhají výslechy," řekla Gabriela Holčáková, která ale podotkla, že nedělním incidentem vygradovalo jednání mladíků z předchozích dní.

A přesně to potvrdila i Klára Bílá, mluvčí ministerstva školství, které je zřizovatelem ústavu. "Ředitel ministerstvo informoval, že pět chovanců vyvíjelo organizovaně a plánovaně psychický tlak na pedagogy ve službě. Chovanci byli verbálně agresivní, vyhrožovali pedagogům fyzickou likvidací," naznačila Bílá.

A přidala podrobnost k nedělnímu incidentu. "Po slovním útoku se jeden mladistvý neúspěšně pokusil jednoho z vychovatelů srazit na zem. Díky pohotovému zásahu dalších pedagogů nedošlo ke škodě na zdraví ani na majetku. Ústav vše oznámil policii," dodala mluvčí.

Chovanci útočí stále častěji

I když se tentokrát nikomu nic nestalo, policie čin posoudila jako nebezpečné vyhrožování. Mládencům hrozí až jeden rok vězení. Nebo dokonce až tři roky, pokud by soud uznal, že trestný čin spáchali jako členové organizované skupiny.

Vychovatelé z Janové by si nejspíš oddechli, kdyby se k nim agresivní skupina už nevrátila. Nedělní atak vůči pedagogovi ústavu ale rozhodně nebyl první v zemi. A podle neúprosné statistiky se dá čekávat, že ani poslední. Přibývá jich totiž.

"V roce 2013 vedení ústavů nahlásilo policii 51 případů napadení, celkem se jich přitom odehrálo 68. Letos už se počet napadení hlášených policii blíží ke třiceti," netají mluvčí ministerstva školství Klára Bílá.

Dětskou psycholožku a soudní znalkyni z Ostravy Ludmilu Mrkvicovou to nepřekvapuje. "V celé společnosti roste agresivita, nerespektujeme pravidla a normy. Pak se nemůžeme divit, že je nerespektují ani ti, kteří mají poruchy chování," vysvětluje Mrkvicová s tím, že v ústavech pro problémové děti by mělo být co nejvíc kvalifikovaných pracovníků.

Nárůst útoků vůči pedagogům už řeší i ministr školství Marcel Chládek. Odborníci mají situaci projednat a říci, zda ústavy potřebují víc personálu či třeba peněz na vybavení a opravy budov. 

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Stát rozprodává pěchotní sruby, jeden opavský je k mání za čtvrt milionu

Některých jiných bunkrů z druhé světové války se chytli nadšenci. Zástupci...

Ministerstvo obrany se zbavuje předválečného opevnění. Aktuálně je na seznamu objektů k prodeji například pěchotní srub...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Majitelku domu vylekala v noci sova. Koukala na ni z proskleného krbu

Po záchraně sovy stihli hasiči pořídit fotografii. Pak už ji pustili na svobodu.

Ze šoku museli hasiči dostat majitelku rodinného domu okrajové části ostravské Poruby poté, co na ni nad ránem za...

Statutární město Frýdek-Místek
informatik

Statutární město Frýdek-Místek
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 230 - 27 420 Kč

Najdete na iDNES.cz