Jiří Stanislav Kalivoda, soudní znalec v oboru elektrotechnika předvolaný na žádost obhajoby, reagoval na předchozí posudek Karla Sokanského.
„Nelze stavět znalecké závěry na hypotézách nebo na modelových situacích,“ řekl u soudu Kalivoda. Konstatoval, že je neprofesionální tvrdit, že pokud se někdo dotkne vodiče nebo nástražné pasti například na mokré podlaze, dostane zásah tak velkým proudem, že způsobí srdeční fibrilace a případně úmrtí.
Reagoval tak na dřívější slova Sokanského, který u soudu v červenci tvrdil, že nutné bylo, aby byly k dispozici nulový a fázový vodič.
„Například si vezmu prodlužovací šňůru, rozdělím vodiče, uříznu, obnažím konce vodičů, zapojím a přiložím k tělu. Je prostě nutný dvoupólový dotyk, aby se uzavřel okruh,“ vysvětlil Sokanský před dvěma měsíci a dodal, že to zvládne i trochu šikovnější laik.
Znalec: Zabití dvou osob lze provést velmi těžko
Ještě snadnější by to podle Sokanského bylo v koupelně, kde může být smrtící i jednopólový dotyk. Stačí, když člověk stojí naboso na mokré podlaze a dotkne se třeba nastraženého vodiče. I poté může dojít k srdeční fibrilaci.
„Pan kolega staví jen na hypotézách,“ trval však na svém Kalivoda. K rozdílům mezi jištěním elektrických zařízení v tuzemsku a v Egyptě se nevyjádřil, což zdůvodnil tím, že nebyl na místě.
Kalivoda dále kritizoval Sokanského za to, že nemohl získat dostatek informací pro tvrzení, že elektřina mohla zabít jak Moniku Kramnou, tak i její dceru. „Lze to provést velmi těžko, aniž by například došlo k procitnutí osoby,“ řekl znalec. Soudkyně ovšem zmínila, že i závěry Kalivody jsou částečně hypotetické.
Sokanský ve své výpovědi v červenci soudu také vysvětloval, že v případě smrti ve stejném čase matka s dcerou musely ležet vedle sebe a například se držet kolem krku, případně se dotýkat i nohama. Případně stačilo, aby se dvě osoby dotýkaly ústy a dlaní, i v tom případě by zásah elektřinou mohl být smrtící pro matku i dceru.
„Délka zásahu elektřinou? K usmrcení stačí dvě sekundy, někdy i méně,“ řekl tehdy znalec.
Kalivoda ve středu řekl, že podle jeho názoru nejsou závěry znalce Sokanského použitelné.
„Prověření všech faktů je základ znalecké práce. Přeci když mě někdo požádá o posudek na nějaké elektrozařízení, tak ho musím vidět,“ argumentoval a zmínil, že pokud žena s dívkou opravdu zemřely po zásahu elektrickým proudem, tak to jistě nebylo bez cizího zavinění.
Státní zástupce se dotazoval na to, zda byl Kalivoda na místě činu, když ve své znalecké kariéře vypracovával dva posudky kvůli úmrtí po zásahu elektrickým proudem.
„V těchto případech jsme nemuseli hledat příčinu proč, tak nemuselo být žádné měření na místě činu,“ sdělil Kalivoda.
Kalivoda zmínil, že mu připadá, jako kdyby znalec obžaloby hledal jen cesty, jak mohla elektřina v egyptském hotelu zabíjet. „Nedokážu si představit ani v bujné fantazii, že bych připravil takový systém, který by přivedl blízké osoby k smrti,“ poznamenal Kalivoda po dotazu žalobce. I on ale připustil, že hypoteticky mohla elektřina zabíjet. „Ale to jsou jen hypotézy,“ zopakoval.
Silná slova. Na svém trvám, řekl osočený znalec
Kalivoda také sdělil, že nebylo z fotografií zcela jasné, kde je na těle Moniky Kramné stopa výstupu proudu. „Patrná byla jen stopa, která má ohraničenou velikost sedm krát jeden centimetr, to mohlo být provedeno nějakou elektrodou nebo trubkou, nikoliv pouze drátem,“ konstatoval Kalivoda. Odmítl také, že by k smrti mohlo dojít během dvou sekund, jak uvádí obžaloba.
Znalec Karel Sokanský, který se středečního líčení účastnil, výtky znalce obhajoby odmítl. „Jsou zmatečné, na svých závěrech si trvám,“ konstatoval. Doufá prý, že jeho kolega silná slova a závěry přehodnotí.
„Nemusím být v Egyptě, abych tvrdil, že elektroinstalace tam byla v pořádku a jaké bylo napětí. Světlo tam fungovalo a Kramní používali naše spotřebiče, třeba žehličku,“ řekl Sokanský.
Na vyjádření znalců reagoval u soudu i Petr Kramný. „Tady se řeší jednopólový a dvoupólový dotyk, ale já vůbec nevím, co to je. Nesetkal jsem se s tím ve škole, ani v práci, nezjišťoval od lidí, ani na internetu. Nevím, proč bych měl manželku a dceru zabít elektřinou,“ uvedl obžalovaný.
On byl odtažitý, ona byla veselá
Kromě znalecké pře ve středu došlo také na výpověď Tatiany Kucherové, která Kramné poznala na osudné dovolené. Když totiž cestovní kancelář na místě nabídla zájezdu jiný hotel, tak právě Kramní a Kucherová s vnučkou odmítli a trvali na původním hotelu Titanic Palace.
„Bavila jsem se více s paní Kramnou, s panem Kramným málo. On byl takový trochu odtažitý, byl stranou. Paní Kramná byla jiná, taková veselá, pořád fotila,“ řekla. Uvedla, že zdravotní problémy mělo hodně turistů. „Je tam jiná voda, jiné jídlo, ale byly to běžné problémy, bolení břicha a průjem, nic vážného,“ přiblížila a dodala, že Klárka jí jednou řekla, že maminku trochu bolí břicho.
„Chovaly se normálně, plné života. Nebyly utrápené. Pak jsem je den neviděla, myslela jsem, že Kramní odjeli na celodenní výlet za delfíny. No a druhý den nás zavolali na recepci, že paní Kramná i Klárka zemřely,“ popisovala svědkyně.
Přiznala, že měla trochu strach, protože jim nikdo neřekl, jestli to bylo z jídla nebo z nápojů. „Ale jedla jsem normálně a potíže neměla.“
Kramnému hrozí výjimečný trest
Na dotaz soudkyně žena uvedla, že na začátku zájezdu delegátka upozornila na možnost návštěvy hotelového lékaře, kdyby někdo měl vážnější zdravotní potíže.
V uplynulých dnech u soudu vypovídala například delegátka cestovní kanceláře, animátor, psycholožka z vazební věznice nebo rodinná známá.
Kramného žena s dcerou zemřely koncem předloňského července v hotelu v Hurghadě, kde rodina trávila dovolenou. Média původně spekulovala o tom, že ženy byly otráveny, posléze se objevily informace, že je mohl zabít elektrický proud. Moravskoslezští policisté Kramného obvinili z vraždy loni v únoru, od té doby je i ve vazbě.
Kramnému hrozí za dvojnásobnou vraždu patnáct až dvacet let, případně výjimečný trest. Obžalobu z usmrcení elektřinou odmítá a obhajuje se, že se všichni otrávili závadnou vodou. I on prý zvracel a měl průjem, ale přežil.
14. září 2015 |